SUPER LEAGUE 2

Απόλλων Λάρισας – Διαγόρας Ρόδου 0-1: Διπλό κορυφής με Γεωργίου (vid)

Άλωσαν το «AEL FC ARENA» οι Ροδίτες.

Ο Απόλλων Λάρισας δεν μπόρεσε να απειλήσει όσο θα ήθελε, ο Διαγόρας Ρόδου βρήκε το γκολ σε αντεπίθεση και πήρε το πρώτο του τρίποντο στη σεζόν.

Μία νίκη που φέρνει την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2, όντας μάλιστα αήττητη στο ξεκίνημα.

Αντίθετα, οι Θεσσαλοί παραμένουν χωρίς τρίποντο, έχοντας βρει δίχτυα μόλις μία φορά και αυτή από αυτογκόλ.

Στο α’ ημίχρονο, ο Διαγόρας ήταν αυτός που είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες προκειμένου να σκοράρει, με τον Σανδραβέλη να πλασάρει άουτ σε τετ-α-τετ με τον Τάλισον και τον Μόρα να βγάζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Μασούρα.

Τελικά, στο 64′ ο Γεωργίου με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κι ενώ προηγουμένως ο Τάλισον είχε στείλει με τα ακροδάχτυλα στο δοκάρι κεφαλιά του αρχηγού του Διαγόρα!

Στο 77′ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έσωσε το 0-2 σε επικίνδυνο σουτ του Αυγενικού.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πάλεψαν να ισοφαρίσουν και στο 79’ ο Κλάους δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσέλιο.

Δύο λεπτά μετά ο Νύκταρης που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, με γυριστή κεφαλιά λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου, όμως ο Σανδραβέλης στη γραμμή αποσόβησε τον κίνδυνο!

Επόμενη αγωνιστική ο Απόλλων Λάρισας θα ταξιδέψει στην Ιεράπετρα προκειμένου να διασταυρώσει τα ξίφη του  με τον ΟΦΙ, ενώ ο Διαγόρας θα φιλοξενήσει τον Ιωνικό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Μόρας, Γκόλιας (80′ Νύκταρης), Σκούπρας, Καρρίκι, Χατζής, Μπάλλας (71′ Τασιούλης), Λίταινας (64′ Γκουντρουμπής), Μπαλογιάννης (71′ Μπάμπης), Τζοβάρας (46′ Μπαστιάνος), Αθανασιάδης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Ρουγκάλας, Σεληνιωτάκης, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ντορίβα (73′ Αθανασίου), Μασούρας, Λινάρδος (74′ Αυγενικού), Γεωργίου (90′ Θεοδωράκης), Αλάεθ (90′ Δημήτρουλας), Μπαστακός (77′ Μανωλάκης).