Ξάνθη – Παναιτωλικός 2-1: Κυριακή… κοντή γιορτή! (vids)

Ξάνθη - Παναιτωλικός 2-1: Η Ξάνθη «γύρισε» το ματς στα Πηγάδια και πήρε προβάδισμα ενόψει του δεύτερου μπαράζ της Κυριακής (30/5-19.30) στο Αγρίνιο!

Ξάνθη – Παναιτωλικός 2-1: Η Ξάνθη «γύρισε» το ματς στα Πηγάδια και πήρε προβάδισμα ενόψει του δεύτερου μπαράζ της Κυριακής (30/5-19.30) στο Αγρίνιο!

Ξάνθη – Παναιτωλικός 2-1: Οι Αγρινιώτες είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μπαράζ, αλλά η μπάλα τους… τιμώρησε. Η Ξάνθη κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, να φτάσει στη νίκη και να εξασφαλίσει προβάδισμα ενόψει του δεύτερου μπαράζ.

Mε 4-2-3-1 παρέταξε την Ξάνθη ο Τεννές. Κάτω από τα δοκάρια ο Ίτσο, στην άμυνα οι Πέτροβιτς, Τζούρμαν, Βέρκερ και Παντελιάδης. Στον άξονα οι Δημούτσος και Θυμιάνης. Στην μεσοεπιθετική τριπλέτα δεξιά ο Ντίνας, αριστερά ο Σιατραβάνης και σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον επιθετικό ο Έμπερτ. Στην κορυφή της επίθεσης μόνος του ο Θανάσης Παπάζογλου. Μεγάλοι απόντες από πλευράς γηπεδούχων, ο Τάτος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε και ο Τάσος Παπάζογλου .

Απουσία της τελευταίας στιγμής για τον Παναιτωλικό, ο Ντάλσιο έμεινε εκτός αποστολής, αναχωρώντας εσπευσμένα για την Πορτογαλία λόγω οικογενειακού προβλήματος. Τα «καναρίνια» ξεκίνησαν με τον Κνετ, Μανθάτη, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδη, Περέιρα στην άμυνα, Εντινγκά, Ντίας στον άξονα, τους Μπαρμπόσα, Ντουάρτε στα άκρα και τον Μεντόσα πίσω από τον Βέργο.

Πιο επιθετική η Ξάνθη, αλλά από λάθος στην ακριτική άμυνα, ο Παναιτωλικός ανοίγει το σκορ στο 6′ με ασίστ Ντουάρτε και κοντινό σουτ του Βέργου. «Κοιμήθηκε» όλη η άμυνα των γηπεδούχων στη φάση.

Οι δύο ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού συνδιάστηκαν και στο 17′ αλλά το σουτ του Βέργου δεν έφτασε στην εστία του Ίτσκο.

Οι φιλοξενούμενοι δίνουν γήπεδο στους Ακρίτες, αλλά οι γηπεδούχοι απειλούν ελάχιστα. Με σουτ του Ντίνα που μπλόκαρε ο Ίτσκο στο 44′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Τζούρμαν από καλή θέση στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπερτ, δεν κατάφερε να κάνει καλό τελείωμα. Οι Αγρινιώτες χτυπούν στη κόντρα «σημαδεύοντας» τον πολύ κακό Πέτροβιτς, αναγκάζοντας τον Τεννέ να τον αντικαταστήσει πριν βγει το πρώτο ημίχρονο.

Με… άχαστο του Βέργου ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Ο φορ του Παναιτωλικού δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ μέρους, μόνος και με τον Ίτσκο εκτός θέσης, πλάσαρε άουτ!

Και επειδή η μάλα… τιμωρεί, η Ξάνθη καταφέρνει να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα με τον Έμπερτ να σκοράρει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, μετά το νικητήριο γκολ επί του Λεβαδειακού στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 2!

Ο Παναιτωλικός συνεχίζει να σπαταλά τις ευκαιρίες που του δίνονται. Με Ντίας η επόμενη στο 65′ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα, ο αρχηγός των «καναρινιών» από το δεύτερο δοκάρι «σημαδεύει» την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Ίτσκο.

Και η μπάλα… τιμωρεί ξανά! Στο 71′ η Ξάνθη γυρίζει το ματς! Η άμυνα του Παναιτωλικού δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Μικελτάντζε με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, σκοράρει για το 2-1 των Ακριτών!

Kαλή στιγμή για την Ξάνθη στο 78′ με την κεφαλιά του Έμπερτ, να μπλοκάρει δύσκολα ο Κνετ!

Στη συνέχεια και παρά τις κινήσεις του Δέλλα, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά, με τους γηπεδούχους να κρατάνε με άνεση το υπέρ τους 2-1 και το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Αγρίνιο την Κυριακή! Λίγο έλλειψε στις καθυστερήσεις να κάνουν και το 3-1 με την κεφαλιά του Καπνίδη που πέρασε άουτ.

Ξάνθη – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Μπέκα Μικελτάντζε. Η είσοδος του διεθνούς Γεωργιανού στο ματς, άλλαξε όλη την εικόνα του. Η ακίνδυνη μέχρι εκείνο το σημείο Ξάνθη, απείλησε, πέτυχε δύο γκολ, το ένα εκ των δύο ήταν του 23χρονου επιθετικού. Εξαιρετική εμφάνιση.

UP: Η Ξάνθη, παρά τις σημαντικές απουσίες (Τ. Παπάζογλου, Τάτος), γύρισε ένα παιχνίδι που «στράβωσε» από πολύ νωρίς, δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στο δεύτερο μπαράζ που θα γίνει στο Αγρίνιο. Πλέον πάει ως φαβορί για το δεύτερο «εισιτήριο» για τη Super League.

DOWN: Μίλος Πέτροβιτς. «Αδύναμος» κρίκος ο Σέρβος δεξιός μπακ. Ο Ντουάρτε έκανε «πάρτι» από την πλευρά του. Ο Τεννές τον αντικατέστησε πριν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος. Επιβλητικός ο διεθνής ρέφερι. Δεν άφησε πολλά περιθώρια για αμφισβήτηση. Περισσότερο τον… ταλαιπώρησε η ζέστη στα Πηγάδια, παρά το παιχνίδι. Εξαιρετική η διαιτησία του. Ξεκούραστο… μεροκάματο για τον VARΙΣΤΑ Γιάννη Παπαδόπουλο!

ΣΚΟΡΕΡ: 52′ Έμπερτ, 71′ Μικελτάντζε – 6′ Βέργος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18′ Δημούτσος, 76′ Έμπερτ – 45′ Τσότσαλιτς, 50′ Μεντόσα, 83′ Περέιρα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια), Δημούτσος, Σιατραβάνης (87′ Στάθης), Πέτροβιτς (35′ Μικελτάντζε), Θ. Παπάζογλου (87′ Καπνίδης), Βέρκερ, Τζούρμαν, Έμπερτ, Παντελιάδης, Ντίνας (70′ Σρόιχεν).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (86′ Bάντερσον), Μανθάτης, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντιγκά (86′ Καρέλης), Μπαρμπόσα, Ντίας, Μεντόζα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (74′ Αριγίμπι), Βέργος (74′ Ματσόλα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξάνθη – Παναιτωλικός 2-1: Κυριακή… κοντή γιορτή! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!