Βόλος – Ολυμπιακός 0-0: Έβαλε… Φωτιά!

Ο Ολυμπιακός άφησε δύο βαθμούς στον Βόλο...

Βόλος – Ολυμπιακός 0-0: Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να πάρει τους τρεις βαθμούς μέσα στον Βόλο, καθώς οι νεοφώτιστοι πήραν τον βαθμό με το τελικό 0-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς ανώτεροι από τον Βόλο, έχοντας τρία δοκάρια στο ματς και όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Επίσης η ομάδα του Πειραιά σημείωσε και ένα γκολ το οποίο ήταν «καθαρό» αλλά ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ διατηρώντας την αρχική απόφαση του βοηθού.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άτυχος στο ματς, καθώς όχι μόνο δεν μπόρεσε να σκοράρει με τις τόσες τελικές, αλλά έχασε από νωρίς και δύο παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν δύο αναγκαστικές αλλαγές εξαιτίας τραυματισμών των Μπρούνο και Σουντανί.

Βόλος – Ολυμπιακός: Ημίχρονο… Φωτιά!

Έγινε… χαμός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Πανθεσσαλικό στάδιο και αιτία ήταν οι αποφάσεις των διαιτητών. Συγκεκριμένα, το ματς χάλασε από το 17ο λεπτό και μετά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Βόλος – Ολυμπιακός: Το γκολ των Πειραιωτών που ακυρώθηκε (pic+vid)

Όταν ο Σουντανί βγήκε στην αντεπίθεση από μπαλιά του Σεμέδο και σκόραρε, αλλά το γκολ αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Αρχικά σήκωσε τη σημαία του ο βοηθός Φίλος, με τον διαιτητή Φωτιά να περιμένει και την απόφαση του VAR.

Εκεί οι διαιτητές Ευαγγέλου, Φωτόπουλος τσέκαραν τη φάση και ο Φωτιάς έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Χωρίς όμως το ριπλέι να δικαιώνει τον βοηθό, καθώς ο Φεράρι καλύπτει τον σκόρερ Σουντανί.

Από εκείνο το σημείο και μετά υπήρξε αρκετός εκνευρισμός από πλευράς «ερυθρόλευκων». Ο Πέδρο Μαρτίνς διαμαρτυρήθηκε έντονα στον τέταρτο, ενώ το ίδιο έγινε και με τον παράγοντα της ομάδας, Κώστα Καραπαπά.

Μέχρι που κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και ο Αχιλλέας Μπέος, ο οποίος ήταν δηλωμένος στον πάγκο του Βόλου ως διερμηνέας. Οι δύο παράγοντες πήγαν να έρθουν στα χέρια με τον διαιτητή Φωτιά να αποβάλλει τον Μπέο από τον πάγκο με κόκκινη κάρτα.

Στη συνέχεια ο Βόλος είχε καλή ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ στο 42′, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι του Φεράρι στον Ελ Αραμπί. Ο Φωτιάς είδε τη φάση στο VAR και αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς, μένοντας έτσι το 0-0 στο ημίχρονο.

Έκανε τα πάντα, αλλά δεν έμπαινε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μόλις μία φορά κατάφερε να απειλήσει την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι για να βάλουν το γκολ που θα έκανε τη διαφορά.

Είχαν τρία δοκάρια, αμέτρητες τελικές, αλλά κανένα γκολ!

Συγκεκριμένα, στο 62′ ο Τσιμίκας είχε οριζόντιο δοκάρι σε σέντρα σουτ από τ’ αριστερά. Έξι λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί είχε δοκάρι σε σουτ μέσα από την περιοχή. Και ο Λοβέρα στο 72′ είδε τον Γκαραβέλη να βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια να σταματά στο δοκάρι.

Συνέχισαν οι «ερυθρόλευκοι» να είναι πιεστικοί απέναντι στον Βόλο και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Με τον Μπουχαλάκη στο 87′ να έχει την καλύτερη στιγμή, μετά τα δοκάρια. Έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με αμυντικό του Βόλου να διώχνει πάνω στη γραμμή!

Η μπάλα δεν μπήκε ποτέ και έτσι έμεινε το 0-0.

Αποτέλεσμα το οποίο βάζει… φωτιά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ελ Αραμπί ήταν ο κορυφαίος, αλλά και ο μοιραίος παίκτης του Ολυμπιακού. Είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και ένα δοκάρι, αλλά επίσης ήταν και αυτός ο οποίος κέρδισε τις περισσότερες «μάχες» με τους ποδοσφαιριστές του Βόλου.

UP: Μπήκε ο Λοβέρα, επίσης μετά από αναγκαστική αλλαγή και συγκεκριμένα του Μπρούνο, και πραγματοποίησε ίσως το καλύτερό του ματς με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Είχε ένα δοκάρι αλλά και αρκετές καλές στιγμές.

DOWN: Ο Γκερέρο μπήκε στο 45+1′ μετά την αναγκαστική αλλαγή του Σουντανί. Δεν κατάφερε καμία στιγμή να μπει στο κλίμα του ματς και ήταν από τους κακούς παίκτες των «ερυθρόλευκων».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τον διαιτητή Φωτιά τον… έκαψε το VAR στη φάση του οφσάιντ. Και ο ίδιος δεν θέλησε να δει τη φάση στην οθόνη, καθώς αρκέστηκε στην απόφαση του βοηθού του αλλά και στη συμβουλή του VAR.