Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Σημαντικός βαθμός για τους Αρκάδες

Ένα ακόμα βήμα για την παραμονή έκανε η ομάδα του Γιώργου Παράσχου

Σε ένα κακό ματς, Ξάνθη και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0, σε ένα αποτέλεσμα που ικανοποιεί τους Αρκάδες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και στο τρίτο λεπτό ο Μπαριέντος έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα που πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ ίδια τύχη είχε και το φάουλ του Ντζουρίσκοβιτς στο 11′.

Στο επόμενο λεπτό, ο Αστέρας πλησίασε στο γκολ, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει δύσκολα προ του Αραβίδη.

Ο Γέντρισεκ στο 28′ είδε το σουτ που επιχείρησε να περνάει μόλις άουτ, ενώ στο 42′ ήταν η σειρά του Μπαξεβανίδη να αστοχήσει, καθώς το σουτ του πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Ανώτερη η Ξάνθη βάσει ευκαιριών, με τον Αστέρα να παίζει πίσω από τη σέντρα, θέλοντας να χτυπήσει στην κόντρα, με το 0-0 να μένει ως το τέλος.

Η φάση του πέναλτι

Ο Λισγάρας στο 47′ είχε μια καλή κεφαλιά άουτ, ενώ στο 50’ ο Μπέλοκ τράβηξε από τη φανέλα τον Κασάδο στην περιοχή εν αναμονή της εκτέλεσης κόρνερ, με τον διαιτητή να λέει «παίζετε».

Η Ξάνθη πίεζε για το γκολ τον παθητικό Αστέρα, με τον Παπαδόπουλο να επεμβαίνει δις σε ένα λεπτό στο σουτ του Κοβάσεβιτς και στην κεφαλιά του Μπρίτο.

Από το 60′ και μετά ο ρυθμός έπεσε, είχε και πολλές διακοπές, ώσπου στο 81′ ο Μπελόκ πήρε αχρείαστη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Μπαριέντος.

Στη μοναδική τελεική του στο δεύτερο μέρος στο 85′, ο Αστέρας είχε μια καλή στιγμή με τον Μανιά.

Ενώ ο ίδιος παίκτης στο 88′ δεν μπόρεσε και πάλι να νικήσει τον Ζίβκοβιτς από πλάγια θέση αριστερά, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 0-0.

UP: Ο Αστέρας αρχίζει και μαζεύει βαθμούς, κάτι το οποίο οφείλει κυρίως στην άμυνά του, η οποία κράτησε το μηδέν σε δεύτερο σερί ματς μετά το 3-0 επί του Παναιτωλικού.

DOWN: Η επιθετική δυστοκία της Ξάνθης συνεχίζεται, με τον Γέντρισεκ να έχει… σωπάσει και τους Ακρίτες να δυσκολεύονται να βρουν το εύκολο γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Οι γηπεδούχοι φωνάζουν δίκαια για την διαιτησία του Τζοβάρα, μιας και στο 58′ ο Μπέλοκ κράτησε τη φανέλα του Κασάδο μέσα στην περιοχή χωρίς να δοθεί η παράβαση.

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32’ Κάντα, 34’ Μπαξεβανίδης, 63’ Καμαρά, 78’ Γέντρισεκ – 16’ Πασαλίδης, 71’ Βαλιέντε, 79’ Κυριακόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81’ Μπέλοκ

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάσο, Καμαρά, Μπαριέντος (82′ Ουίλιαμ), Σαρπόνγκ (46′ Μπρίτο), Τζουρίτσκοβιτς, Καντά (58′ Κοβάτσεβιτς), Γέντρισεκ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Μπελόκ, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Φερνάντεθ (80′ Τασουλής), Καλτσάς (86′ Χριστόπουλος), Μανιάς, Αραβίδης (57′ Ρόλε).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Σημαντικός βαθμός για τους Αρκάδες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.