Ξανά στην κορυφή ο Άρης με σούπερ Μάνο και διπλό στην ΑΕΛ 30 χρόνια μετά!

Ο Δημήτρης Μάνος σημείωσε δύο γκολ (18', 73') και ο Άρης έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της ΑΕΛ, 30 χρόνια μετά το προηγούμενο.

ΑΕΛ – Άρης 0-3: Πίσω του άφησε την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό η ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μάνο (δύο γκολ στο 18′ και το 73′, το τίτο γκολ ο Σίλβα στο 90+5′) επικράτησε μέσα στο «Αλκαζάρ» της ΑΕΛ – εξ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Ιστορική νίκη πέτυχε ο Άρης καθώς νικά μέσα στην έδρα της ΑΕΛ ακριβώς 30 χρόνια μετά την τελευταία φορά στις 2 Δεκεμβρίου του 1990. Στην κορυφή και πάλι ο «Θεός του πολέμου», που έφτασε τους 22 βαθμούς με την 7η νίκη του, 4η εκτός έδρας.

Εκτός από τον Μάνο, εξαιρετικός ήταν και ο Μάριος Σιαμπάνης που είχε 3-4 μεγάλες επεμβάσεις, αλλά και ο Ματέο Γκαρσία που πέτυχε γκολ που δεν μέτρησε, σε μία φάση που… ελέγχεται.

Από την άλλη οι Θεσσαλοί γνώρισαν την πέμπτη ήττα τους (και δεύτερη εντός), για να μείνουν στους 6 β αθμούς.

Πως παρατάχθηκαν

Με σύστημα 4-2-3-1 και με τρία νέα πρόσωπα (Γκανέα, Μπερτόλιο, Δεληζήση) παρέταξε τον Άρη ο Άκης Μάντζιος σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Με 3-5-2 με Ντουρμισάι – Τρούγιτς, αλλά αφήνοντας τον Πινακά στον πάγκο, παρέτασε την ΑΕΛ ο Γιάννης Τάτσης.

Ανοιχτό ματς, γκολάρα ο Μάνος

Καλός ρυθμός, σε ένα ανοιχτό ματς, με αρκετές φάσεις είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης ήταν εκείνος που είχε την καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα και εν τέλει και την ουσία, καθώς πέτυχε γκολ.

Η ΑΕΛ μπήκα καλύτερα, και σε 1-2 περιπτώσεις (με πρωταγωνιστή τον Ντουρμισάι), έγινε επικίνδυνη, καθώς οι φιλοξενούμενοι της επέτρεπαν να φέρνει άνετα τη μπάλα στην περιοχή τους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε τα ηνία, βγήκε μπροστά και άρχισε απειλεί (14′ Μπερτόλιο). Ο Ματέο Γκαρσία που ήταν σαφώς πιο ουσιαστικός από ότι στα προηγούμενα παιχνίδια των «κίτρινων» δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Στο 18′ ο Αργεντινός έδωσε στα δεξιά στον Σάκιτς, εκείνος  έπιασε μια εξαιρετική σέντρα και ο Μάνος, μέσα από την περιοχή, έπιασε μια κεφαλιά την οποία ο Νάγκι ήταν αδύνατο να απομακρύνει.

Το 0-1 για τον Άρη ήταν γεγονός ο οποίος στα επόμενα λεπτά έφτασε κι άλλες φορές κοντά στο γκολ, με την σημαντικότερο στιγμή να είναι αυτή του 37′ όταν ο Μάνος δεν κατάφερε να σκοράρει για λίγο, με σουτ.

Δύο καλές στιγμές είχε από την πλευρά της ομάδα του Τάτση (37′ προβολή Τρούγιτς, 44′ κεφαλιά Σπαρβ) όταν ανέβασε ρυθμούς στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους.

Τρεις μαζεμένες αλλαγές η ΑΕΛ, μεγάλες επμβάσεις ο Σιαμπάνης

Στο 53′ ο Τάτσης προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές (Γκαζάλ, ο Πινακάς και ο Τόρζε), με τους γηπεδούχους. Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες, με τον Σιαμπάνη να λέει όχι σε δύο εξ αυτών (60′ Τρουγιτς, 61′ Στελιάνο) με μεγάλες επεμβάσεις!

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες, με τον Σιαμπάνη να λέει όχι σε δύο εξ αυτών (60′ Τρουγιτς, 61′ Στελιάνο) με μεγάλες επεμβάσεις!

Αλλαγές για τον Άρη και δεύτερο γκολ ο Μάνος

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μάντζιου να φρεσκάρει την ομάδα του. Σίλβα, Μπερτόλιο και Κάτσε πέρασαν στο ματς στο 69′, με τον Άρη να διπλασιάζει τα τέρματά του τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μάνο ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από επέμβαση του Νάγκι (0-2).

Ακυρώθηκε γκολ του Ματέο, 0-3 με  μαγική ενέργεια του Σίλβα

Να αναφέρουμε ότι στο 63′ ο Άρης είχε σκοράρει με σουτ του Ματέο Γκαρσία, το οποίο ο Καραντώνης ακύρωσε ως οφσάιντ αφότου τσέκαρε το VAR. Ο διαιτητής θεώρησε ότι ο Μπερτόλιο που ήταν εκτεθειμένος επηρέαζε το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα, σε μια απόφαση που ήταν λανθασμένη. Κι αυτό καθώς ο παίκτης του Άρη, την ώρα που σούταρε ο συμπαίκτης του έκανε κίνηση να βγει από τη φάση και δεν ενοχλούσε τον «κίπερ» των γηπεδούχων.

Τελικά το 0-3 για τον Άρη έγινε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από μαγική ατομική ενέργεια του Σαντέ Σίλβα που πέρασε τους…πάντες!

MVP: Ο Δημήτρης Μάνος, ποιος άλλος; Δύο γκολ, για τον Έλληνα επιθετικό που θύμισε τις παλιές καλές του μέρες στον ΟΦΗ. Ξεχώρισε και ο Γκαρσία.

UP: Μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο Άρης έδειξε χαρακτήρα. Η ομάδα του Μάντζιου ήταν αποτελεσματική κρατώντας το μηδέν, ενώ έφτιαξε και αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

DOWN: Η ανικανότητα που έδειξε η ΑΕΛ στην επίθεση. Η ομάδα του Τάτση έκανε ευκαιρίες, όμως εκτός του έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Σιαμπάνη, ευθύνεται και η ίδια για την αστοχία της.

ΣΚΟΡΕΡ: 18′, 73′ Μάνος, 90+5′ Σίλβα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:57′ Μούζεκ 90+2′ – 71′ Γκάμα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Ναγκί, Ηλιάδης (53΄Πινακάς), Σπαρβ, Στελιάνο, Ντουρμισάι, Πλατέλλας (53΄Αλ Αχμέντ), Μούζεκ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Κρούγιτς, Κωστή (53΄Τόρζε)

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Γκάνεα, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Σάσα (69΄Κάτσε), Ματίγια, Γκάμα (77΄Μαντσίνι), Ματέο (90΄Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (69΄Σίλβα), Μάνος (77΄Λόπεθ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξανά στην κορυφή ο Άρης με σούπερ Μάνο και διπλό στην ΑΕΛ 30 χρόνια μετά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.