SUPER LEAGUE 2

Football League: Με ανατροπή ο Βόλος, νίκες για Εργοτέλη, Απόλλων Πόντου

Ο ΝΠΣ Βόλος έκανε την ανατροπή στο ντέρμπι με την Κέρκυρα και πήρε τη νίκη, ενώ μεγάλες επιτυχίες σημείωσαν και οι Εργοτέλης, Απόλλων Πόντου, επί Παναχαϊκής και Ηρακλή, αντίστοιχα

Ο ΝΠΣ Βόλος προελαύνει στη Football League, αφού πήρε και το ντέρμπι επί της Κέρκυρας με 2-1! Μεγάλες νίκες πέτυχαν και οι Εργοτέλης, Απόλλων Πόντου επί Παναχαϊκής και Ηρακλή, αντίστοιχα.

Ο Βόλος αποδεικνύει κάθε αγωνιστική που περνάει ότι δεν είναι τυχαία στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι νεοφώτιστοι πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία μέχρι στιγμής και το απέδειξαν και κόντρα στην Κέρκυρα.

Ο δύο ομάδες είχαν από κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο. Η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ στο 67’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κόντο, το οποίο κέρδισε ο Σιατραβάνης από τον Δημόπουλο.

Ωστόσο, ο Βόλος αντέδρασε πίεσε και ισοφάρισε αρχικά 82’ με σου του Πέντα έξω από την περιοχή. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 88’, όταν ο Μάντζης πέτυχε το δεύτερο γκολ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγιέρο (71′ Πίσπας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (75′ Φράγκος), Πέντα (90′ Ενγκουέμ), Κότο, Μάντζης.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης (91′ Βίλα), Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Λινάρδος, Ν. Κρητικός (55′ Μότα), Κόντος, Ζορμπάς, Τουράμ, Σιατραβάνης (77′ Βέρτζος).

Επανέρχεται ο Εργοτέλης

Η νίκη-πρόκριση επί του Άρη, του άνοιξε την… όρεξη και ο Εργοτέλης το έδειξε κόντρα στην Παναχαϊκή την οποία νίκησε με 2-1 και πλησίασε εκ νέου τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για την Παναχαϊκή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’! με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε και μεγάλη ευκαιρία στο 29’.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, όπως και με τον Άρη, ο Εργοτέλης ανέβασε το ρυθμό του, πίεσε πολύ τους φιλοξενούμενους και δικαιώθηκε αρχικά στο 80’, όταν ισοφάρισε με τον Κουατένγκ.

Στο επόμενο λεπτό, μπήκε ο Καπνίδης στο γήπεδο στη θέση του Οικονόμου και στο 83’, λύτρωσε την ομάδα του, στην πρώτη του επαφή με την επαφή με την μπάλα, κάνοντας το 2-1!

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (68′ Κουατένγκ), Γιακούμπου, Οικονόμου (81′ Καπνίδης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κατσούρι (55′ Μπουτσάκης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος (70′ Μαυρίας), Μωραΐτης.

Συνεχίζεται ο κατήφορος του Ηρακλή

Ο Ηρακλής είναι μία… άρρωστη ομάδα κι αυτό φαίνεται στο γήπεδο, όπως φάνηκε και μετά την ήττα από τον Απόλλων Πόντου με 2-0.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για τον «Γηραιό» και μάλιστα ήρθε στο ντεμπούτο του Μανουέλ Ρόκα στον πάγκο του συλλόγου.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και στο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου πλήρωσαν την αδράνειά τους. Οι Πόντιοι σκόραραν με τον Αμαραντίδη στο 41’ και τον Κυβελίδη στο 44’.

Επίσης, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια ένα με τον Σουντουρά λίγο πριν από το γκολ του Κυβελίδη και ένα στο 90’ με τον Ολαϊτάν!

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Γρηγοριάδης, Κουτρουμάνος (67’ Ντούνης), Κασναφέρης, Κούσας, Γιαννίτσης, Στάμου, Κωστούλας, Ρόβας, Κλέιτον (69’ Πτηνόπουλος), Παναγιωτούδης (56’ Χασομέρης), Πασάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Σπόλιαριτς (46’ Τσοκάνης), Πουρτουλίδης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Ολαϊτάν.

Μεγάλη έκπληξη του Αήττητου

Ο Αήττητος Σπάτων έκανε τη μεγάλη έκπληξη κι επικράτησε 2-0 της Δόξας Δράμας με αποτέλεσμα να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι στηρίχθηκε κυρίως στις δυνατές μονομαχίες, αφού δεν βοήθησε και ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο δεύτερο όμως ο Αήττητος άνοιξε το σκορ με τον Γροντή στο 66’ και ο Κατσέρης στο 91’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Πέτρος Δημητρίου): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, κασνέτση, Ηρακλής, Σταματάκης, Χατζηιωαννίδης (90′ Αμπάρα), Μάγκας, Καλογέρης (71′ Κατσέρης), Λάμπρου, Γροντής (90+4′ Αντερσόνιο).
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Πεταυράκης (68′ Μπαϊκαρά), Ριζογιάννης, Μάρτινς, Κουσκουνάς, Σιώπης (74′ Σαμπανίδης), Καψάλης, Πέρεθ, Ρουγκάλας, Μακρής, Πατράλης (81′ Νατσιόπουλος).

Βελτιώνονται τα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα έχουν επιστρέψει για τα καλά. Επικράτησαν με 2-0 του Αιγινιακού, συμπλήρωσαν τρία ματς αήττητοι με δύο νίκες και μία ισοπαλία κι έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το 2018!

Πάντως, η νίκη ήρθε σχετικά δύσκολα, αφού ο ΑΟΤ παρότι ήταν καλύτερος δεν μπόρεσε να σκοράρει και να διώξει το άγχος. Ωστόσο η λύτρωση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 77’ με τον Καπό, ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ ο Συμελίδης διπλασίασε το τελικό αποτέλεσμα στο 93’.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Ταΐρης, Πάνος, Νιάρος, Συριόπουλος, Τσιάρας, Γκατσολάρι (64′ Γιουκαρής), Γκουγκούδης, Τριανταφυλλάκος, Μακρίδης (53′ Συμελίδης), Σταματάκος (83′ Κούλπας), Καπός.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιονούζ): Καραγκιόζης, Γιαλαμούδης, Προσκυνητόπουλος, Πετρούσης, Στάνιτς, Πολύζος, Πιαστόπουλος, Μαρκόφσκι (78′ Μ. Τοπαλίδης), Πέριτς, Παπαδόπουλος (90′ Ζανάκης), Έππας (86′ Κουμάντο).

Κερδισμένη η Σπάρτη

Η Σπάρτη διέκοψε το νικηφόρο σερί του Καραϊσκάκη και απέσπασε ισοπαλία (0-0) μέσα στην Άρτα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν σωστά και μαζικά και κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Μάλιστα αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο 0-0 για την ομάδα του Αντρέι Τσερνίσοφ, που πατάει καλύτερα πλέον στα πόδια της.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης (82′ Κυριάκης), Καπίας, Χρούσιελ (32′ Ματθαίου), Παντίδος, Μασούρας, Ψιάνος, Χούσος, Κάκκο, Άλεξιτς (75′ Γυφτοκώστας).

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Βλάχος, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Παυλής (65′ Καινούργιος), Βλαχομήτρος, Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο 22/12

Πλατανιάς – Ηρόδοτος 5-1 (25′, 67′, 85′ Καραγκούνης, 42′ Λάζιτς, 74′ Νίλι, 85′ Καραγκούνης / 53′ Μωραΐτης)