SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ματσάρες στην πρεμιέρα, ισόπαλοι Παναχαϊκή-ΠΑΣ

Όλοι οι αγώνες της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Super League 2...

Σέντρα είχαμε στο πρωτάθλημα της Super League 2 αυτό το Σαββατοκύριακο, αρχίζοντας η κούρσα και αυτής της διοργάνωσης! Στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος ξεχώρισαν τα ματς των Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης, Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης και το ντέρμπι Παναχαϊκή-ΠΑΣ Γιάννινα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Απόλλων Λάρισας – Κέρκυρα 2-1: Σεφτέ χωρίς να… ιδρώσει

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 3-0

Δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ο Απόλλων Σμύρνης μέσα στο γήπεδό του να πάρει τη νίκη επί του Εργοτέλη. Η ομάδα της Ριζούπολης επικράτησε με 3-0.

Στο 39′ ο Μπετινέλι ήταν αυτός ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το 2-0. Συγκεκριμένα ο Μαρκόφσκι με σουτ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Το τελικό 3-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 50′ του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρκόφσκι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, κάνοντας το 3-0.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Ζησόπουλος, Χουχούμης, Λαρέα Λαγός (75′ Πατράλης), Παυλίδης, Μπλάζιτς, Μπεντινέλι, Μπαστιάνος (85′ Ιριτιέρ), Μαρκόφσκι (70′ Βουό).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Σπίριακ, Μπουρσέλης (57′ Μανουσάκης), Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπρους, Προβιδάκης, Τσέλιος (62′ λ.τρ. Κατσούρι), Μπαράτα (55′ Ιατρούδης), Ροβίθης, Έφορντ.

Δόξα Δράμας – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-3

Ωραίο ματς έγινε στη Δράμα, όπου η Δόξα υποδέχτηκε την ΑΕ Καραϊσκάκης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 3-2 σε έναν αγώνα με αρκετό σασπένς!

Στο 37′ ο Ψιάνος έκανε το 0-1 στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε η Δόξα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 60′ με τον Ιωαννίδη. Η χαρά όμως των γηπεδούχων κράτησε μόλις 4 λεπτά. Διότι ο Κυβελίδης στο 64′ έβαλε και πάλι μπροστά την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Ο Ιωαννίδης όμως έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 66′ με πέναλτι κάνοντας το 2-2!

Η… μπίλια όμως δεν έκατσε εκεί. Στο 77′ ο Χατζηστραβός «έγραψε» το 2-3, δίνοντας τη νίκη στην ΑΕ Καραϊσκάκη!

Δόξα Δράμας: (Κ. Ανυφαντάκης): Μενκα, Αποστολίδης, Αργυροπουλος, Καψαλης, Κοντός, Κουκολης (15′ Μαρκοπουλιωτης), Κρητικός, Πλεγας (46′ Ρόβας), Παπαργυριου, Σιωπής, Ιωαννίδης.

ΑΕ Καραϊσκάκης: (Α. Χαραλαμπίδης): Μελκας, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Γυφτοκωστας, Κάποιας, Ψιανος, Μετσε, Παπανικού, Τσουτσης (76′ Καψάλης), Κυβελιδης (85′ Κούστα), Χατζηστραβος.

Παναχαϊκή – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Παναχαϊκή και ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και πήραν από έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι προηγήθηκαν στο ματς με το γκολ του Παπατόλιου στο 26′. Ο ΠΑΣ πίεσε στη συνέχεια, έχοντας αρχικά ένα δοκάρι με τον Λέο στο 28′ και ισοφάρισε σε 1-1 στο 38′ με τον Αποστολόπουλο.

Στο 52′ η ομάδα των Ιωαννίνων έμεινε με δέκα παίκτες, εξαιτίας αποβολής του Πίτου Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά όμως είχε στο 63′ δοκάρι σε κεφαλιά του Σκόνδρα!

Παναχαϊκή (Ζ. Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Μαυριάς, Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Α. Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Καρτάλης, Αποστολόπουλος, Πίτου Γκαρσία, Κάστρο, Σιόντης, Νιολιάς, Λέο, Κρίζμαν.

Απόλλων Πόντου – Χανιά 0-4

Εύκολο «διπλό» των Χανίων στην πρεμιέρα της Super League 2. Η ομάδα της Κρήτης πέρασε άνετα από την Καλαμαριά, νικώντας με 4-0!

Σε ένα ματς που και τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο 51′ ο Πάνος έκανε το 0-1 με το κεφάλι, ενώ στο 58′ ο Λεοζίνιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το 0-2! Το 0-3 έγινε στο επόμενο λεπτό με σκόρερ τον Κουσκουνά. Και το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 68′ με το δεύτερο γκολ του Κουσκουνά στο ματς.

Απόλλων Πόντου (Δ. Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Λουφάκης (70′ Καλαϊτζίδης), Πουρτουλίδης (63′ Δόρης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.

Χανιά (Αλ. Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Πάνος, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Ουνγιαλίδης (64′ Παπαχρήστος), Αρναρέλλης, Κουσκουνάς (75′ Δημητριάδης), Τζιώρας (46′ Λεοζίνιο).

Πλατανιάς – Λεβαδειακός 3-2

Ματσάρα έγινε στην Κρήτη όπου ο Πλατανιάς νίκησε με 3-2 τον Λεβαδειακό, για την 1η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Βοιωτοί ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν στο παιχνίδι, με το γκολ του Σανάμπρια στο 27′. Η ομάδα των Χανίων όμως αντέδρασε και στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ισοφάριση. Στο 52′ ο Νίλι σημείωσε το 1-1 και μόλις τρία λεπτά μετά ο Μπιανκόνι σκόραρε για το 2-1!

Ο Λεβαδειακός μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Ανγκουά στο 58′, αλλά ο Πλατανιάς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Και ο Λουκίνας έβαλε το γκολ που έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους, στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης!

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης (59’ Μάικιτς), Τσαμούρης, Σάαντο (67′ Παπαδόπουλος), Μποσέτι, Καραγκούνης, Νίλι, Μιγκέλ, Λουκίνας (84’ Παπουτσογιαννόπουλος).

Λεβαδειακός (Δημήτρης Σπανός): Επασί, Αργυρόπουλος (46’ Χατζηλάμπρος), Παντελιάδης, Ανγκουά, Λιάγκας, Φυτανίδης, Νίκας, Καραχάλιος, Συμελίδης (65’ Ενομό), Σανάμπρια (80’ λ.τρ. Κοζορώνης), Ιωαννίδης.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Σάββατο 28/9
Απόλλων Λάρισας – Κέρκυρα 2-1 (7′ Γκουστάβο, 48′ Ναζίμ – 85′ Νγκαν)

Κυριακή 29/9
Δόξα Δράμας – Α.Ε. Καραϊσκάκης 2-3 (60′ Ιωαννίδης, 68′ Ιωαννίδης – 38′ Ψιάνος, 64′ Κυβελίδης, 78′ Χατζησταύρος)
Απόλλων Πόντου – Χανιά 0-4 (51′ Πάνος, 58′ Λεοζίνιο, 59′ Κουσκουνάς, 68′ Κουσκουνάς)
Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 3-0 (39′ Μπεντινέλι, 49′ Μπλάζιτς, 56′ Μαρκόφσκι)
Παναχαϊκή – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (26′ Παπατόλιος – 38′ Κριζμάν)
Πλατανιάς – Λεβαδειακός 3-2 (52′ Νίλι, 55′ Μπιανκόνι, 78′ Λουκίνας – 22′ Σανάμπρια, 58′ Ανγκουά)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Ματσάρες στην πρεμιέρα, ισόπαλοι Παναχαϊκή-ΠΑΣ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.