SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Μπήκε εξάδα η Παναχαϊκή, νίκες για Ξάνθη, Εργοτέλη (vids)

Super League 2: Στις καθυστερήσεις των... καθυστερήσεων, ήρθε η νίκη για την Παναχαϊκή. Νίκησαν όλοι οι γηπεδούχοι.

Super League 2: Στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων, ήρθε η νίκη για την Παναχαϊκή. Νίκησαν όλοι οι γηπεδούχοι. Γκολ από το… σπίτι του, ο Πέιος στο Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας.

Super League 2: Με buzzer beater του Αραβίδη, η Παναχαϊκή νίκησε τα Χανιά (3-2) και μπήκε σε τροχιά πλέι οφ. Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη. 2-0 τον Διαγόρα οι Ακρίτες. Εύκολα ο Εργοτέλης (4-0) την Ιεράπετρα. Νίκη και για τα Τρίκαλα με Καραϊσκάκη (1-0) αλλά δεν προλαβαίνουν την εξάδα.

Παναχαϊκή – Χανιά 3-2

Το ματς της αγωνιστικής στη Πάτρα. Γκολ στο 96′, αποβολή, χαμένο πέναλτι και μεγάλη κερδισμένη την Παναχαϊκή που μπήκε και πάλι σε πορεία πλέι οφ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Super League 2. Πρώτη ήττα μετά από οκτώ αγωνιστικές για τα Χανιά.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Κουσκουνά στο 13′. Οι φιλοξενούμενο είχαν την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 32′ με τον Βασιλόγιαννη. Για… δευτερόλεπτα, αφού με τη σέντρα ο Αραβίδης με σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Αχαιούς. Στο 70′ οι Χανιώτες κερδίζουν πέναλτι, αλλά χάνουν και το πέναλτι (απέκρουσε ο Κολοβούρης) και τον Μασένα πέντε λεπτά αργότερα ο οποίος αποβλήθηκε.

Αν και με παίκτη λιγότερο έφτασαν στην ισοφάριση με εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου στο 79′. Το 2-2 έδειχνε οτι θα μείνει μέχρι τέλους, αλλά στο 96′ ο Αραβίδης εκμεταλλευόμενος αμυντική αδράνεια των Κρητικών, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ βάζοντας την σφραγίδα του στη νίκη των Αχαιών.

Παναχαϊκή (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πάνος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους (88′ Αργυρόπουλος), Ανάκογλου (82′ Γιούσης), Αραβίδης, Μπάτροβιτς (63′ Μουστακόπουλος), Κουσκουνάς, Μασούρας (88′ Τσερούτι).

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σωτηράκος (46′ Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (46′ Δημητριάδης), Πλέγας (76′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος, Κάσσος (60′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (60′ Μασένα).

Ξάνθη – Διαγόρας 2-0

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες για την Ξάνθη, επικρατώντας 2-0 του Διαγόρα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ προηγήθηκε στο 33′ με εξαιρετικό σουτ του Κέβιν μέσα από την περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα της στο 57′ με πλασέ – λόμπα του Σχρόιγεν. Δοκάρι ο Μικελτάντζε που είχε και τις δύο ασίστ, στο 64′ με κεφαλιά. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Γκαρσία (84′ Παντελιάδης), Μικελτάντζε (83′ Θ. Παπάζογλου), Τάτος, Πέτροβιτς, Σχρόιγεν (74′ Ντίνας), Τσαμούρης, Έμπερτ (84′ Έμπερτ), Τζούρμαν, Μπριλάντε (13′ λ.τ Δημούτσος), Θυμιάνης.

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Χότζα (80′ Κοντοχρήστος), Μανωλάκης, Ρουγκάλας, Καρατάσιος, Μπαστακός (80′ Νάτσης), Λινάρδος, Σμυρλής (55′ Γεωργίου), Κονέ, Μασούρας, Αθανασίου (54′ Ντοριβάλ).

Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 4-0

Εναν βαθμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θέλει ο Εργοτέλης για να κλειδώσει τη συμμετοχή του στα πλέι οφ μετά το 4-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9′ με σουτ του Κωστανάσιου από το ύψος του πέναλτι και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 32′ με τον Μανούσακη.

Μόνολογος των «κιτρινόμαυρων» και το δεύτερο ημίχρονο. Δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη στο 74′ και άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις!  Ο Πέιος με τρομερό γκολ το 3-0 στο 90+3′ και ο Κοκκίνης στο 90+5′ με πλασέ το τελικό 4-0.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μποτέ (24′ Κατσούρι), Ποζατζίδης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (83′ Κόλα), Μπουρσέλης (83′ Κοκκίνης), Κωστανάσιος (56′ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόνραντ (46′ Μπουτσάκης).

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου (60′ Τσιλιγγίρης), Ζήσης, Βογιατζής, Φουάσης (46′ Αρναούτογλου), Ντούνης (53′ Γκίνης), Ντάλα Κόστα, Λεμονής, Μπαράτα (53′ Κούστα), Καψάλης.

Τρίκαλα – Καραϊσκάκης 1-0

Πιο εύκολα από το τελικό 1-0 ήρθε η νίκη των Τρικάλων κόντρα στον Καραϊσκάκη, αλλά πλέι οφ δεν προλαβαίνουν. Ο ΑΟΤ ήταν πολύ καλύτερος, είχε δοκάρι στο 9′ σε εκτέλεση φαουλ του Παπαγεωργίου, νέο δοκάρι σε κεφαλιά του Σταματή στο 49′ και έλυσε το… γορδιο δεσμό με την κεφαλιά του Ευθυμίου στο 53′. Ο σκόρερ βρήκε δίχτυα και στο 76′ αλλά ακυρώθηκε για χέρι.

Τρίκαλα (Μπακαρός): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Σκόνδρας, Ευθυμίου, Παπαγεωργίου, Νιάρος, Πέλκας (69′ Αλμπάνης), Σταματής (89′ Ντιαλόσι), Ελευθεριάδης (63′ Πιαστόπουλος), Τάχατος.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας (84′ Γαλεάδης), Νταλακούρας (60′ Δερμιτζάκης), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (46′ Τσούτσης), Κορέλας (60′ Ντίαζ), Ναζίμ, Τάμπας, Κόκας, Κλιγγόπουλος (71′ Μαύρου).

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

Ιωνικός – Δόξα Δράμας 4-2 (5′, 64′ Κάστρο, 23′ Ρόλε, 66′ Νιάσε – 82′, 90′ Κόντος)

Απόλλων Λάρισας – Λεβαδειακός 1-2 (89′ πεν. Χατζής – 61′ , 90+2′ Μπιανκόνι)

Ξάνθη – Διαγόρας 2-0 (33′ Γκαρσία, 57′ Σχρόιγεν)

Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 4-0 (9′ Κωστανάσιος, 32′ Μανουσάκης, 90+3′ Πέιος, 90+5′ Κοκκίνης)

Παναχαϊκή – Χανιά 3-2 (13′ Κουσκουνάς, 33′, 90+6′ Αραβίδης – 32′ Βασιλόγιαννης, 79′ Τριανταφυλλάκος )

Τρίκαλα – Καραϊσκάκης 1-0 (53′ Ευθυμίου)