SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ο Λεβαδειακός άλωσε τη Νίκαια (3-2) στις καθυστερήσεις – Έχασε έδαφος η Ξάνθη

Με γκολ του Μυτίδη στο 93’ ο Λεβαδειακός νίκησε τον Ιωνικό στη Νίκαια (2-3) και τον πλησίασε στους τρεις βαθμούς στη μάχη της ανόδου στη Super League 2. Ισόπαλη η Ξάνθη με τα Χανιά (1-1). Ο Εργοτέλης 3-1 τον Διαγόρα Ρόδου.

Απίστευτο ματς στη Νεάπολη στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League 2, ο Λεβαδειακός νίκησε 3-2 τον Ιωνικό με γκολ στις καθυστερήσεις και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της ανόδου.

Η ομάδα της Βοιωτίας πλησίασε τους Νικαιώτες στους τρεις πόντους, ενώ σε συνδυασμό με το 1-1 της Ξάνθης απέναντι στα Χανιά αύξησε τη διαφορά από τους Ακρίτες.

Ιωνικός – Λεβαδειακός 2-3

Στο 28ο δευτερόλεπτο ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ. Από μπαλιά του Νίκα, ο Πολέτο από δεξιά άλλαξε παιχνίδι, ο Νίλι είδε τον Κονέ σε θέση βολής και ο Αφρικανός με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκίνη.

Στο 48′ και από σουτ του Ομάρ, ο Ματσούκας επωφελήθηκε από την αλλαγή πορείας της μπάλας σε σώματα και από κοντά ισοφάρισε. Οι Βοιωτοί πήραν ξανά προβάδισμα στο 63′. Φοβερή συνεργασία των Νίλι και Νίκα, ο Μαρίνος με αριστερό ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν απάντηση και πάλι. Από εκτέλεση φάουλ του Ρόλε στο 79′ και κεφαλιά του Ματσούκα, ο Μάναλης με νέα κεφαλιά έκανε το 2-2. Το ματς, ωστόσο, δεν είχε τελειώσει και ο Μυτίδης στο 93′ με ατομική προσπάθεια και άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το 2-3 και έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς!

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου (78′ Κουιρουκίδης), Ομάρ, Κύργιας, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (46′ Νιάσε), Μουμίν, Ρόλε, Ματσούκας (86′ Μουστάκης), Βλαχομήτρος (65′ Μάναλης), Κάστρο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Καραχάλιος, Λιάγκας, Θεοχάρης (56′ Μαρίνος), Παναγιώτου, Κονέ (86′ λ.τρ. Τζημόπουλος), Νίκας, Νίλι (75′ λ.τρ. Κωστή), Συμελίδης (56′ Μπιανκόνι), Πολέτο (86′ Μυτίδης).

Ξάνθη – Χανιά 1-1

Η Ξάνθη δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, έμεινε στο 1-1 με τα Χανιά και σε συνδυασμό με το «διπλό» του Λεβαδειακού στη Νίκαια, έμεινε τρίτη στη βαθμολογία.

Στο 45’+1′ ο Βέρκερ είχε δοκάρι σε κοντινή προβολή και στο αμέσως επόμενο λεπτό υπέπεσε σε πέναλτι, όταν έκανε χέρι μετά την κεφαλιά του Σουντουρά. Ο Διαμαντόπουλος σκόραρε από την άσπρη βούλα και έκανε το 0-1.

Ο Θανάσης Παπάζογλου πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος και έφερε το ματς στα στα ίσια στο 58′, με την πλάτη, μετά από σέντρα του Δημούτσου και κόντρα των Κουτζαβασίλη – Ανδρέου. Ο Τάτος είχε δύο καλές τελικές, αλλά δεν βρήκε στόχο και οι Ακρίτες έχασαν τελικά μεγάλη ευκαιρία να μπουν πιο δυνατά στη μάχη της ανόδου.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (36′ λ. τρ. Βέρκερ), Τ. Παπάζογλου, Τσαμούρης (60′ Έμπερτ), Μπριλάντε, Δημούτσος, Βόλτερς (46′ Σχρόιγεν), Τάτος, Σιατραβάνης (84′ Θυμιάνης), Καπνίδης (46. Θ. Παπάζογλου), Μικελτάτζε.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καμαρά, Πλέγας (59′ Γκίνο), Παναγιωτούδης (87′ Καρτσαμπάς), Δημητριάδης (87′ Νίκολιτς), Σουντουρά (78′ Ουνγιαλίδης), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.

Εργοτέλης – Διαγόρας Ρόδου 3-1

Έκανε το χρέος του ο Εργοτέλης, νίκησε τον Διαγόρα 3-1, αλλά δεν βολεύτηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να ελπίζει για τη 2η θέση.

Ο Κοκκίνης άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Μπαστακός με ωραία κίνηση εντός περιοχής και πλασέ με το αριστερό ισοφάρισε για το Διαγόρα. Η εκτέλεση πέναλτι του Μανουσάκη βρήκε στο δοκάρι, αλλά και ο ίδιος με ατομική προσπάθεια πήρε το… αίμα του πίσω. Το αποτέλεσμα αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόνραντ με εκτέλεση πέναλτι στο 88′

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (66′ Κουατένγκ), Σερβιλάκης (46′ Ποζατζίδης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (62′ Αμπντουλαχί), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (66′ Ντουμάνης), Κωστανάσιος (46′ Μανουσάκης), Κόνραντ.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Σανδραβέλης (46′ Γεωργίου), Νάτσης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης (69′ Κοντοχρήστος), Λινάρδος (58′ Αθανασίου), Αλάεθ (46′ Σμυρλής), Μπαστακός, Μασούρας (58′ Τσιαντούλας), Δημήτρουλας.

Τα αποτελέσματα (1η αγωνιστική)

Ιωνικός – Λεβαδειακός 2-3 (48’ Ματσούκας, 79’ Μάναλης-1′ Κονέ, 63’ Μαρίνος, 93’ Μυτίδης)
Ξάνθη – Χανιά 1-1 (45’ Διαμαντόπουλος)
Εργοτέλης – Διαγόρας Ρόδου 3-1 (4′ Κοκκίνης, 82’ Μανουσάκης, 87’ Κόνραντ – 25′ Μπαστακός)

Η επόμενη αγωνιστική (2η)

Τετάρτη 5/5, 15:30
Λεβαδειακός – Εργοτέλης
Χανιά – Ιωνικός
Διαγόρας Ρόδου – Ξάνθη

Βαθμολογία Super League 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Ο Λεβαδειακός άλωσε τη Νίκαια (3-2) στις καθυστερήσεις – Έχασε έδαφος η Ξάνθη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.