Βόλος – Παναθηναϊκός 0-2: Βολο-δέρνει! (vids)

Αγωνιζόμενος με 10 παίκτες από το 55ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα, αλλά έβαλε και δεύτερο γκολ, επικρατώντας εν τέλει με 2-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Τρίτο σερί ματς με γκολ ο Αργύρης Καμπετσής, αποβλήθηκε ο Χουάνκαρ, πέμπτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι στη Super League, έκτο σερί παιχνίδι χωρίς να δεχθεί γκολ (και έβδομο ο Σωκράτης Διούδης!)

***

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν σε διάταξη 4-2-3-1 με τους Ρενάτο Σάντος-Ζουλιάν Μπαρτόλο στα άκρα της μεσοεπιθετικής και τον Νικολάς Μαρτίνες πίσω από τον Τάσο Δουβίκα.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, στο σύνηθες 4-3-3 με το… ασυνήθιστο φαινόμενο της χρησιμοποίησης του Ηλία Χατζηθεοδωρίδη σε ρόλο «εξαριού».

Το ματς άρχισε με μία αμφισβητούμενη φάση (σουτ του Ζουλιάν Μπαρτόλο που βρήκε στο χέρι του Αργύρη Καμπετσή), η οποία κρίθηκε στο VAR ως «καθαρή».

Ο Βόλος ήταν πιο απειλητικός στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου και στο 17ο λεπτό λίγο έλειψε να πάρει το προβάδισμα κατά… τύχη.

Από λάθος του Λούκας Βιγιαφάνιες στη μεσαία γραμμή, η μπάλα κατέληξε στον Ματέο Φεράρι, ο οποίος γλίστρησε, όμως από τη σέντρα του καταγράφηκε δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα, από ιδανικό γύρισμα του Ρενάτο, ο Μπαρτόλο τσίμπησε την μπάλα κι αυτή πέρασε χιλιοστά από το δεξί δοκάρι του Σωκράτη Διούδη.

Ιδού οι δύο φάσεις:

Στο 22’ ο Βόλος έμεινε χωρίς, κατ’ επάγγελμα, δεξιό μπακ λόγω τραυματισμού του Αντώνη Ντεντάκη (μπήκε ο Ζαν Μπαριέντος) και στο 26’ ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Φώτη Ιωαννίδη (από σέντρα του Αργύρη Καμπετσή).

Φτάνοντας στο 42ο λεπτό, ο Βιγιαφάνιες, έδωσε στον Φακούντο Σάντσες, εκείνος σέντραρε, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά, ο Μπόρις Κλέιμαν απέκρουσε, ωστόσο η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ο Καμπετσής να ανοίξει το σκορ με σουτ που βρήκε και στον Φάουστο Γκρίλο.

Δουβίκας και Μπαρτόλο δεν κατάφεραν να βρουν την μπάλα στο 45’, έπειτα από μαγική ενέργεια του Φεράρι και, κατά συνέπεια, το α’ ημίχρονο έληξε 0-1.

Με τη σέντρα του β’ μέρους ο Άνχελ Λόπεθ έκανε αλλαγή στην αλλαγή, αφού έβγαλε τον Μπαριέντος και έβαλε τον Γιάννη Κιάκο, ο οποίος απείλησε στο 51’ με σουτ εντός περιοχής.

Στο 52’ ο Χουάνκαρ ανέκοψε τον Γκρίλο και αρχικά δέχθηκε κίτρινη, αλλά έπειτα από χρήση VAR διαπιστώθηκε ότι είχε υποπέσει σε χτύπημα εκτός φάσης και, στο 55’ πια, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Πάντως, το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επηρέασε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τον Χατζηθεοδωρίδη στη φυσική του θέση (αριστερός μπακ), αποδείχθηκε πιο συσπειρωμένος.

Επί της ουσίας, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 65ο λεπτό, όταν από ιδανική κόντρα με Μαουρίσιο και Αϊτόρ, ο Ιωαννίδης νίκησε τον Κλέιμαν.

Βόλος-Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 42’ Καμπετσής, 65’ Ιωαννίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59’ Κιάκος – 85’ Καμπετσής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 55’ Χουάνκαρ

MVP: Μαουρίσιο. Παίρνει τρομερή κεφαλιά στη φάση του πρώτου γκολ και ξεδιπλώνει ιδανικά τον Παναθηναϊκό στην κόντρα για το 0-2

UP: Αργύρης Καμπετσής. Ασίστ με την ΑΕΛ, τρία σερί ματς με γκολ

DOWN: Χουάνκαρ. Αψυχολόγητη ενέργεια που δε στοίχισε τελικά στον Παναθηναϊκό

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Εκτεθειμένο χέρι στο 2ο λεπτό, αλλά επέμεινε ο Ευαγγέλου, γεγονός που ίσως σημαίνει ότι οι διαιτητές έχουν αποφασίσει να μη χρεώνουν ως παράβαση τέτοιες φάσεις. Σωστή η αποβολή, σωστό το πρώτο γκολ, αφού δεν υπήρχε φάουλ στο ξεκίνημα της κατεβασιάς του Παναθηναϊκού

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης (22’ Μπαριέντος, 46’ Κιάκος, 71’ Μπάλλας), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο, Μαρτίνες, Μπαρτόλο, Δουβίκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο (90’ Αγιούμπ), Χατζηθεοδωρίδης, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (79’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (83’ Καρλίτος), Καμπετσής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Βόλος-Παναθηναϊκός: Το live

Απίθανες προσφορές και σούπερ πακέτα σε παιδικά περιοδικά και παραμύθια στο Magbox.gr.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Παναθηναϊκός 0-2: Βολο-δέρνει! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.