SUPER LEAGUE 2

Ηρακλής-Απόλλων Λάρισας 3-4:  Η ανατροπή του αιώνα (vid)

O Απόλλων Λάρισας έφερε τα πάνω κάτω στο «Καυτανζόγλειο» νικώντας τον Ηρακλή 4-3, παρότι ο «γηραιός» προηγήθηκε με 3-1

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 3-1, είχε τρία δοκάρια, όμως ο Απόλλων Λάρισας με μια επική ανατροπή πήρε τη νίκη με 4-3 στο «Καυτανζόγλειο» στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική της Football League.

Με αυτή τη νίκη η θεσσαλική ομάδα βρέθηκε, μαζί με τον Εργοτέλη, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αντίθετη πορεία για τον Ηρακλή, που γνώρισε την 3η ήττα και βρίσκεται στη 13η θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 με τον Περόνε στο 10ο λεπτό και ο Μαρκολίνο με σουτ στο 17ο λεπτό, έφερε το παιχνίδι στο 1-1.

Ο Ντούνης στο 25’ είχε το πρώτο δοκάρι για τον «γηραιό», ενώ στο 27’ ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ντούνη, με τον Περόνε να αστοχεί, αλλά τον Κλέιτον να παίρνει την επαναφορά για το 2-1.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Ηρακλή βρήκαν  ένα γκολ με τον Καλτσά στο 32’, ενώ είχε δύο δοκάρια: Με τον Μενδρινό στο 31ο  λεπτό και τον Ντούνη στο 44ο λεπτό, αντίστοιχα.

Η παραπάνω εικόνα κυριαρχίας του Ηρακλή, άλλαξε άρδην στο β’ ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν.

Ο Πολέτο μείωσε 3-2 στο 51’, δίνοντας το σύνθημα αντεπίθεσης για τον Απόλλωνα Λάρισας, για να ακολουθήσει το 3-3, με τον Κοντοέ στο 58’.

Η ανατροπή ήρθε στο 87’, ο Μαρκολίνο με ατομική προσπάθεια, πέρασε δύο φορές τον τερματοφύλακα του Ηρακλή,  Βοσνιάδη για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 4-3 του Απόλλωνα Λάρισας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Χιντζίδης, Κούσας, Στάμου, Καλτσάς (76′ Παναγιωτούδης), Μενδρινός, Ντούνης, Χασομέρης, Κλέιτον (62′ Ρόβας), Περόνε (55′ Πασάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Κοντοές, Χατζής, Μαρκολίνο (88′ Μπιμάι), Λούκας Ράμος, Τασιούλης (56′ Λίταινας), Πολέτο (85′ Καμπέρης), Λουκάο.

Tα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου

Σπάρτη-Τρίκαλα 2-0 (61′ Φραγκούλης, 90+2′ Βλαχομήτρος)

ΝΠΣ Βόλος-Εργοτέλης 1-1 (10′ Γκαρσία – 90′ Μπρους)

Αήττητος Σπάτων-Παναχαϊκή 1-1  (52′ Μαρουκάκης – 13′ Ελευθεριάδης)

Πλατανιάς-ΑΟΧ/Κισσαμικός 0-0

ΑΕ Καραϊσκάκης-Αιγινιακός 4-0  (2′ Ψιάνος, 22′, 60′ Κάκκο, 53′ Άλεξιτς)

Ηρόδοτος-Απόλλων Πόντου 0-1  (90+3′ Καλαϊτζίδης)

Κέρκυρα-Δόξα Δράμας3-0(32′, 62′ Τουράμ, 78′ Αποστολίδης)

Πέμπτη 22 Νοεμβρίου
Ηρακλής-Απόλλων Λάρισας 3-4  (10’ Περόνε, 28’ Κλέιτον, 32’ Καλτσάς – 17’, 87’ Μαρκολίνο, 51’ Πολέτο, 58’ Κοντοές)

Football League: Τα γκολ της 5ης αγωνιστικής (vid)