SUPER LEAGUE 2

Πέρασε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τα Χανιά με χρυσή αλλαγή τον Καρτάλη (vid)

Ο Αλέξανδρος Καρτάλης πέρασε στο ματς στις αρχές του δευτέρου μέρους και 13 λεπτά μετά πέτυχε το γκολ της νίκης

Σε ένα κομβικό παιχνίδι για την πορεία του στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε στα Χανιά την ομώνυμη ομάδα με 1-0 και πάτησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League 2.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Αλέξανδρος Καρτάλης στο 59′, ο οποίος αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τον Αργύρη Γιαννίκη.

Έτσι ο ΠΑΣ επέστρεψε στις νίκες μετά το εντός 2-2 με τον Εργοτέλη, έφτασε τους οχτώ βαθμούς και βρίσκεται έναν πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης.

Αντίθετα οι γνώρισαν τη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους σε ισάριθμα ματς και παρέμειναν χωρίς νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι.

Χανιά – ΠΑΣ Γιάννινα: Το ματς

Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα και με το 4-4-2 του Αργύρη Γιαννίκη πίεσε για ένα γρήγορο γκολ.

Ωστόσο, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 21′, όταν ο Νικολιάς έκλεψε τη μπάλα, έκανε ωραία από ατομική ενέργεια και σούταρε, όμως ήταν κακό το τελείωμα και η μπάλα έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ. Βαθιά μπαλιά του Μπουκουβάλα, ο Λεό κέρδισε τη μονομαχία από τον Ανδρέου και μπήκε με τη μπάλα στην περιοχή, έκανε με διαγώνιο σουτ το τελείωμα απέναντι στον Κουτζαβασίλη, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση για τα Χανιά στο 29′ με τον Παναγιωτούδη να το επιχειρεί, την μπάλα να κοντράρει στον Λιάσο και να περνά κόρνερ.

Έπεσε ο ρυθμός στην συνέχεια, με τον Νικολιά να απειλεί και πάλι στο 43′. Ο μέσος ΠΑΣ ήρθε από αριστερά στη φάση, πήρε τη μπάλα από τον Μπουκουβάλα και έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς ουσιαστικά κάτι το αξιόλογο, δίχως πολλές φάσεις και με καλές αμυντικές λειτουργίες.

Στην επανάληψη ο Καρτάλης μπήκε στο ματς στη θέση του Νάουμετς και ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΣ.

Ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ανδρέου έδιωξε προ του Λέο και ο Παμλίδης έκανε διεκδίκησε τη μπάλα από τον Κάσσο.

Η μπάλα πήγε στον Καρτάλη, ο οποίος μετά από μια προσποίηση σούταρε με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη για το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 73, όταν σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Παμλίδης άνοιξε πολύ ωραία για τον Κρίζμαν, αλλά το τελείωμα του Κροάτη ήταν αδύναμο και ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε εύκολα.

Σουτ του Δημητριάδη από τον άξονα στο 75′, έδιωξε με δυσκολία ο Χουτεσιώτης και στη συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί, ενώ στο 82′ το σουτ του Ναζλίδη έφυγε εκτός εστίας.

Σέντρα σουτ του Κάσσου στο 87′ που κόντραρε στον Καρτάλη, ο Χουτεσιώτης δίστασε να κάνει την έξοδο και τελικά τη λύση έδωσε ο Σκόνδρας παραχωρώντας κόρνερ.

Τελευταία φάση στις καθυστερήσεις, με τον Λέο απο αριστερά να βγάζει τον Κρίζμαν τετ α τετ, αλλά ο Κροάτης έκανε κάκιστο κοντρόλ και τελείωμα και ο Κουτζαβασίλης μάζεψε τη μπάλα.

Γκολ: 59′ Καρτάλης

Κίτρινες: 66′ Λιάσος, 93′ Χουτεσιώτης

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Σωτηράκος, Πάνος (65′ Δημητριάδης), Ανδρέου, Κάσσος, Oυνγιαλίδης (71′ Αρναρέλλης), Μουμίν, Παναγιωτούδης, Λεοζίνιο (46′ Ναζλίδης), Κουσκουνάς, Βρεττός.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Παντελάκης, Κάστρο, Λιάσος, Νάουμετς (46′ Καρτάλης), Νικολιάς (64′ Κριζμάν), Παμλίδης (78′ Σιόντης), Λεό.