SUPER LEAGUE 2

Οριστικός υποβιβασμός για Πανσερραϊκό

Τέσσερις ομάδες συγκατοικούν στη 10η θέση με 40 βαθμούς

Έπεσε και μαθηματικά ο Πανσερραϊκός μετά το 1-1 με την Παναχαϊκή. Σημαντικές νίκες παραμονής για Αναγέννηση Καρδίτσας και Αιγινιακό, έμπλεξαν Σπάρτη και Εργοτέλης.

Eνταση και διακοπή στη Σπάρτη!

Αποχαιρέτησε την κατηγορία και μαθηματικά ο Πανσερραϊκός μετά το 1-1 με την Παναχαϊκή. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, τα «λιοντάρια» πήραν το προβάδισμα με πλασέ του Πέτρου, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν με σουτ του Κυνηγόπουλου στο 39’. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έμεινε με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Αποστολόπουλου. Ο διαιτητής Λάζαρης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Τάσος Κρητικός αστόχησε και οι τελευταίες ελπίδες παραμονής εξαντλήθηκαν.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πέτρος Στοΐλας): Πολίτης, Τσελεπίδης, Σιάκκας (46’ Ρούσσος), Ποζατζίδης, Ναζίμ, Αναστασόπουλος, Γιαξής (79’ Στέβιτς), Κρητικός, Πέτρου (69’ Πόζογλου), Δούμτσιος, Ενομό.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς, Πολίμος, Αργυρόπουλος (59’ Μωραΐτης), Σωτηράκος, Πλέγας, Αποστολόπουλος, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (83’ Κωνσταντακόπουλος), Πολυχρόνης, Αντωνακόπουλος (65’ Ντάσιος), Κυνηγόπουλος.

Σημαντικό βήμα παραμονής έκανε η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία επικράτησε 2-1 του Εργοτέλη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Ουσμάν Σουντουρά και διπλασίασαν το προβάδισμα με σουτ του Πλαβούκου, έπειτα από αμυντικό λάθος. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια μείωσε με κοντινό σουτ του Τσέλιου στο 53’ και πίεσε πολύ για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, ασχέτως αν η ΑΣΑ έμεινε με 10 παίκτες στο 87′ λόγω αποβολής του Βατουσιάδη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης (20’ Βατουσιάδης), Τζέκος, Μπιτέλης, Πλαβούκος (74’ Καραγιάννης), Σταματάκης, Κονέ, Σουντουρά, Χαντζάρας (85′ Μπούσδρας).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης (84′ Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μπούζας, Οικονόμου, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Ιατρούδης, Έφορντ (67’ Μανουσάκης), Σταματάκος.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο «Γ. Παραλυκίδης» ο Αιγινιακός, ο οποίος λύγισε με 2-0 την αντίσταση της Καλλιθέας. Το ματς δεν άρχισε με καλούς οιωνούς, καθώς στο 13’ τραυματίστηκε ο Βαλμάς των φιλοξενούμενων και στο 15’ ο Προσκυνητόπουλος. Οι παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις και στο 71’ ο Πέριτς έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με σουτ, ενώ στο 82′ ο Κούστα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαϊδης): Τόλιος, Προσκυνητόπουλος (15’ Ανδρικόπουλος, 53’ Πέριτς), Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Πολύζος, Τοπαλίδης, Σοφιάνης, Ζούρκος (67′ Κούστα), Τσολακίδης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Πασάι, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Παυλής, Γκέτσι, Καντέ, Βαλμάς (13’ Τζιτζικαλάκης), Κόττας, Ζυγκερίδης (62’ Σμυρλής), Χοτζάλι.

Στην… απολλωνιστική μονομαχία της αγωνιστικής,ο Πόντος επικράτησε 1-0 εκείνου της Λάρισας. Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έφτασε στη νίκη γοήτρου με πλασέ του Χασομέρη, έπειτα από ασίστ του Γκουγκούδη στο 13ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στις καθυστερήσεις με τον Αγρόδημο (90+1′) και ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Δημολιός βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Σαμαρά (90+3′).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Λιόνης, Γκουγκούδης, Τσεμπερίδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βλαχομήτρος (87’ Ηλιάδης), Βεργώνης, Καλαϊτζίδης (75’ Δόρης), Χασομέρης (89’ Κυβελίδης), Σαμαράς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Χαραλαμπόπουλος, Δημολιός, Σουλιώτης, Ανδρέου, Αγρόδημος, Συράκος, Κακάμης, Γαρυφαλλόπουλος (60’ Λουκάς), Λίταινας, Καμπέρης (70’ Τσιάτας).

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ του Παναιγιαλείου και της Α.Ε. Καραϊσκάκης. Οι υποβιβασμένοι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με τον μέσο Βασίλη Γαβριηλίδη κάτω από τα γκολπόστ και στα 23’ υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή, όμως κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό του γοήτρου.

Με τον Γαβριηλίδη στα γκολπόστ ο Παναιγιάλειος!

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Γαβριηλίδης, Πολιανίδης (23’ Σακελλαρόπουλος), Γραμματίκας, Σμίλτος, Τζανουλίνος, Μηλιώτης, Κανάλς (60’ Τζένετ), Ζαφειράκης, Χαρίτος, Σταματής, Κόκκορης (90’ Τσάινα).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Καψάλης (90’ Τσοντάκης), Νικολόπουλος, Μακρίδης, Μακρής, Χρούσιελ, Κόλινς, Ψιάνος, Ευαγγέλου, Χούσος (78’ Κυριάκης), Ρανγκέλοφ (56’ Δημητριάδης).

Ελπίδες για την 4η θέση -λόγω γοήτρου- έχουν τα Τρίκαλα, αφού νίκησαν 2-1 τον Κισσαμικό και τον πλησίασαν στους 3 βαθμούς. Ο Πάνος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 12’, αλλά η αποβολή του Μάκου στο 34’ και η ισοφάριση του Λεό με πλασέ στο 52’ έβαλαν δύσκολα στη θεσσαλική ομάδα. Τελικά, με αυτογκόλ του Ζιούλη στο 85’, οι γηπεδούχοι πήραν το «τρίποντο», ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σελινιωτάκης των φιλοξενούμενων.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Γιδόπουλος, Χιντζίδης, Βέρτζος, Πάνος, Γκόλιας, Μάκος, Τσιάρας, Ζγκούρι (56’ Τόμιτς), Τσίπρας, Σαχινίδης, Γιαννιτσάνης (90+2’ Τουγλής).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου (88’ Αποστολίδης), Παντελάκης, Τόλι (81’ Βρεττός), Ζιούλης, Σελινιωτάκης, Γκίνι, Λεμονής, Χαλκιαδάκης, Ξύδας (77’ Σάλιακας), Λεό.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Αναγέννηση Καρδίτσας – Εργοτέλης 2-1 (7’ Σουντουρά, 18’ Πλαβούκος – 53’ Τσέλιος)

Απόλλων Πόντου – Απόλλων Λάρισας 1-0 (13’ Χασομέρης)

Αιγινιακός – Καλλιθέα 2-0 (71’ Πέριτς, 82′ Κούστα)

Παναιγιάλειος – Α.Ε. Καραϊσκάκης 0-0

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 1-1 (20’ Πέτρου – 39’ Κυνηγόπουλος)

Σπάρτη – Άρης 0-3 (45+2’ πέν. Διαμαντόπουλος, 63’ Πασάς, 76′ Διαμαντόπουλος)

Τρίκαλα – Κισσαμικός 2-1 (11’ Πάνος, 84′ αυτ. Ζιούλης – 52’ Λεό)

ΟΦΗ – Αχαρναϊκός 3-0 (ά.α)

Δόξα Δράμας – Βέροια 0-3 (ά.α)