Βόλος – Παναιτωλικός 0-0: Άντεξαν οι Αγρινιώτες με 10 παίκτες και ήρωα τον Μελίσσα – Έχασε πέναλτι ο Ουάρντα

Βόλος και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα, με τους Αγρινιώτες να αντέχουν στην πίεση αγωνιζόμενοι με 10 παίκτες για μία ώρα

Πολύτιμο βαθμό πήραν οι Αγρινιώτες στο Πανθεσσαλικό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Μελίσσα.

Ο Βόλος πίεσε αφόρητα για να πάρει τη νίκη, ο Παναιτωλικός, όμως, άντεξε για παραπάνω από μία ώρα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τζανακάκη και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έφυγε όρθια σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς με αντίπαλο του ίδιου βεληνεκούς, μετά τα δύο 0-0 σε Λαμία και Γιάννινα.

Χάρη βέβαια, στον Νίκο Μελίσσα, ο οποίος κλήθηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Κνετ και τα πήγε περίφημα. Με καθοριστική επέμβαση την απόκρουση πέναλτι του Ουάρντα.

Με τους Βολιώτες να μένουν για έβδομο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη, έχοντας πάρει μάλιστα πέντε ισοπαλίες.

Το φιλμ του αγώνα

Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Μπαρτόλο και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Βέργο.

Στα μισά του πρώτου μέρους, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν ο Τζανακάκης δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε επτά λεπτά (21′ και 28′) για εκατέρωθεν άτσαλα μαρκαρίσματα στον Ουάρντα και αποβλήθηκε.

Ο Βόλος πήρε τα ηνία του αγώνα και είχε τελικές με τους Δουβίκα, Νίνη και Ουάρντα, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 42′ ο Μελίσσας απέκρουσε σουτ του Μαρτίνες και ο Ριένστρα στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας. Ένα λεπτό απείλησε και πάλι ο Μαρτίνες, αλλά πέρασε δίπλα από την εστία του Μελίσσα.

Στις καθυστερήσεις ο Μαρτίνες πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή και έπεσε, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι.

Ο Βόλος είχε την πλήρη υπεροχή στο δεύτερο μέρος, ο Δέλλας έκανε δύο αλλαγές για να βοηθήσει την ομάδα του, αλλά στο 59′ έγινε μία καθοριστική φάση.

Ο Περέα μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια και ανατράπηκε από τον Περέιρα, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα, με τον Μελίσσα να αποκρούει και να κρατάει την ομάδα του στο ματς.

Με τον Δουβίκα στο 69′ να έχει ακόμα μία τελική, με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να φεύγει κόρνερ. Ενώ στο 82′ ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού μπλόκαρε την κεφαλιά του Έλληνα στράικερ.

Τα «καναρίνια» άντεξαν μέχρι το φινάλε και πήραν πολύτιμο βαθμό.

Βόλος – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Νίκος Μελίσσας κατέβασε τα ρολά, ήταν σταθερός σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε, απέκρουσε το πέναλτι του Ουάρντα και κάλυψε επάξια το κενό του βασικού αλλά τραυματία Κνετ.

UP: Από τα πόδια του περνούσαν οι περισσότερες επιθετικές ενέργειες. Ο Νίκο Μαρτίνες είχε τις δικές του τελικές προσπάθειες, βοήθησε στο δημιουργικό σκέλος, αλλά το γκολ δεν ήρθε.

DOWN: Έχοντας κίτρινη κάρτα, ο Μανώλης Τζανακάκης θα έπρεπε να μην ρισκάρει με δεύτερη και να αποβληθεί. Ανάγκασε την ομάδα του να παίξει φουλ άμυνα και να μην διεκδικήσει τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

ΓΚΟΛ: –

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: 59′ Ουάρντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Κολόμπο, 92′ Μελίσσας, 92′ Περέα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:  28′ Τζανακάκης

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Ριένστρα, Νίνης, Περέα, Ουάρντα, Μαρτίνες, Μπαρτόλο, Δουβίκας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Τζανακάκης, Ταχάρ (96′ Βάντερσον), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Γιάκολις (54′ Περέιρα), Μεντόσα (54′ Μάζουρεκ), Βέργος (71′ Αζάντι), Ντίας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Παναιτωλικός 0-0: Άντεξαν οι Αγρινιώτες με 10 παίκτες και ήρωα τον Μελίσσα – Έχασε πέναλτι ο Ουάρντα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.