Βόλος – Ατρόμητος 1-0: Άσκοπη μετακίνηση!

Βόλος – Ατρόμητος: Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Ο Σπανός στήριξε την επιλογή Κάναντι, αλλά οι επιλογές του Αυστριακού συνεχίζουν να εκθέτουν το αφεντικό του Ατρομήτου για την στήριξη που του παρέχει. Μια ακόμα άσκοπη μετακίνηση σε περίοδο lock down για τους Περιστεριώτες και ήττα στο Πανθεσσαλικό (1-0) απο τον Βόλο στο τελευταίο παιχνίδι...

Βόλος – Ατρόμητος: Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Ο Σπανός στήριξε την επιλογή Κάναντι, αλλά οι επιλογές του Αυστριακού συνεχίζουν να εκθέτουν το αφεντικό του Ατρομήτου για την στήριξη που του παρέχει. Μια ακόμα άσκοπη μετακίνηση σε περίοδο lock down για τους Περιστεριώτες και ήττα στο Πανθεσσαλικό (1-0) απο τον Βόλο στο τελευταίο παιχνίδι του Ουάρντα με τους Θεσσαλούς.

Μέχρι το 10ο λεπτό, κάνει τέσσερις τελικές ο Βόλος και ο Ατρόμητος είναι θεατής. Στο 7′ τριπλή απόπειρα να ανοίξει το σκορ, με πιο… καραμπινάτη εκείνη του Ουάρντα που έβγαλε ο Κιβρακίδης πριν περάσει τη γραμμή και τρία λεπτά αργότερα πάλι ο Αιγύπτιος σε θέση για γκολ, αλλά τον σταμάτησε ο Γιαννιώτης. Σε θέση άμυνας, κυρίως, στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος και στη… χάση και στη φέξη έκανε και καμιά… επίσκεψη στην περιοχή του Κλέιμαν. Στις λιγοστές του καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, η ωραία ασίστ του Μουνίθ στο 26′ πήγε… στράφι, με το κακό τελείωμα του Χριστοδουλόπουλου. Οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που άξιζαν στο πρώτο 45λεπτο, βασεί της εικόνας του αγώνα, στο 36′ όταν από φάουλ του Μπαρτόλο, ο Σάντσες πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Περέα τη δεύτερη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη.

Βλέποντας το… μοιραίο να έρχεται, ο Ατρόμητος έκανε την προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, για να το αποφύγει. Εχασε τρομερή ευκαιρία στο 59′ με τον Κλέιμαν να αποκρούει εντυπωσιακά σουτ του Κιβρακίδη, ενώ λίγο αργότερα ο Κάναντι έριξε στη μάχη και τους Μανούσο, Νταβιώτη, Αγκάγιεφ. Από… όρεξη είχαν οι φιλοξενούμενοι. Σε όλα τα υπόλοιπα υστέρησαν, με τους Θεσσαλούς να παίζουν και με το ρολόι και να κερδίζουν εύκολα, χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα. Aν ο Ουάρντα ήταν και λίγο πιο ομαδικός στο 81′ το ματσάκι θα είχε τελειώσει και νωρίτερα. Στο φινάλε χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσουν με τον Γιαννιώτη!

Βόλος – Ατρόμητος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Από τη στιγμή που αυτός έβαλε το γκολ, είναι και ο πολυτιμότερος του ματς. Ο Χουάν Χοσέ Περέα χάρισε τη νίκη στους Θεσσαλούς και αυτή ήταν η πρώτη τους μετά από οκτώ αγωνιστικές. Κινητικός γενικότερα ο Κολομβιανός και εάν του είχε δώσει ο Ουάρντα την μπάλα στο φινάλε, ίσως είχε βάλει και δεύτερο γκολ.

UP: Τελευταίο του ματς με τον Βόλο. Ήθελε να σκοράρει και δεν τα κατάφερε. Ήταν, όμως, ξανά από τους διακριθέντες. Δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα ο Αμρ Ουάρντα.

DOWN: Ξεκάθαρα ο Νταμίρ Κάναντι. Κανείς δεν καταλαβαίνει πλέον τι κάνει. Συνεχείς αλλαγές στην ενδεκάδα, αλλοπρόσαλλες επιλογές και αδυναμία να εμπνεύσει τους παίκτες του.

ΓΚΟΛ: 36′ Περέα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε προβλήματα η διαιτησία του Δημήτρη Καραντώνη (Ημαθίας). Απαρατήρητος πέρασε τόσο εκείνος όσο και οι βοηθοί του.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Μπαριέντος, 57′ Ντεντάκης, 87′ Φεράρι, 90’+4 Κλέιμαν – ΄30′ Κωτσόπουλος 84′ Νταβιώτης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν – Ντεντάκης, Μήτογλου, Σάντσες, Φεράρι – Ριένστρα, Μπαριέντος – Μπαρτόλο (75’ Ρενάτο Σάντος), Περέα, Ουάρντα (91′ Γκρίλο) – Δουβίκας 6 (70’ Κιάκος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης – Κιβρακίδης (61’ λ. τρ. Νταβιώτης), Γούτας, Στρούγγης, Γκαλβάο – Σάλομον, Γκάλο – Ενσικουλού (61’ Μανούσος), Μουνίθ (71’ Ραμπέγιο), Χριστοδουλόπουλος (61’ Αγκάγιεφ) – Κωτσόπουλος (80’ Μάτιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Ατρόμητος 1-0: Άσκοπη μετακίνηση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!