SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Πρωταθλητής και στη Super League ο Ιωνικός, στα μπαράζ η Ξάνθη! (vids)

Super League 2: Ιστορική ανατροπή και στη Super League μετά από 14 χρόνια ο Ιωνικός! Κέρδισε τον Λεβαδειακό και πάει στο διπλό μπαράζ με Παναιτωλικό η Ξάνθη.

Φινάλε στη Super League 2, ακατάλληλo για καρδιακούς. Ο Ιωνικός γύρισε (2-1) το παιχνίδι με τον Εργοτέλη και ανεβαίνει απευθείας στη Super League. Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού και θα διεκδικήσει την άνοδο μέσω του διπλού μπαράζ, κόντρα στον Παναιτωλικο.

Ιωνικός – Εργοτέλης 2-1

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, με μόλις δύο τελικές στις εστίες, μια για κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 43′ σε μαρκάρισμα του Μπάτζιου στον Κουιρουκίδη, αλλά δεν υπήρχε παράβαση. Σωστά ο Φωτιάς έδειξε τη γωνία του κόρνερ.
Ο Εργοτέλης προηγείται στο 60′ με τον Κοκκίνη να νικάει τον Αναγνωστόπουλο από κοντά, αλλά ο Ιωνικός ισοφαρίζει στο 74′ με τον Μουμίν και… διπλό λάθος του διαιτητή. Η φάση ξεκινάει από πολύ αυστηρό φάουλ που στοίχισε και την 2η κίτρινη κάρτα στον Τσέλιο, ενώ στην εκτέλεση, πριν η μπάλα φτάσει στον σκόρερ έχει γίνει καθαρό επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του Εργοτέλη!
Η ολική ανατροπή και η άνοδος κλείδωσε στο 81′ με τον Μάναλη. Με 9 τελείωσαν το παιχνίδι οι Κρητικοί αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πέιος.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Σινγκ (67′ Πλατέλλας), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης (22′ λ.τ Μουστάκης (67′ Μάναλης), Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ματσούκας, Ρόλε, Κουϊρουκίδης (67′ Κάστρο).

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (65′ Ποζατζίδης), Πέϊος, Τσέλιος, Κόλα, Άμπι (54′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (84′ Πατρινός), Κόνραντ (54′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (84′ Κούατενγκ).

Ξάνθη – Λεβαδειακός 1-0

Aπό μια καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Πρώτος απείλησε ο Λεβαδειακός στο 17′ με τον Ιτσό να παραχωρεί κόρνερ στο σουτ του Πολέτο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Ξάνθη έχει οριζόντιο δοκάρι σε μακρινό σουτ του Ντίνα.

Με ευκαιρία της Ξάνθης ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο και τον Σιατραβάνη από κοντά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 68′ ο Μπιανκόνι έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στο 73′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Πέτροβιτς και δύο λεπτά αργότερα οι Ακρίτες βρήκαν το γκολ που τους έστειλε στο μπαράζ με κοντινό σουτ του Έμπερτ.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τ. Παπάζογλου (49′ Δημούτσος), Μικελτάτζε (26′ Σιατραβάνης), Τάτος (65′ λ.τ Σχρόιγεν), Πέτροβιτς, Καπνίδης (49′ Θ. Παπάζογλου), Βέρκερ, Τζούρμαν, Έμπερτ, Παντελιάδης (65′ Θυμιάνης), Ντίνας.

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (39′ λ.τ Μεχία), Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Κονέ (79′ Νίκας), Νίλι, Πολέτο (62′ Ενομό), Συμελίδης (79′ Τζιώρας), Μυτίδης (62′ Μπιανκόνι).

Χανιά – Διαγόρας 2-0

Στο μοναδικό αδιάφορο ματς της τελευταίας αγωνιστικής, τα Χανιά έκλεισαν με νίκη τη χρονιά επικρατώντας 2-0 του Διαγόρα. Το 1-0 σημείωσε με αρκετή δόση τύχης ο Σουντουρά στο 17′, με ένα σουτ που κόντραρε και βρήκε και στο δοκάρι και το τελικό 2-0 ο Μπραμπίγια στο 64′. Δοκάρι με τον Σμυρλή είχαν στο 42′ οι Ροδίτες.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Λαμπίρης, Νίκολιτς (46′ Αναστασόπουλος), Ζιούλης, Γρομητσάρης, Καμαρά, Πλέγας (71′ Μιφτάρι), Κάρλος, Σουντουρά (63′ Διαμαντόπουλος), Μπραμπίγια (76′ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (63′ Καρτσαμπάς), Κάσσος.

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Μπίντσης (70′ Κοντογιάννης), Δημήτρουλας, Νάτσης, Καρατάσιος, Κωστούλας, Μανωλάκης, Μασούρας (70′ Χότζα), Τσιαντούλας (46′ Μπαστακός), Κάκκο (90+2′ Αυγενικού), Σμυρλής (60′ Κοντοχρήστος), Γεωργίου.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ:

Ιωνικός – Εργοτέλης 2-1 (74′ Μουμίν, 81΄ Κάστρο – 59′ Κοκκίνης)

Ξάνθη – Λεβαδειακός 1-0 (75′ Έμπερτ)

Χανιά – Διαγόρας 2-0 (18′ Σουντουρά, 63′ Μπραμπίγια)

Tελική βαθμολογία

bathmologia sl2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Πρωταθλητής και στη Super League ο Ιωνικός, στα μπαράζ η Ξάνθη! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!