Ξάνθη-Λεβαδειακός 0-1: Buzzer beater στο 93′ με Ιωαννίδη!

Ο Μπάγιτς απέκρουσε πέναλτι του Ντουρίτσκοβιτς και ο νεαρός στράικερ χάρισε τη νίκη στους Βοιωτούς στην τελευταία φάση του αγώνα,

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη Super League πανηγύρισε ο Λεβαδειακός με γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο 93′!

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης, με τον νεαρό στράικερ να περνάει στο γήπεδο ως αλλαγή στο 88′ και πέντε λεπτά μετά να πετυχαίνει ανενόχλητος με κεφαλιά το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Ένα ανέλπιστο τρίποντο για τους Βοιωτούς, οι οποίοι δεν απείλησαν τους Ακρίτες, αλλά σε γενικές γραμμές κράτησαν άνετα το μηδέν στην άμυνα τους.

Κομβικό σημείο η απόκρουση πέναλτι του Μπάγιτς στη δεύτερη εκτέλεση του Ντουρίτσκοβιτς.

Τραγικό 45λεπτο

Κακό το πρώτο μέρος, μηδαμινές ευκαιρίες και χωρίς κάτι το αξιόλογο. Με τον Λεβαδειακό σε παθητικό ρόλο να μην απειλείται και να βολεύεται με την ισοπαλία. Οι προσπάθειες των Γέντρισεκ, Ντουρίτσκοβιτς και Καντά πέρασαν εκτός εστίας χωρίς να ανησυχήσουν τον Μπάγιτς.

Εν αντιθέση με το δεύτερο, εκεί όπου το ματς ξεκίνησε με πέναλτι για την Ξάνθη σε χέρι του Μαρκόβσκι.

Το χαμένο πέναλτι

Ο Ντουρίτσκοβιτς το εκτέλεσε (48′), η μπάλα κατάληξε στα δίχτυα, αλλά σωστά ο ρέφερι Παπαδόπουλος ζήτησε να επαναληφθεί, καθώς είχαν μπει μέσα στην περιοχή τουλάχιστον πέντε παίκτες. Η δεύτερη εκτέλεση του Ντουρίτσκοβιτς δεν ήταν καλή, ο Μπάγιτς απέκρουσε εύκολα και κράτησε το μηδέν.

Και στο 56′ ο Λεβαδειακός έφτασε στο γκολ, με το σουτ του Κονέ να περνάει λίγο άουτ από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Και πέντε λεπτά μετά ο διαιτητής δεν είδε το πέναλτι σε χέρι του Κασάδο, με τους Βοιωτούς να διαμαρτύρονται.

Το ματς όδευε στη λευκή ισοπαλία, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαδειακός “πάγωσε” την Ξάνθη.

Ο Νανγκίς έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 0-1 της ομάδας της Βοιωτίας μέσα στα Πηγάδια!

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

MVP: Ο Φώτης Ιωαννίδης ακούμπησε μία φορά τη μπάλα και ήταν αρκετή για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό, σε μία φάση που δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να την “τελειώσει”.

UP: Ο Βλάντιμιρ Μπάγιτς έκανε εξαιρετική εμφάνιση, ήταν σταθερός και έκανε την επέμβαση του αγώνα στη φάση του πέναλτι.

DOWN: Άφαντος ο Γέντρισεκ, δεν απείλησε ούτε μία φορά την αντίπαλη άμυνα και δείχνει σε πτωτική πορεία.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στο 61′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Κασάδο και είχαν δίκιο, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να μην βλέπει την παράβαση. Σωστή η απόφαση του στο πέναλτι που καταλόγισε υπέρ της Ξάνθης.

ΓΚΟΛ: 93′ Ιωαννίδης

ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: 49′ Ντουρίτσκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Μπαξεβανίδης, 50′ Λισγάρας, 72′ Καμαρά, 72′ Μέλεγκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς (86′ Σαρπόνγκ), Κασάδο, Μπαριέντος (71′ Μπρίτο), Αλμέιδα, Ντουρίτσκοβιτς, Λισγάρας, Καμαρά, Καντά (60′ Ντε Αμορίμ), Γέντρισεκ, Μπαξεβανίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Νανγκίς (94′ Στανόγεβιτς), Κονέ, Μαρκόφσκι, Καραχάλιος (92′ Παντελιάδης), Ρεκβιασβίλι, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Μέλεγκ (88′ Ιωαννίδης), Μητρόπουλος, Αντιλέχου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξάνθη-Λεβαδειακός 0-1: Buzzer beater στο 93′ με Ιωαννίδη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.