Βόλος – Ολυμπιακός 0-1: Την λύση έδωσε ο Ματιέ Βαλμπουενά! (vids)

Ο Γάλλος σταρ άλλαξε τον Ολυμπιακό με το που μπήκε στο ματς και ήταν αυτός που το έκρινε με το γκολ που έβαλε.

Βόλος – Ολυμπιακός: Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος με το γκολ του Ματιέ Βαλμπουενά.

Βόλος – Ολυμπιακός: Ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο αήττητος Ολυμπιακός. Πήρε τη νίκη στην 24η στροφή της Super League με πρωταγωνιστή τον Ματιέ Βαλμπουενά. Ο Γάλλος μπήκε αλλαγή από τον Πέδρο Μαρτίνς στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου για να δείξει την ποιότητα που έχει, παρά την ηλικία του.

Η τακτική προσέγγιση από Μπράτσο, Μαρτίνς

Ο Βόλος ξεκίνησε με σχήμα 4-5-1. Ο Μπαριέντος ήταν εκτός λόγω τιμωρίας και ήταν μια απώλεια. Ο Μπράτσος επέλεξε να έχει στα χαφ τους Νίνη, Τσοκάνη. Και μπροστά τους τους Φερνάντες, Ρεγκατέν, Σοάρες. Ο τελευταίος είναι περισσότερο 8άρι κάτι που σημαίνει πως ενίσχυε το κέντρο.

Ο Ολυμπιακός πήγε και αυτός σε σχήμα 4-2-3-1. Ο Πέδρο Μαρτίνς, σε σχέση με το ματς κόντρα στην Αταλάντα, άφησε εκτός ενδεκάδας τους Σωκράτη, Μανωλά, Εμβιλά, Ονιεκούρου, Τικίνιο. Οι Μπα, Ζοάο Καρβάλιο, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί πήραν θέση στο αρχικό σχήμα. Εκτεταμένο λοιπόν το ροτέισον.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε μια ανούσια υπεροχή και ο Βόλος περίμενε να κλέψει μπάλες. Γενικότερα έμοιαζε με άναρχο τακτικά παιχνίδι, που είχε μεγάλες μπαλιές και η μπάλα ήταν συχνά στον αέρα.,

Βόλος – Ολυμπιακός: Δοκάρι ο Αγκιμπού Καμαρά

Στο 21′ και το 24′ ο Βόλος απείλησε με Φαν Βέερτ, Φερνάντεθ (έδιωξε ο Βατσλίκ) για να αποκτήσει ενδιαφέρον. Στο 27′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε σουτ του Αγκιμπού Καμαρά. Στην επαναφορά ο Μασούρας δεν έπιασε καλά το σουτ για σκοράρει στην άδεια εστία.

Μια ακόμα ευκαιρία είχαν οι Πειραιώτες στο 32′ όταν ο Μπουχαλάκης έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία στην δημιουργία. Ο Βόλος είχε κάποια ξεσπάσματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν αλλαγή τον Νίνη με τον Μπαρτόλο. Αλλάγή και οι Πειραιώτες με τον Ονιεκούρου να παίρνει την θέση του Μασούρα.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 60′ με τον Ρομέρο να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Βόλος – Ολυμπιακός: Οι αλλαγές με Εμβιλά, Βαλμπουενά

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 64′ πέρασε στο παιχνίδι τους Βαλμπουενά, Εμβιλά στην θέση των Μπουχαλάκη, Ζοάο Καρβάλιο. Δύο σουτ του Μαντί Καμαρά στο 65′ και το 69′ (έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν) ήταν δύο ακόμα στιγμές που καταγράφηκαν.

Στο 72′ ο Βαλμπουενά έκανε πλασέ για να διώξει δύσκολα ο Κλέιμαν. Οι Πειραιώτες έγιναν πιο δημιουργικοί με τους Εμβιλά, Βαλμπουενά στο παιχνίδι. Και στο 73′ με σουτ έχασε και ο Σισέ καλή ευκαιρία να σκοράρει.

Ο Τικίνιο μπήκε και αυτός στο ματς για να κάνει δίδυμο στην επίθεση με τον Ελ Αραμπί. Αλλά την λύση την είχε ο Βαλμπουενά, που σκόραρε με δυνατό σουτ στο 81′ για να δώσει τη νίκη.
Σο 90′ ο Κλέιμαν απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Τικίνιο και στο 90’+1 έχασε καλή ευκαιρία ο Ελ Αραμπί.

ΒΟΛΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 81′ Βαλμπουενά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 88′ Άλχο, 90’+3 Φαν Βέερτ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά δεν έβαλε μόνο το γκολ που έκρινε το ματς. Αλλά έφερε και την ώθηση στην δημιουργία που ήθελε ο Ολυμπιακός.

UP: Ο Κλέιμαν του Βόλου είχε δύο σημαντικές αποκρούσεις στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο έλλειψε να δώσει αποτέλεσμα.

DOWN: Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης δεν κατάφερε να βοηθήσει στην δημιουργία και ήταν ένα από τα προβλήματα. Μαζί του και ο Μαντί Καμαρά που για ένα ακόμα παιχνίδι δεν έδειξε τον καλύτερο εαυτό του.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Γκουλέν, Ρομέρο, Φεράρι, Νίνης (46′ Μπαρτόλο), Τσοκάνης (71′ Κορέα), Φερνάντες, Ρεγκατέν (80′ Σιελής), Σοάρες, Φαν Βέερτ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77′ Βρουσάι), Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (63′ Βαλμπουενά), Μ. Καμαρά, Αγκ. Καμαρά (76′ Τικίνιο), Ζοάο Καρβάλιο (64′ Εμβιλά), Μασούρας (46′ Μασούρας), Ελ Αραμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Ολυμπιακός 0-1: Την λύση έδωσε ο Ματιέ Βαλμπουενά! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!