Ξάνθη – Ατρόμητος 1-0: Ανάσα με Μπαριέντος (vid)

Σε τέτοια ματς το κίνητρο παίζει πάντα ρόλο. Συνήθως αυτός που καίγεται κάνει το κάτι παραπάνω και το παίρνει. Αυτό συνέβη και στο Ξάνθη – Ατρόμητος. Οι φάσεις λιγοστές, οι δύο ομάδες δεν έπιασαν καλή απόδοση, αλλά αυτό που μετράει για τους Θρακιώτες είναι οι τρεις βαθμοί. Νικώντας με 1-0 προσπέρασαν τον Παναιτωλικό και πήγαν...

Σε τέτοια ματς το κίνητρο παίζει πάντα ρόλο. Συνήθως αυτός που καίγεται κάνει το κάτι παραπάνω και το παίρνει.

Αυτό συνέβη και στο Ξάνθη – Ατρόμητος. Οι φάσεις λιγοστές, οι δύο ομάδες δεν έπιασαν καλή απόδοση, αλλά αυτό που μετράει για τους Θρακιώτες είναι οι τρεις βαθμοί. Νικώντας με 1-0 προσπέρασαν τον Παναιτωλικό και πήγαν στο +4 από τον τελευταίο Πανιώνιο, τον οποίο αντιμετωπίζουν το Σάββατο (27/6) στη Νέα Σμύρνη.

Τέτοια ματς δύσκολα έχουν θέαμα και έως έναν βαθμό είναι λογικό. Η ομάδα που καίγεται για βαθμούς είναι αγχωμένη και δεν μπορεί να παίξει καλά, ενώ ο αντίπαλος είναι αδιάφορος. Οι Περιστεριώτες στάθηκαν αξιοπρεπώς, αλλά έπαιξαν τόσο… όσο με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα στα πλέι άουτ.

Ο Ατρόμητος, πάντως, ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς. Απείλησε λίγο πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο με τον Ανδρούτσο, αλλά στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή του. Η Ξάνθη κατάφερε να ισορροπήσει και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βλέπαμε παιχνίδι κέντρου. Ούτε τελικές δεν μπορούσαν να κάνουν οι δύο ομάδες που αδυνατούσαν να εκμεταλλευτούν και τα στημένα που κέρδιζαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε διαφορά. Η Ξάνθη ήταν πιο αποφασιστική, πήρε μέτρα, πίεσε και απείλησε ουσιαστικά με το απευθείας φάουλ του Μουλέν στο 61′. Ένα τέταρτο μετά ο Στάρτζεον πήρε την μπάλα, έκανε κάποια μέτρα και την κάθετη για τον Μπαριέντος και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μανδά. Ο τελευταίος έβαλε εντελώς λάθος τα χέρια του.

Μία… υποψία ευκαιρίας είχε ο Ατρόμητος στη συνέχεια με τον Ενσικουλού, αλλά έως εκεί. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν άλλη φορά, ενώ έχασαν στις καθυστερήσεις και πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Στάρτζεον (και να έμπαινε γκολ, πάντως, δεν θα μετρούσε λόγω οφσάιντ). Το τελικό 1-0 έμεινε έως το τέλος με τους Θρακιώτες να πανηγυρίζουν αυτό το πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια παραμονής τους στη Super League 1.

Ξάνθη – Ατρόμητος 1-0: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Τέτοια ματς που… δεν βλέπονται, κρίνονται συνήθως στις λεπτομέρειες. Πολυτιμότερος, λοιπόν, είναι αυτός που κάνει τη διαφορά και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Ζαν Πιέρ Μπαριέντος έστω και εάν συνολικά δεν είχε ένα «γεμάτο» ματς.

UP: Σκαμπανεβάσματα είδαμε και από εκείνον, αλλά ήταν κομβική η άνοδός του κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Φάμπιο Στάρτζεον έκανε όλη την ενέργεια στο γκολ της Ξάνθης. Παίκτης με ποιότητα αναμφίβολα που κάπου χάθηκε, όμως, στο δεύτερο μισό της σεζόν. Τον έχουν ανάγκη οι Θρακιώτες εάν θέλουν να σωθούν.

DOWN: Μικρός είναι, μέσα στο πρόγραμμα και τα λάθη. Ο Χρήστος Μανδάς, όμως, έκανε ένα ακόμη τη φετινή σεζόν. Θα έπρεπε να έχει αντιδράσει καλύτερα ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου στο γκολ που δέχεται. Καθαρά δική του είναι η ευθύνη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν υπήρχαν δύσκολες φάσεις για τον Γιώργο Βρέσκα (Πιερίας). Ο ρυθμός ήταν πολύ αργός με αποτέλεσμα να μη συναντήσει προβλήματα.

ΓΚΟΛ: 77′ Μπαριέντος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 46′ Τερκί, 49′ Κοβάτσεβιτς, 74′ Στάρτζεον – 36′ Μπουσούλατζιτς, 56′ Γκάλο, 86′ Ρισβάνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπέντο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Καρασαλίδης, Κοβάσεβιτς (52′ Μουλέν), Στάρτζεον, Τερκί (52′ Καμαρά), Τζουρίτσκοβιτς (58′ Ντε Αμορίμ), Μπαριέντος (90′ Θυμιάνης), Φόσε (90′ Γκαργκαλατζίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Ανδρούτσος (80′ Βέλλιος), Μπουσούλατζιτς, Νάτσος (80′ Ούμπιντες), Γκάλο (57′ Ενσικουλού), Γιακουμάκης (80′ Ντε Πο), Μανούσος (85′ Ραμπέλο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξάνθη – Ατρόμητος 1-0: Ανάσα με Μπαριέντος (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.