Βόλος – Παναθηναϊκός 1-1: Δεν μπορεί ούτε εξάδα

Το «τριφύλλι» δεν νίκησε ούτε την ομάδα με τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος!

Βόλος – Παναθηναϊκός 1-1: Δεν μπορεί ούτε εξάδα το «τριφύλλι», αφού δεν νίκησε ούτε την ομάδα με τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος!

Ο Χουάν Φεράντο κλήθηκε να παραταχθεί χωρίς «καθαρόαιμο» φορ, όμως ο Φράνκο Φεράρι αποδείχθηκε χρησιμότατος.

Ο Γιώργος Δώνης, από την πλευρά του, έβαλε τους Γιάννη Μπουζούκη και Δημήτρη Κολοβό μπροστά από τον Χρήστο Δώνη, ο οποίος εκτελούσε χρέη αντι-Κουρμπέλη.

Τα δύο «φτερά» του Παναθηναϊκού, ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, ξεκίνησαν καλά.

Μάλιστα, μόλις στο 6’ ο πρώτος κέρδισε πέναλτι από τον Στέργιο Δημόπουλο και ακριβώς με τη συμπλήρωση 7 λεπτών, ο δεύτερος άνοιξε το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μερικές αξιόλογες επισκέψεις με φόντο το δεύτερο γκολ, ωστόσο όπως συνηθίζει την εφετινή σεζόν, τα χάλασε στην τελική προσπάθεια.

Μοιραία, από το 25’ και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου, ο Βόλος αύξησε πολύ τις τελικές του και το σημαντικότερο: ισοφάρισε με πέναλτι του Χουάν Μουνίθ στο 34’ (το κέρδισε ο Ζοάο από τον Χρήστο Δώνη).

Στα πρώτα 45 λεπτά οι τελικές ήταν 6-4 και η κατοχή 42%-58%.

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο, όμως δεν γυάλιζε το μάτι του.

Η κατοχή μετατράπηκε σε 62% για την ομάδα του Δώνη, ενώ και οι τελικές ήταν υπέρ της (14-12).

Η είσοδος των Ζοάο Νούνες και Χουάν Χοσέ Περέα βελτίωσε την εικόνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος όμως δεν έδειχνε να πιστεύει στη νίκη.

Ο Ούφε Μπεκ πέρασε αντί του Ματίας Γιόχανσον και από το 76ο λεπτό ο Εμάνουελ Ινσούα έγινε τρίτος στόπερ, ο Δανός πήρε την αριστερή πτέρυγα, ο Χατζηγιοβάνης τη δεξιά και οι Νούνες, Μπουζούκης, Χ. Δώνης προσπαθούσαν να απειλήσουν από τον άξονα.

Στον αντίποδα, ο Φεράντο έβαλε τον Τσαούση αντί του Μπαλογιάννη και τον Λύρατζη στη θέση του Ζοάο.

Οι «πράσινοι» είχαν αξιόλογες επισκέψεις και τελικές από πλεονεκτική θέση σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Βόλος – Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Βόλος – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 34’ πέν. Μουνίθ – 7’ πέν. Χατζηγιοβάνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+1’ Τσίκα, 59’ Μαξ, 88’ Δημόπουλος, 90+3’ Μελίσσας – 31’ Κολοβός, 51’ Γιόχανσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: O Στέργιος Δημόπουλος. Υπέπεσε στο πέναλτι, αλλά στο 81ο λεπτό και στην εκπνοή απέκρουσε σχεδόν πάνω στη γραμμή (ιδίως στη δεύτερη φάση)

UP: Ο Φράνκο Φεράρι. Ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές την άμυνα του Παναθηναϊκού στο α’ ημίχρονο

DOWN: Ο Φεντερίκο Μακέντα. Απρόσεκτος με τα οφσάιντ, «λίγος» στις στιγμές που έπρεπε απλά να καρφώσει την μπάλα στα δίχτυα, με αποκορύφωμα τη φάση του 68’ και της εκπνοής. Αρκετοί ακόμη υστέρησαν (Κολοβός, Γιόχανσον, Χατζηθεοδωρίδης), όμως όταν είσαι ο πιο έμπειρος παίκτης, πρέπει να φανείς στα δύσκολα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: O Ευάγγελος Μανούχος ορθώς έδωσε τα δύο πέναλτι. Βέβαια, πριν από εκείνο που κέρδισε ο Βόλος, υπάρχει φάουλ στον Δημήτρη Κολοβό. Επίσης, σε αυτό του Παναθηναϊκού ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης έπεσε κάπως… εύκολα, όμως ο Στέργιος Δημόπουλος είχε υποπέσει σε παράβαση

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ, Μπαλογιάννης (63’ Τσαούσης), Ζοάο (85’ Λύρατζης), Τόρες, Μουνίθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον (76’ Μπεκ), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κολοβός (46’ Περέα), Χ. Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Νούνες), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Παναθηναϊκός 1-1: Δεν μπορεί ούτε εξάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.