«Τεσσάρα» στο β’ ημίχρονο ο ΟΦΗ

Η κρητική ομάδα επιβλήθηκε 4-0 του Απόλλωνα Λάρισας στο «Θ. Βαρδινογιάννης»

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, ο ΟΦΗ επιβλήθηκε 4-0 του Απόλλωνα Λάρισας και συνδύασε ιδανικά την ανανέωση της συνεργασίας του με τον Νίκο Παπαδόπουλο (ανακοινώθηκε και από τα μεγάφωνα πριν από τη σέντρα).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο ματς, αφού ο Λίταινας άγγιξε το 0-1 με σουτ που εξουδετέρωσε ο Στρέζος.

Γενικώς, ο Απόλλων Λάρισας έπαιξε ανοικτά και έδωσε την ευκαιρία στον ΟΦΗ να δώσει ένα υψηλό τέμπο στην αναμέτρηση.

Ο Κουτσιανικούλης πλησίασε στο γκολ στο 21’, όταν το διαγώνιο σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 31’ ο Μάνος σούταρε εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Παπαδόπουλος έκανε κίνηση-ματ στο ημίχρονο, αφού έβαλε τον Κοέλιο, ο οποίος στην πρώτη επαφή του με την μπάλα σέντραρε από δεξιά και ο Βουό με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα (50’), ο Κουτσιανικούλης σέντραρε, επίσης από δεξιά, και ο Μάνος διπλασίασε το προβάδισμα του ΟΦΗ.

Ο Νίκος Θεοδοσιάδης προέβη σε δύο αλλαγές, προκειμένου να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης, αντ’ αυτού όμως, ο Βουό κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων με κεφαλιά στο 64’ και ο Μάνος τον μιμήθηκε (δεύτερο γκολ), με πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ από πλάγια θέση στο 82’.

Να σημειωθεί ότι στο 59ο λεπτό ο Κουτσιανικούλης βρήκε δίχτυα, αλλά ορθώς δεν χρίστηκε σκόρερ, επειδή ο Μάνος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και περιόριζε το οπτικό πεδίο του Λαμπίρη.

Ο ΟΦΗ έφτασε τους 74 βαθμούς και αν νικήσει Α.Ε. Καραϊσκάκης, Σπάρτη θα καταρρίψει το ρεκόρ των 85 που είχε συγκεντρώσει τη σεζόν 1966-67 (σ.σ. μεσολαβούν και τα ματς με Αχαρναϊκό, Βέροια που θα πάρει στα χαρτιά τους 3 βαθμούς).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μαχαίρας, Παπαστεριανός (77′ Κοντογιάννης), Ντίνας (46′ Κοέλιο), Κουτσιανικούλης (70′ Νοικοκυράκης), Μάνος, Βουό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Σκούπρας (84′ Χαραλαμπόπουλος), Β. Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Δημολιός, Λίταινας, Ιβανίδης, Μαυριάς (57′ Καμπέρης), Σουλίδης, Γαρυφαλλόπουλος (57′ Κανούλας), Τσιλούλης.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σπάρτη – Εργοτέλης 2-2 (4’ Φουρτάδο, 80’ Γουόρντεν – 19’ Μπουρσέλης, 61’ Έφορντ)

ΟΦΗ – Απόλλων Λάρισας 4-0 (47’, 64’ Βουό, 50’, 82’ Μάνος)

Κυριακή (6/5)

17:00 Αιγινιακός – ΑΟΧ Κισσαμικός

17:00 Παναιγιάλειος – Απόλλων Πόντου (WEB EΡΤ)

17:00 Αναγέννηση Καρδίτσας – Τρίκαλα (ΕΡΤ3)

*Με ματς περισσότερο

** Απόλλων Λάρισας, Σπάρτη, Αναγέννηση Καρδίτσας, Αιγινιακός, Πανσερραϊκός, Παναιγιάλειος και Καλλιθέα έχουν μείον τρεις βαθμούς, αφού δεν πέρασαν το στάδιο επιτήρησης.

*** Βέροια και Αχαρναϊκός έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Τεσσάρα» στο β’ ημίχρονο ο ΟΦΗ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.