SUPER LEAGUE 2

Α.Ε. Καραϊσκάκης – Απόλλων Σμύρνης 1-2: «Διπλό» με ένταση (vid)

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επανήλθε στο -7 από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Απόλλων: Επικράτησε 2-1 της Α.Ε. Καραϊσκάκης και επανήλθε στο -7 από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Πατράλη (η μπάλα βρήκε και) στον Καπία.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τους Μπεντινέλι και Πατράλη, ενώ στον αντίποδα η Α.Ε. Καραϊσκάκης είχε μια καλή φάση με τον Μέτσε.

Ο Απόλλων διπλασίασε τα γκολ στο 62ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μπεντινέλι.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι μείωσαν με υπέροχο ψαλιδάκι του Χατζηστραβού.

Στο 79’ έγινε η φάση που πυροδότησε μεγάλη ένταση στην αναμέτρηση.

Ο Μέλκας πρώτα απέκρουσε το σουτ και μετά έσπρωξε τον Ιωαννίδη, επειδή δεν τήρησε το fair play.

Απόρροια της εν λόγω ενέργειας ήταν να αποβληθεί ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Για την ιστορία όταν ολοκληρώθηκε το ματς ο Παπανίκου δέχθηκε κόκκινη κάρτα, έπειτα από μία φράση που είπε στον διαιτητή Βεργέτη.

A.E. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιώργος Πετράκης): Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας (77′ Αλμπάνης), Καραγιαννίδης, Μασούρας, Μέτσε (83′ Μπουργάνης), Ψιάνος, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Κούστα (59′ Τσούτσης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης, Βιτλής (88′ Βάρκας), Χουχούμης, Λαρέα, Φατιόν, Μπλάζιτς, Ιριτιέρ (54′ Ιριτιέρ), Πατράλης, Μπεντινέλι, Μαρκόβσκι (74′ Κύργιας).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/2

Δόξα Δράμας – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (63′ Κρητικός – 21′ Κρίζμαν, 90+4′ Λεό)

Απόλλων Πόντου – Απόλλων Λάρισας 0-3 (67′ Χατζής, 81′ Σιφναίος, 90+3′ Μπαστακός)

Σάββατο 29/2

Κέρκυρα – Πλατανιάς 0-2 (10′ Αμπντέλ Σαλάμ, 58′ Κωστίκος)

Κυριακή 1/3

Καραϊσκάκης Άρτας – Απόλλων Σμύρνης 1-2 (67′ Χατζηστραβός – 2′ αυτ. Καπίας, 62′ Μπεντινέλι)

Χανιά – Παναχαϊκή (15:00)