Ξάνθη-ΠΑΟΚ 1-2: Ναι, είναι πρωταθλητής!

Ξέφρενο πάρτι του ΠΑΟΚ εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με την ομάδα του Λουτσέσκου να νικάει  1-2 στη Ξάνθη, μπροστά σε 9.000 οπαδούς του που μετέτρεψαν τα Πηγάδια σε Τούμπα και πλέον ετοιμάζονται για τη φιέστα του τίτλου! Οι “ασπρόμαυροι” όχι μόνο κατακτούν το πρωτάθλημα αλλά είναι πλέον πολύ κοντά στο να το πετύχουν αήττητοι....

Ο Δικέφαλος μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων ήταν καλά στημένη και δεν άφησε τους “ασπρόμαυρους” να γίνουν επικίνδυνοι. Η ομάδα του Λουτσέσκου δεν είχε ούτε τελική στην εντός εστίας στην αντίπαλη εστία μέχρι του 20ο λεπτό της αναμέτρησης φανερά επηρεασμένη απο την απουσία του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ που είναι το “μυαλό” της επίθεση της.

Στο 32΄ ωστόσο της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία όταν μετά απο λάθος γύρισμα ο Σφιντέρσκι βγήκε τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς αλλά ο τελευταίος είπε όχι στο πλασέ του πρώτου απο διαγώνια θέση. Στην εξέλιξη όμως της προηγούμενης φάσης ο Σέρτζιο Ολιβέιρα κέρδισε το φάουλ. Ο Πορτογάλος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας στο 33΄της αναμέτρησης το 0-1 για τους Θεσσαλονικείς.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο να “καθαρίσει” το ματς όταν στο 51΄ο Πέλκας έβγαλε τετ α τετ τον Σφιντέρσκι με τον Πολωνό να νικιέται για δεύτερη φορά απο τον Ζίφκοβιτς!

Στο 63΄ ο Λουτσέσκου αποφάσισε να περάσει στο ματς τον Γιαννούλη στη θέση του Ζαμπά και να προωθηθεί ο Βιεϊρίνια στα δεξί άκρο της επίθεσης ενώ τρία λεπτά μετά μπήκε στο ματς και ο Τσούμπα Άκπομ. Ο τελευταίος ένα λεπτό μετά την είσοδο του, δηλαδή στο 67΄, πήρε την μπάλα απο τον Βιεϊρίνια και έδωσε ασίστ στον επερχόμενο Ενρίκε που απο τα 13 περίπου μέτρα πλάσαρε για το 0-2.

Στο 69΄ ο Ευαγγέλου θα μπορούσε να δώσει πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ πάνω στον Άκπομ αλλά δεν το έκανε. Η Ξάνθη έδωσε ενδιαφέρον στον αγώνα όταν μείωσε σε 1-2 στο 84΄ με κεφαλιά του Αλμέιδα ύστερα απο σέντρα του Κασάδο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε ένα ακόμη τετ α τετ αυτή τη φορά απέναντι στον Άκπομ. Τελικά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν εκ νέου την άμυνα των φιλοξενουμένων και το ματς έληξε με νικητή τον Δικέφαλο.

MVP:  Ο Ολιβέιρα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ και έδωσε το σύνθημα της νίκης. Ο Πορτογάλος ήταν κυρίαρχος στη μεσαία γραμμή,

ΠΑΝΩ: Ο Άκπομ δεν ξεκίνησε απο την αρχή αλλά μόλις μπήκε έδωσε ασίστ και έκανε αισθητή την παρουσία του

ΚΑΤΩ:  Ο Κάρολ Σφιντέρσκι έχασε δύο τετ α τετ και σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο για επιθετικό να συμβαίνει αυτό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ευαγγέλου αρνήθηκε πέναλτι στον ΠΑΟΚ σε πτώση του Άκπομ αλλά αν εξαιρεθεί αυτή η φάση γενικά είχε μία καλή διαιτησία.

ΚΙΤΡΙΝΗ: Αλμέιδα, Ντε Αμορίμ, Κασάδο

KOKKINH:

ΓΚΟΛ: 0-1 (33΄Ολιβέιρα), 0-2 (67΄ Ενρίκε), 1-2 (84΄Αλμέιδα)

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Αλμέιδα, Κοβάσεβιτς, Καντά (64΄ Κάστρο), Γέντρισεκ, Συλλά, Μελιόπουλος (72΄Μπρίτο), Λισγάρας, Κασάδο , Ντε Αμορίμ (78΄ Σαρπόνγκ)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Σάχοφ, Πέλκας(86΄ Μίτσιτς), Ζαμπά (63΄Γιαννούλης), Ενρίκε, Σβιντέρσκι (66΄Άκπομ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ξάνθη-ΠΑΟΚ 1-2: Ναι, είναι πρωταθλητής!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.