«Εφτάψυχη» η Αναγέννηση Καρδίτσας, νίκη στο 93’ για τον Αιγινιακό

Φοβερό ματς στην Καρδίτσα, με την Αναγέννηση να επιστρέφει από το 0-3 απέναντι στον ΑΟΧ Κισσαμικό και στο φινάλε να παίρνει τον βαθμό, «ξέρανε» τις Σέρρες ο Αιγινιακός

Απίστευτο παιχνίδι στην Καρδίτσα, με την Αναγέννηση να φέρνει τα πάνω κάτω απέναντι στον Κισσαμικό. Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο ημίχρονο, αλλά δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και δικαιώθηκε στο φινάλε, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) με γκολ στο 89′ που θα φανεί χρήσιμος στη μάχη της παραμονής.

Καταιγιστικοί οι Χανιώτες στο πρώτο μέρος, έφτασαν άνετα στο 3-0 και έδειχναν ικανοί να απειλήσουν την Παναχαϊκή στη μάχη της 3ης θέσης. Στο 22’ πήραν προβάδισμα με αυτογκόλ του Κωνσταντινόπουλου έπειτα από σέντρα του Ξύδα και δέκα λεπτά μετά ο Σάλιακας έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ξύδα, ο οποίος με ωραίο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρκοπουλιώτης πάσαρε στον Λέο και αυτός με σουτ εκτός περιοχής «έκλεισε» το ημίχρονο με πανηγυρικό τρόπο.

Η Αναγέννηση προσπάθησε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα στο δεύτερο μέρος και πέτυχε μία εντυπωσιακή μίνι ανατροπή. Στο 63′ μείωσε με σουτ του Σουντουρά και δέκα λεπτά μετά έκανε το 2-3 με κεφαλιά του Τζέκου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σταματάκη.

Στο 85′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν από ατομική ενέργεια του Πλαβούκου που μπήκε διαγώνια, σούταρε χαμηλά, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, όμως, δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και στο 89’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το… απίστευτο. Το 3-3. Φάση στην οποία αποβλήθηκε ο Ζιούλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την ανατροπή του στον Σουντουρά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας (46’ Κατσίκας), Καρρίκι (61’ Καραγιάννης), Κωνσταντινόπουλος, Τζέκος, Θεοδωράκης, Βατουσιάδης, Πλαβούκος, Σταματάκης, Κονέ, Σουντούρα, Παπαευθυμίου (46’ Ρουσσάκης).

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Φουάσης, Ζιούλης, Σάλιακας (68’ Αποστολίδης), Σελινιωτάκης, Γκίνη, Χαλκιαδάκης, Ξύδας (80’ Βρεττός), Λέο (84’ Νικόλτσης).

«Σκότωσε» τον Πανσερραϊκό στο φινάλε ο Αιγινιακός

Χιτσκοκικό φινάλε στις Σέρρες, με τον Αιγινιακό να βάζει «ταφόπλακα» στις όποιες λιγοστές ελπίδες του Πανσερραϊκού για να παραμονή στην κατηγορία και να παίρνει τη νίκη με 2-1 στο 93′. Η ομάδα του Κώστα Νικολαϊδη έφυγε με το διπλό από μία έδρα που δεν φοβίζει και πλέον, δείχνει ακόμα πιο δυνατή στη μάχη της σωτηρίας.

Οι Σερραίοι έψαξαν το γκολ στο πρώτο μέρος και είχαν καλές ευκαιρίες με τους Κάκκο (29’) και Παπουτσογιαννόπουλο (32’), αλλά ο Τόλιος ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Στο 40’ ο Αιγινιακός πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του Σοφιάνη, αλλά τέσσερα λεπτά ήρθε το 0-1. Σε αντεπίθεση με Ζούρκο και Γκατζολάρι να αλλάζουν την μπάλα, ο τελευταίος έκανε ένα αδύναμο γύρισμα προς το ύψος πέναλτι, η μπάλα κόντραρε, η άμυνα του Πανσερραϊκού μπερδεύτηκε και ο Πέριτς την έστειλε στα δίχτυα.

Δυνατά μπήκε η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη στην επανάληψη, όμως, και πάλι ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια με τους Ναζίμ (47’), Παπουτσογιαννόπουλο (49’) και Κάκκο (52’ δοκάρι). Πίεσε μέχρι το φινάλε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 89’ με τον Ενομό έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Παπουτσογιαννόπουλου.

Αλλά ο Αιγινιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ της νίκης σε αντεπίθεση με τον Σοφιάνη, μετά από πάσα του Γιαζιτζόγλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Τσελεπίδης, Ποζατζίδης, Ρούσσος, Τσαμούρης, Αναστασόπουλος, Ναζίμ (64’ Δούμτσιος), Παπουτσογιαννόπουλος, Κάκκο, Πόζογλου, Ενομό.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Προσκυνητόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Γκατζολάρι, Τοπαλίδης (35′ Πέριτς), Σοφιάννης, Ζούρκος (75’ Πολύζος), Τσολακίδης (82’ Ανδρικόπουλος).

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής

Τετάρτη 25/4
Βέροια- Καλλιθέα 0-3α.α.
Αχαρναϊκός- Εργοτέλης 0-3α.α.
Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΟΧ/Κισσαμικός 3-3 (63’ Σουντουρά, 72’ Τζέκος, 89’ Πλαβούκος/22 αυτ. Κωνσταντινόπουλος, 32′ Ξύδας, 45+1′ Λέο)
Πανσερραϊκός – Αιγινιακός 1-2 (89’ Ενομό/44’ Πέριτς, 93’ Σοφιάνης)

18. Αχαρναϊκός -51
* Απόλλων Λάρισας, Σπάρτη, Αναγέννηση Καρδίτσας, Αιγινιακός, Πανσερραϊκός, Παναιγιάλειος και Καλλιθέα έχουν μείον τρεις βαθμούς, αφού δεν πέρασαν το στάδιο επιτήρησης.
** Βέροια και Αχαρναϊκός έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Εφτάψυχη» η Αναγέννηση Καρδίτσας, νίκη στο 93’ για τον Αιγινιακό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.