Ξάνθη – Λαμία 0-0: Θα ξεχαστεί γρήγορα…

Κάκιστο παιχνίδι χωρίς κλασική ευκαιρία έγινε στην Ξάνθη, όπου η ομώνυμη ομάδα έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία

Το παιχνίδι στην Ξάνθη μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Λαμίας θα ξεχαστεί γρήγορα, αφού το 0-0 χαρακτήρισε απόλυτα την εικόνα του και τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα. Δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν παιχνίδι αξιώσεων και δεν έγινε μία κλασική ευκαιρία από τις δύο ομάδες, μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Λάμπρου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ λίγα πράγματα, αν και δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στα 30 δευτερόλεπτα, η Λαμία βγήκε με τον Τσούκαλο στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης και θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά ο δεύτερος βοηθός Γιαννίκος, τον έκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ.

Στη συνέχεια ευτυχώς δεν υπήρχε κάποιο άλλο… παρατράγουδο και η διαιτησία στάθηκε στο ύψος της. Το παιχνίδι όμως δεν είχε συγκινήσεις. Η Λαμία μπήκε καλύτερα, αλλά μετά το 17’-18’ η Ξάνθη πήρε την πρωτοβουλία και στο 17’ έχασε και καλή ευκαιρία, με την κεφαλιά του Λισγάρα από κόρνερ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Σε γενικές γραμμές, οι δύο ομάδες  δεν απείλησαν τις αντίπαλες εστίες και το 0-0 έμεινε στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μισό του κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα. Με ελάχιστη φαντασία και δημιουργία από τις δύο ομάδες, δεν μπόρεσαν να γίνουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους, όμως δεν άλλαξε τίποτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ξάνθη που έπαιζε και στην έδρα της πίεσε για να φτάσει στο γκολ, αλλά το έκανε με ιδιαίτερα ανορθόδοξο τρόπο με αποτέλεσμα, η καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας να μην έχει πρόβλημα.

MVP: Στους… τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος! Ο Ελίνι Δημούτσος δεν έκανε κάποιο μεγάλο παιχνίδι, αλλά σε σύγκριση με τους υπόλοιπους που ήταν στο γήπεδο ήταν ο καλύτερος. Έκοψε πολύ και βοήθησε την ομάδα του να πάρει την ισοπαλία.

UP: Σε καλή μέρα ήταν και ο Μπεχαράνο, που μαζί με τον Δημούτσο συνέθεσαν ένα αξιόπιστο δίδυμο στα χαφ της Λαμίας και προβλημάτισαν πολύ τους γηπεδούχους της Ξάνθης.

DOWN: Ο Πετρ Τζουρίτσκοβιτς μπήκε στο γήπεδο στο ημίχρονο για να βοηθήσει την Ξάνθη, αλλά ουσιαστικά πέρασε απαρατήρητος. Δε βοήθησε καθόλου και δε δικαίωσε τον προπονητή. Δικαιολογημένα πάντως έχει χάσει τη θέση του στο αρχικό σχήμα, με εμφανίσεις σαν και τη σημερινή…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο διαιτητής Λάμπρου (Ευβοίας) δεν έκανε λάθη. Ο ίδιος τουλάχιστον, γιατί οι βοηθοί του έχασαν πολλές φάσεις για οφσάιντ και για τις δύο ομάδες. Πάντως ο ρέφερι δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Το αντίθετο μάλιστα…