SUPER LEAGUE 2

Πλατανιάς – Απόλλων Λάρισας 2-1: Με ανατροπή οι Χανιώτες στο 92′!

Στην 5η θέση ανέβηκε η ομάδα του Γιάννη Τάτση

Ο Απόλλων Λάρισας βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά ο Πλατανιάς στο δεύτερο μέσος έφερε τούμπα το ματς με γκολ στο 92′ του Λουκίνα!

Η ομάδα του Αριάν Μπελά βρέθηκε να προηγείται με το γκολ του Σιφναίου στο 3ο λεπτό.

Οι Χανιώτες δεν βρήκαν στο πρώτο μέρος τους κενούς χώρους για να απειλήσουν, αλλά στην επανάληψη ήταν πιο αποφασιστικοί.

Μείωσαν με το γκολ του Ουές στο 64’, για να αποκτά από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι μια συγκλονιστική εξέλιξη…

Ο Πλατανιάς είχε ευκαιρίες να πετύχει το γκολ πιο γρήγορα, όπως όμως είχε ευκαιρίες και μάλιστα μεγάλες και ο Απόλλων Λάρισας για να φύγει νικητής από τα Περβόλια.

Τελικά το γκολ της νίκης για τον Πλατανιά σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λεϊρία -που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φέτος με την φανέλα του Πλατανιά- να γυρίζει τη μπάλα στον Λουκίνα που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος (73′ Πασχαλάκης), Ουές, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Σμυρλάκης (66′ Κωστίκος), Πουρζιτίδης (55′ Παπουτσογιαννόπουλος), Λεϊρία, Ρουσσάκης, Λουκίνας, Μπιανκόνι.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Τασιούλης, Σκούπρα, Σουλιώτης, Καρρίκι, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Σιφναίος, Λίταινας (83′ Μπρέμπος), Γκουστάβο (76′ Νύκταρης), Μπαστακός.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20/12

Παναχαϊκή – Απόλλων Σμύρνης 1-3 (37′ Σιατραβάνης – 71′ Ιριτιέρ, 75′ Μπλάζιτς, 95′ Μαρκόφσκι)

Σάββατο 21/12, 15:00

Πλατανιάς – Απόλλων Λάρισας 2-1 (64′ Ουές, 92′ Λουκίνας – 4′ Σιφναίος)