SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Νέα γκέλα ο Λεβαδειακός, 2ος ο Εργοτέλης!

Ο Εργοτέλης κερδισμένος της 9ης αγωνιστικής της Super League 2. Γκέλα ο Λεβαδειακός, «κουλούρια» στα Χανιά.

Super League 2: Στον πόντο από την κορυφή ο Εργοτέλης μετά τη νίκη του στην Ιεράπετρα και την ήττα του Ιωνικού στη Δράμα.

Πάλι πέταξε βαθμούς εντός έδρας ο Λεβαδειακός που έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα Λάρισας. Χωρίς σκορ και το Χανιά – Παναχαϊκή, έσπασε το «ρόδι» ο Καραϊσκάκης, 1-0 τα Τρίκαλα.

OΦ Ιεράπετρας – Εργοτέλης 0-1

Το παιχνίδι στην Ιεράπετρα που λίγο έλειψε να μην ξεκινήσει, εξαιτίας των ισχυρών ανέμων, ολοκληρώθηκε με νίκη του Εργοτέλη. Μια ακόμη νίκη σε Κρητικό ντέρμπι για τους «κιτρινόμαυρους» και πέμπτη στα τελευταία έξι (ισοπαλία στα Τρίκαλα) που συνεχίζουν την… αναρρίχηση στον βαθμολογικό πίνακα, σκαρφαλώνοντας στην 2η θέση και στον πόντο μακριά από την κορυφή!

Με καθυστέρηση 10 λεπτών η σέντρα με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τον αέρα που ήταν… ούρειος στο πρώτο ημίχρονο και να προηγούνται μόλις στο 5ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μπουτσάκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο αέρας ήταν υπέρ των γηπεδούχων, αλλά δεν ανησύχησ ιδιαίτερα ο Κατσιμήτρος. 0-1 το τελικό σκορ με τον ΟΦ Ιεράπετρας να μένει μόνος ουραγός, μετά τη νίκη του Καραϊσκάκη επί των Τρικάλων.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας (54′ Ντάλα Κόστα), Χιντζίδης, Σμίλτος, Μασουέρο, Λεμονής, Τεγούσης (54′ Κόντσι), Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα (82′ Χατζηπιρπιρίδης), Κούστα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (55′ Ποζατζίδης), Νεράλ, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (55′ Κόλα), Αμπντουλαχί, Μανουσάκης, Πατρινός (78′ Κόνραντ), Κωστανάσιος (65′ Μπουρσέλης).

Λεβαδειακός – Απόλλων Λάρισας 0-0

Tα ζόρια για τους Βοιωτούς έδρας συνεχίζονται. Με βαθμό (0-0) έφυγε από την Βοιωτία ο Απόλλων Λάρισας, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Με μια μπάλα στα πόδια οι «πράσινοι», αλλά χωρίς πλάνο και λύσεις απεναντι στην άμυνα των Θεσσαλών. Ενα δοκάρι του Μύγα στο 76′ οτι έχουμε να θυμόμαστε από την εν λόγω αναμέτρηση, από πλευράς ευκαιριών. Βρήκαν ανοιχτούς χώρους στο τελευταίο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν τους εκμεταλλεύτηκαν. Ντέρμπι στη Νίκαια την επόμενη (10η) αγωνιστική έχουν οι Βοιωτοί.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Παναγιώτου (60′ Μυτίδης), Μύγας (90′ Βήχος), Λιάγκας, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία (78′ Ενομό), Πολέτο, Συμελίδης, Νίλι, Μπιανκόνι (60′ Τζιώρας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καρρίκι (58′ λ. τρ. Νούσιος), Μόρας, Γιάκος, Νύκταρης (46′ λ. τρ. Μπάλλας), Καμπέρης (61′ Γκουντρουμπής), Ντα Κάμπο (74′ Λίταινας), Μπάμπης, Ομπράντοβιτς (61′ Μπαστιάνος), Γκόλιας.

Χανιά – Παναχαϊκή 0-0

Tα υπόλοιπα αποτελέσματα κάθονταν… κουτί για Χανιά και Παναχαϊκή για να πλησιάσουν την κορυφή, αλλά ούτε οι Κρητικοί, ούτε οι Αχαιοί το εκμεταλλεύτηκαν. «Κουλούρια» στα Περιβόλια.

Από μια ευκαιρία σε κάθε ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι με Κάσσο στο 30′, οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά αργότερα με το δοκάρι του Πάνου. Φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, αφού στο ξεκίνημα της φάσης υπάρχει επιθετικό φάουλ.

Πάλι ο Κάσσος πρωταγωνιστής στο 50′ αλλά νέα χαμένη ευκαιρία για τον εξτρέμ των «δελφινιών». Πάνω στη γραμμή ο Γρομητσάρης έδιωξε τη μπάλα στο 59′ στο πλασέ του Γιούση, στη τέταρτη και τελευταία καλή στιγμή που είχε στο ματς.

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης (64′ Σωτηράκος), Κάρλος (46′ Πλέγας), Δημητριάδης, Σουντουρά (46′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Κάσσος, Διαμαντόπουλος (67′ Βρεττός).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πάνος, Λαρέα, Πατάπης, Ανάκογλου (90’+2′ Μαρκοπουλιώτης), Μουστακόπουλος (73′ Μπρους), Τσερούτι (60′ Μασούρας), Γιούσης (90’+2′ Μπελεζάκης), Μπάτροβιτς (90’+2′ Παπαδόπουλος), Αραβίδης.

Καραϊσκάκης Άρτας – Τρίκαλα 1-0

Εννιά αγωνιστικές χρειάστηκε να περάσουν για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη (1-0)ο Καραϊσκάκης Αρτας. «Θύμα» τα Τρίκαλα που χάνουν για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Ο ΑΟΤ κατοχή μπάλα και υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, οι Αρτινοί το γκολ στη τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου.
Στο 45′ κόρνερ τουΓυφτοκώστα, κεφαλιά του Γιαννιώτη και προβάδισμα για τους Ηπειρώτες.

Με εξαίρεση τη φάση του 83′ και την εντυπωσιακή απόκρουση του Μπουργάνη στο σουτ του Σταματή, δεν ζορίστηκαν καθόλου οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μάγγου.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Ρουμπάγκουκα (85′ Νταλακούρας), Δούμτσιος (90′ Μπελεβώνης), Γυφτοκώστας (75′ Δερμιτζάκης), Τάμπας, Παπανίκου, Βακενβάι, Λόβριτς.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος (57′ Διαμαντόπουλος), Πιαστόπουλος (75′ Νατέρ), Σουλιώτης, Ζώγκος (57′ Ευθυμίου), Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου (85′ Ελευθεριάδης), Αλμπάνης, Κεγαχιάς, Πέλκας (46′ Φασίδης), Σταματής.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Τέταρτη 17/2

Δόξα Δράμας – Ιωνικός 2-1 (23′ Άντερσον, 75′ Αγγελόπουλος – 81′ Ρόλε)

ΟΦ Ιεράπετρας – Εργοτέλης 0-1 (5′ Μπουτσάκης)

Καραϊσκάκης Άρτας – Τρίκαλα 1-0 (45′ Γιαννιώτης)

12 Ιεράπετρα 9 3 6 14

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Νέα γκέλα ο Λεβαδειακός, 2ος ο Εργοτέλης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!