SUPER LEAGUE 2

Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0: Στην 3η θέση με Έφορντ οι Κρητικοί (vid)

Ο Αμερικανός στράικερ σημείωσε το 11ο γκολ του με τον Εργοτέλη

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας και έπιασε στην 3η θέση της Super League 2 τα Χανιά, τον Λεβαδειακό και τον Καραϊσκάκη Άρτας.

Οι Κρητικοί επέστρεψαν στις εντός έδρας νίκες μετά από περίπου δύο μήνες, χάρη στο 11ο φετινό γκολ του Τζόζεφ Έφορντ που οδηγεί την κούρσα στον πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, οι Θεσσαλοί έμειναν για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και έπεσαν από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ.

Από το πρώτο λεπτό ο Εργοτέλης προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, δημιουργώντας ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με τον Λίταινα να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Καλογεράκη να διώχνει σε κόρνερ.

Η ομάδα του Ταουσιάνη απάντησε άμεσα και έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ατέφ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του ακόμα και τον τερματοφύλακα, όμως σε κενή εστία κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

Η πίεση του Εργοτέλη απέδωσε καρπούς αφού στο 37’ ο Έφορντ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι όμως την κεφαλιά του Ροβίθη έδιωξε και πάλι ο Γκέκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε καθώς απουσίασαν οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στα τελευταία λεπτά, ο Εργοτέλης οπισθοχώρησε με τον Απόλλωνα να βγάζει φάσεις και να απειλεί στο 93′ με την κεφαλιά του Σιφναίου να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στην αγκαλιά του Καλογεράκη.

Ο Μπαράτα στις καθυστερήσεις έχασε το… άχαστο.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (61′ λ.τ Μπαράτα), Κοιλιάρας (80′ λ.τ Μπότε), Άτεφ, Ροβίθης (85′ Κατσούρρι), Έφορντ.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Τασιούλης (65′ Μπαστακός), Μπρέμπος (46′ Γκουστάβο), Καρρίκι, Καρατάσιος, Λίταινας (80′ Νύκταρης), Νούσιος.

Παρασκευή 14/2

Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0 (36′ Έφορντ)

Κυριακή 16/2

Δόξα Δράμας – Πλατανιάς 15:00

Χανιά – Α.Ε. Καραϊσκάκης 15:00

ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Σμύρνης 17:00 (ΕΡΤ3)

12 Κέρκυρα 16 -3 3 45

* Ο Απόλλων Πόντου έχει ποινή αφαίρεσης έξι βαθμών.

* Η Κέρκυρα έχει ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών.

View this post on Instagram

Το πρόγραμμα της Superleague2 για την 17η αγωνιστική #SL2

A post shared by Super League 2 Football League (@sl2fl_gr) on

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0: Στην 3η θέση με Έφορντ οι Κρητικοί (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.