Βόλος – ΠΑΟΚ 0-0: Άφαντος ο Δικέφαλος – Τον… έπνιξε ο Βόλος

Απογοητευτικός ήταν ο ΠΑΟΚ κόντρα στον μαχητικό Βόλο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας. Με πολλές αλλαγές παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ, λόγω των αγώνων με την Κράσνονταρ, αφού ο Αμπέλ Φερέιρα έριξε στη… μάχη επτά νέους παίκτες. Το γεγονός αυτό, φάνηκε αμέσως μέσα στο γήπεδο, καθώς οι...

Απογοητευτικός ήταν ο ΠΑΟΚ κόντρα στον μαχητικό Βόλο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με πολλές αλλαγές παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ, λόγω των αγώνων με την Κράσνονταρ, αφού ο Αμπέλ Φερέιρα έριξε στη… μάχη επτά νέους παίκτες. Το γεγονός αυτό, φάνηκε αμέσως μέσα στο γήπεδο, καθώς οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν συνοχή και χημεία, αφού στην πλειοψηφία τους οι παίκτες ξεκίνησαν για πρώτη φορά βασικοί.

Ο Βόλος ήταν πολύ καλά στημένος, δεν απειλήθηκε αρκετά και πήρε έναν σημαντικό βαθμό.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισαν στα καρέ του τον ΠΑΟΚ, ο οποίος αδυνατούσε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο επιθετικά. Μάλιστα, στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Ριένστρα να βρίσκεται μόνο του μέσα στην περιοχή, ωστόσο έστειλε άουτ τη μπάλα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπαριέντος. Λίγο αργότερα ο Περέα βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Ίνγκασον επενέβη σωτήρια.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Βόλος – ΠΑΟΚ: Το VAR ακύρωσε πέναλτι του Δικεφάλου (vid)

Στο 32’ ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Τσόλακ, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ, κάτι που είδε στο VAR o Φωτιάς ακυρώνοντας τελικά τη φάση. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα και στο 40’ ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία από τους «ασπρόμαυρους», καθώς μετά από φάουλ του Νινούα, ο Μιχάι σούταρε από πλεονεκτική θέση, με τον Γκαραβέλη να κάνει σπουδαία επέμβαση και στη συνέχεια τον Χοσέ Άνχελ Κρέσπο να μη μπορεί να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα που κόντραρε στα σώματα. Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή, αλλά τον Βόλο την κυριαρχία.

Ο Δικέφαλος μπήκε με εντελώς αλλαγμένο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, θέτοντας του δικούς του κανόνες στο αγωνιστικό χώρο, ενώ στο 50’ ο Τσόλακ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και λίγο αργότερα ο Κροάτης βγήκε στην πλάτη της άμυνας, δίνοντας στον Πέλκα που δεν κατάφερε να τελειώσει ιδανικά. Χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε τρεις ευκαιρίες, όσες δεν κατάφερε σε ένα ολόκληρο μέρος.

Ο Δικέφαλος πίεζε, με τον Τσόλακ να μη καταφέρνει να τελειώσει αρκετές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, αφού ο Αμπέλ Φερέιρα ανακάτεψε την «τράπουλα», βάζοντας Τζόλη, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί και Γιαννούλη στον αγωνιστικό χώρο και λίγο αργότερα και τον 16χρονο Κούτσια. Τίποτα δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης.

MVP: Ο Φράνκο Φεράρι έκανε ένα γεμάτο παιχνίδι για τον Βόλο και ήταν πολύ κινητικός επιθετικά, ενώ και αμυντικά κράτησε σωστά την πλευρά του.

UP: Ο νεαρός Γιώργος Βρακάς πήρε φανέλα βασικού με τον ΠΑΟΚ και ξεχώρισε για τους «ασπρόμαυρους», ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος που την κυριαρχία είχε ο Βόλος.

DOWN: Ο Μούσα Ουαγκέ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του και αν και αρκετοί περίμεναν πολλά περισσότερα από τον μπακ της Μπαρτσελόνα, είχε ένα κάκιστο ματς με πολλά λάθη και κακές επιλογές.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Φωτιάς είχε γενικότερα μία καλή διαιτησία, με λίγα λάθη, ενώ ορθά πήρε πίσω το πέναλτι του ΠΑΟΚ, αφού ο Τσόλακ ξεκίνησε τη φάση, έστω και ελάχιστα, από θέση οφσάιντ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Περέα, 78′ Δουβίκας, 82′ Τέκιο, 90+4′ Γκουαροτσένα

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλη, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Ριέντσρα, Τσοκάνι, Μπαριέντος (86′ Κιάκος), Περέα (50’ Γκουαροτσένα), Μαρτίνες, Δουβίκα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μιχάι, Περέιρα (63’ Γιαννούλης), Ουάγκε (74’ Κούτσιας), Εσίτι (63’ Ελ Καντουρί), Νινούα, Πέλκας (59’ Ζίβκοβιτς), Βρακάς (59’ Τζόλης), Τσόλακ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – ΠΑΟΚ 0-0: Άφαντος ο Δικέφαλος – Τον… έπνιξε ο Βόλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.