Βόλος – Λαμία 3-0: Καθάρισε και τη βούλιαξε

Ο Βόλος νίκησε με 3-0 τη Λαμία, εξασφάλισε την παραμονή και την έστειλε στα τάρταρα.

Νέα δεδομένα έφερε το ΒόλοςΛαμία στα πλέι άουτ. Οι Θεσσαλοί με το επιβλητικό 3-0 κλείδωσαν την παραμονή στη Super League 1 και ταυτόχρονα έβαλαν σε μεγάλους μπελάδες τους αντιπάλους τους.

Οι φιλοξενούμενοι καίγονταν θεωρητικά, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν να το θέλουν περισσότερο. Ήταν ανώτεροι, πιο σοβαροί και με ξεκάθαρο πλάνο. Έφτασαν έτσι σε μία άνετη επικράτηση, αν και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Ο Βόλος με την εικόνα που είχε όλη τη χρονιά δεν γινόταν να μπλέξει και αυτό επιβεβαιώθηκε. Αντιθέτως, η Λαμία βρίσκεται πλέον σε πάρα πολύ δύσκολη θέση. Δεν είναι απλά η βαθμολογική της θέση και οι δύο διαδοχικές ήττες, αλλά η συνολική της εικόνα. Παρουσιάστηκε απογοητευτική ξανά με τον Τζανλούκα Φέστα στον πάγκο.

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό οι φάσεις μπορούσαν να μετρηθούν στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ο Βόλος επιχείρησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και η Λαμία να κοντρολάρει το ματς. Γι’ αυτό και παρατάχθηκε με τρία στόπερ.

Το πρώτο της μέλημα επιτεύχθηκε. Ο αντίπαλος δεν μπορούσε να κάνει φάσεις. Με εξαίρεση το δοκάρι του Φερνάντες από απευθείας εκτέλεση φάουλ, οι Θεσσαλοί δεν είχαν να επιδείξουν κάτι σημαντικό. Ναι μεν διατηρούσαν την υπεροχή, αλλά έως εκεί. Ένα σουτ έκανε ο Φαν Βέερτ και γενικά κάποιες ακόμη τελικές για τους γηπεδούχους χωρίς αντίκρισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε με στόχο να αιφνιδιάσει. Στα πρώτα λεπτά ήταν ανώτερη και εκεί έψαξε το γκολ. Δεν το βρήκε. Έφτασε κοντά στη φάση του 53′, όταν ο Σιμόν σημάδεψε το δοκάρι. Για περίπου ένα 10λεπτο στη συνέχεια δεν υπήρχε τίποτα το αξιοσημείωτο παρά μόνο κάποιες διακοπές λόγω τραυματισμών.

Ωστόσο, στο 72′ ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Άλχο έβγαλε ωραία σέντρα και ο Μπαρτόλο με εξαιρετικό τελείωμα στην κίνηση, έκανε το 1-0. Αυτό απλοποίησε τα πάντα. Η Λαμία βγήκε μπροστά, ο Βόλος βρήκε χώρους και τη «σκότωσε».

Πρώτα το δοκάρι του Φαν Βέερτ στο 73′ και στη συνέχεια κάποιες καλές αντεπιθέσεις που δεν κατέληξαν σε γκολ λόγω κακής τελικής επιλογής. Στο 90’+1 έγινε το 2-0. Σκόρερ ο Ροσέρο μετά από πάσα του Πουρίτα. Τρία λεπτά μετά βρήκε δίχτυα και ο Φεράρι μετά από ασίστ του Φαν Βέερτ.

Βόλος – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Είχε πολύ καιρό να βρει δίχτυα ο Χουλιάν Μπαρτόλο. Ο Αργεντινός ξεκίνησε εξαιρετικά τη σεζόν, κάπου σίγησε, αλλά με το δικό του τέρμα ουσιαστικά έκρινε το ματς που βοηθάει τον Βόλο να τελειώσει οριστικά. Η παραμονή σφραγίστηκε και ο 25χρονος ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο προς το τρίποντο.

UP: Μπήκε μέσα και ήταν αρκετά ορεξάτος. Με το καλημέρα δημιούργησε προβλήματα. Έψαξε το γκολ, το ήθελε πολύ και τελικά το βρήκε ο Κέβιν Ροσέρο κλειδώνοντας έτσι και τη νίκη του Βόλου.

DOWN: Υπήρξαν 2-3 ποδοσφαιριστές της Λαμίας που έδωσαν μεγάλη μάχη για το ποιος ήταν χειρότερος. Τελικά επιλέχθηκε ο Άνταμ Τζανετόπουλος. Σε λάθος θέση βρίσκεται στη φάση του 1-0, ενώ στο 2-0 τρέχει να κλείσει ο Σιμόν σε έναν χώρο που θα έπρεπε να βρίσκεται εκείνος. Από τη δική του πλευρά μπαίνει και το τρίτο γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άρχων του αγώνα ήταν ο Θανάσης Τζήλος (Λάρισας). Απαρατήρητος πέρασε. Υπήρξαν κάποιες χλιαρές διαμαρτυρίες για πέναλτι, αλλά ορθώς δεν έδωσε κάτι σε δύο περιπτώσεις.

ΓΚΟΛ: 72′ Μπαρτόλο, 90’+1 Ροσέρο, 90’+5 Φεράρι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+1: Τζανετόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Σιέλης, Λογαράς (Τριανταφύλλου 68′), Φεράρι, Μπαριέντος (Ριένστρα 77′), Μεταξάς, Μπαρτόλο (Πουρίτα 77′), Κορέα, Φερνάντες (Ροσέρο 59′), Φαν Βέερτ.

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Τζανετόπουλος (Βέλλιος 77′), Αντέντζο (Βύντρα 68′), Μαρτίνεθ (Σαραμαντάς 80′), Μπεχαράνο, Τζανδάρης (Μανουσάκης 80′), Νούνιες, Καραμάνος (Ρόμανιτς 77′), Μανούσος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Λαμία 3-0: Καθάρισε και τη βούλιαξε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.