SUPER LEAGUE 2

Ο Εργοτέλης «έσπασε» το αήττητο της Παναχαϊκής (vid)

Όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο μέρος, από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Ματσάρα στο Παγκρήτιο, εκεί όπου ο Εργοτέλης νίκησε την Παναχαϊκή με 2-1 και της «έσπασε» το αήττητο στη Super League 2.

Οι Κρητικοί ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, έβαλαν στα καρέ τους Πατρινούς και πέτυχαν δύο γκολ.

Ωστόσο η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου κατάφερε να μειώσει λίγο πριν το ημίχρονο και να πιέσει στο δεύτερο για το γκολ της ισοφάρισης.

Το οποίο τελικά δεν ήρθε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο 17′ άνοιξε το σκορ με τον Ροβίθη, ο οποίος με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σούλη. Οι παίκτες του Εργοτέλη πανηγύρισαν όλοι μαζί σηκώνοντας μία φανέλα του Μπαράτα ο οποίος θρηνεί την απώλεια του πατέρα του.

‘Εντεκα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με μία ιδανική επίθεση που ξεκινά με τον Μπουρσέλη να κάνει την κάθετη για τον Έφορντ, ο οποίος από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα στην περιοχή στον Κουατένγκ με τον Γκανέζο να σκοράρει προ κενής εστίας.

Η Παναχαϊκή μείωσε στο 42′ με ωραίο σουτ του Μωραΐτη που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Κατσιμήτρος.

Η φάση ξεκίνησε με σουτ του Κολ έξω από την περιοχή που απέκρουσε ο γκολκίπερ του Εργοτέλη, με τη μπάλα να μην απομακρύνεται και τον στράικερ της Παναχαϊκής με ιδανικό πλασέ από πάσα του Μαυριά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δοκάρι για τον Εργοτέλη στο 76’, με τον Προβυδάκη από τα δεξιά να κάνει τη σέντρα, τον Ροβίθη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο.

Δοκάρι και για την Παναχαϊκή δύο λεπτά μετά. Ο Πολίμος βρήκε τον Μαυριά που από κοντά έκανε το σουτ, με τον Κατσιμήτρο να βρίσκει την μπάλα και αυτή να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει κόρνερ.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Πέιος, Μπρους, Γροντής (67′ Τσέλιος), Μπουρσέλης (77′ Μπουτσάκης), Κουατένγκ (65′ Σταθόπουλος), Έφορντ, Ροβίθης.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυρίας (81′ Λινάρδος), Ιντζόγλου, Κολ, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (73′ Μασούρας), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.