SUPER LEAGUE 2

Τον κέρασε… Ξύδα στο 93′

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ και πάλι, έμεινε στο 1-1 με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό με την ισοφάριση να έρχεται στο φινάλε της αναμέτρησης

Ο ΟΦΗ έπαιξε με τη φωτιά και για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, μετά το 1-1 με τη Δόξα στη Δράμα. Αυτή τη φορά μάλιστα, «πληγώθηκε» στο 93’ από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, ο οποίος ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ξύδα, παγώνοντας τους περίπου 1.000 οπαδούς του ΟΦΗ που κατέκλυσαν το γήπεδο των Περιβολίων.

Έτσι, οι «μελανόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να φτάσουν μία ανάσα από την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στη Super League, αλλά κυρίως απώλεσαν άλλους δύο βαθμούς μακριά από το «σπίτι» τους. Αύξησαν πάντως, το αήττητο τους στα 14 συνεχόμενα παιχνίδια, αλλά πλέον, δίνουν το δικαίωμα στον Άρη να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αν κερδίσει την Κυριακή (22/4) εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου.

Δοκάρι και 0-0 στο α’ μέρος

Μοιρασμένο το ματς στο πρώτο μέρος. Ο ΟΦΗ πάντως, είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο 10’ από εκτέλεση φάουλ με κομπίνα, ο Κοέλιο έκανε την ενέργεια, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 36’ ο Μάνος από πλάγια αριστερά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στην κλειστή γωνία του Παπαδόπουλου, ο νεαρός γκολκίπερ έδιωξε πάνω στον Κουτσιανικούλη, αλλά πρόλαβε να σηκωθεί και να κάνει δεύτερη επέμβαση στο σου του τελευταίου.

Γκολ ο Ντίνας, κόκκινη ο Κουτσιανικούλης, σοκ στο 93’

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη και έδειξαν να θέλουν το ματς περισσότερο. Στο 60’ η εκτέλεση φάουλ του Ντίνα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος άνοιξε το σκορ. Ο Μάνος με πολύ ωραία ενέργεια έστρωσε με τακουνάκι στον πολύπειρο μέσο, εκείνος πέρασε τον Αρναούτογλου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 76’ ο Κουτσιανικούλης είδε δεύτερη κίτρινη για χέρι σε εκτέλεση φάουλ των ποδοσφαιριστών του ΑΟΧ Κισσαμικού. Δύο λεπτά μετά ο Μάνος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Παπαδόπουλο από πολύ μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Έτσι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν το γκολ στις ισοφάρισης. Στο 93’ και μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Βρεττού, ο Ξύδας με αριστερό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Στρέζο και προκάλεσε την έκρηξη του πάγκου του Κισσαμικού.

6χ6 όταν δεν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο!

Το εκπληκτικό με τον ΟΦΗ είναι ότι δημιουργεί με αρνητική παράδοση στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Κρητικοί δεν σκόραραν για 6η φορά φέτος στο α’ ημίχρονο και όπως συνέβη και στις προηγούμενες φορές, τελικά δεν νίκησαν. Συγκεκριμένα μετράνε 2 ήττες (από Παναχαϊκή, Απόλλωνα Λάρισας) και 3 ισοπαλίες (με Αναγέννηση Καρδίτσας, Τρίκαλα, Άρη, ΑΟΧ Κισσαμικό).

Doubledouble ο Μάνος!

Ένα απίστευτο στατιστικό για τα δεδομένα της football league. Ο Δημήτρης Μάνος εκτός από εξαιρετικός σκόρερ είναι και φοβερός δημιουργός. Κόντρα στον Κισσαμικό σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντίνα και έφτασε τις 10 ασίστ στο πρωτάθλημα. Έτσι πέτυχε ένα μοναδικό double-double έχοντας και 19 γκολ.

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (88’ Αποστολίδης), Σεληνιωτάκης, Γκίνη (82’ Βρεττός), Λεμόνης, Ξύδας, Χαλκιαδάκης (72’ Σάλιακας), Λέο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κοιλιάρας (65’ λ.τρ. Μπολάκης), Κομεσίδης, Βαφέας, Νάστος, Πουρτουλίδης, Κοέλιο (71’ Παπατόλιος), Κουτσιανικούλης, Ντίνας (81’ Περογαμβράκης), Μάνος.