SUPER LEAGUE 2

Ολυμπιακός Β – ΠΑΟΚ Β 3-1: «Κατηφόρα» και ανατροπή οι Πειραιώτες!

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός Β γύρισε το ματς και πήρε εύκολα τελικά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ Β.

Ολυμπιακός ΒΠΑΟΚ Β: Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε με αυτογκόλ του Καλογερόπουλου, αλλά οι πολύ καλύτεροι Πειραιώτες γύρισαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη στο «Ελ Πάσο».

Νίκη με ανατροπή στο ντέρμπι των μικρών των… μεγάλων στη Καλλιθέα για την 1η αγωνιστική της Super League 2. Ο ΠΑΟΚ Β προηγήθηκε με αυτογκολ, αλλά ο Ολυμπιακός Β με αντεπίθεση διαρκείας στο δευτερο ημίχρονο, κυρίως έφτασε στην ανατροπή. Με το ίδιο νόμισμα το 1-1, με πέναλτι του Μπα το τελικό 2-1.

Xωρίς τελική ο ΠΑΟΚ Β’ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πήγε με το σκορ υπέρ του στην ανάπαυλα!

Το 13′ αποδείχθηκε… γρουσούζικο για τον Ολυμπιακό Β’, καθώς σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, ο Καλογερόπουλος με ένα τρελό… τσαφ στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Τζολάκη!

Πίεση από πλευράς «ερυθρολεύκων» για το 1-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σοβαρή ευκαιρία δεν έκαναν. Με κύριο εκφραστή των τελικών προσπαθειών, τον Aλγκασίμ Μπα, οι Πειραιώτες απειλούν τρόπον τεινά στο 22′ (σουτ – άουτ) και 36′ (μπλόκαρε ο Ταλιχμανίδης).

Ενα πρώτο ημίχρονο που κάπου στα μισά του, είχε αρκετή ένταση, με τον διαιτητή Βεργέτη να αποβάλει τον προπονητή τερματοφυλάκων του δικεφάλου του βορρά.

Στο μισό γήπεδο το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου και για να είμαστε ακριβείς σε εκείνο που αμύνοταν ο ΠΑΟΚ. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού αξιώσαν σε αρκετές περιπτώσεις το 1-1. Το διαγώνιο σουτ του Μαρίνου στο 64′ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ταλιχμανίδη και ένα λεπτό αργότερα στο γύρισμα του Κίτσου, η μπάλα βρήκε στον Καλουτσικίδη και κατέληξε στα δίχτυα, για την ισοφάριση του Ολυμπιακού.

Σε… τρικυμία ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 70′ ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Μπα. Ο… παθών αναλαμβάνει και την εκτέλεση του, στέλνοντας στη μια γωνία τη μπάλα, στην άλλη τον Ταλιχμανίδη για το 2-1 των «ερυθρολεύκων».

O ΠΑΟΚ βγήκε κάπως από το…καβούκι του στο τελευταίο 10λεπτο για να ισοφαρίσει, αλλά ο Βοϊλης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και έχοντας εκμεταλλευτεί κακή εκτίμηση της φάσης από τον Παναγιώτου, γράφει το 3-1 στο 88′ και βάζει τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων, για να πάρουν κάτι από το ματς.

Oλυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Κωστή (82′ Σαπουντζής), Σουρλής (90+1′ Ντόη), Κίτσος, Μαρίνος (90′ Λιάτσος), Μπα (85′ Βοϊλης).

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Τσαούσης (76′ Φασίδης), Καλουτσικίδης, Ίνγκασον (67′ Αποστολόπουλος), Κουλιεράκης, Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας (46′ Γιαξής), Χατζηστραβός, Τζίμας (67′ Παναγιώτου), Γαϊτανίδης, Πανίδης (58′ Γκορντεζιάνι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός Β – ΠΑΟΚ Β 3-1: «Κατηφόρα» και ανατροπή οι Πειραιώτες!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!