«Σβηστά» και δίκαια στους «16» του Conference League ο Ολυμπιακός, με νέα νίκη επί της Φερεντσβάρος (vids)

Ένα πέναλτι του Ελ Κααμπί στο 45' ήταν αρκετό ώστε ο Ολυμπιακός να νικήσει ξανά τη Φερεντσβάρος και στην Ουγγαρία κι έτσι να προκριθεί στους «16» του Conference League.

Χάρη σε πέναλτι του Αγιούμπ Ελ Κααμπί λίγο πριν εκπνοή του α’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 1-0 και στη Groupama Arena (μετά το 1-0 του Καραϊσκάκη) κι έτσι εξασφάλισε «σβηστά» την πρόκρισή του στους «16» του Europa Conference League.

Έτσι όπως ο Ολυμπιακός βάζει στα ταμεία του ένα ακόμη σημαντικό ποσό μετά την πρόκρισή τους στις 16 κορυφαίες ομάδες του Conference

Φερντσβάρος – Ολυμπιακός: Πως παρατάχθηκαν

Ο Μεντιλίμπαρ κατέβασε 11άδα με σύστημα 4-3-3 και τον Ρέτσο στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Κάρμο. Αναλυτικότερα στην εστία ήταν ο Πασχαλάκης οι Ορτέγα, Κάρμο, Ρέτσος και Ροντινέι στην τετράδα της άμυνας από τα αριστερά στα δεξιά, ενώ ο Έσε με τους Τσικίνιο και τον Όρτα (χαφ) συμπλήρωσαν την τριάδα της μεσαίας γραμμής

Από εκεί και πέρα ο Ποντένσε με τον Φορτούνη αγωνίστηκαν στα δύο άκρα της επίθεσης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και ο Ελ Κααμπί στην κορυφή ως φορ.

Από την πλευρά του ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς παρέταξε την Φερεντσβάρος με 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο τους  Βάργκα Μπ. και Κόδρο.

«Σβηστά» για 38 λεπτά και εντυπωσιακό επτάλεπτο με ευκαιρίες και προβάδισμα με πέναλτι

Ο Ολυμπιακός ήταν παθητικός στο πρώτο 15λεπτο δίνοντας τη μπάλα στη Φερεντσβάρος η οποία ωστόσο δεν κατάφερε να τον ανησυχήσει καθόλου επιθετικά. Εν συνεχεία η ελληνική ομάδα ανέβασε τις γραμμές της, κέρδισε μέτρα και όχι απλά ισορρόπησε αλλά όσο κυλούσε η ώρα ήταν αυτή που γινόταν όλο και απειλητική κερδίζοντας και αρκετά κόρνερ.

Τσικίνιο και Ορτα βοηθούσαν σημαντικά στη δημιουργία, με τον Ολυμπιακό να επιτίθεται από όπου του δινόταν οι ευκαιρία. Είτε από τις πτέρυγες είτε από τον άξονα.

Μέσα σε ένα δίλεπτο (38′ και 39′) η ομάδα του Μεντιλίμπαρ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη όταν ο Ορτα βρήκε τον Φορτούνη με εξαιρετική μπαλιά όμως εκείνος αστόχησε για λίγο στο τετ α τετ που είχε.

Η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ προήλθε από «χοντρό» λάθος του Φάνι το οποίο όμως ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε τέρμα, στο δικό του τετ α τετ με την εστία!

Εν τέλει η αστοχία των ερυθρόλευκων δεν τους στέρησε από το να σκοράρουν πριν εκπνεύσει το ημίχρονο, καθώς το 1-0 έγινε τελικά από την εκτέλεση πέναλτι του Ελ Κααμπί. Λίγο νωρίτερα ο διαιτητής Τουρπέν τσέκαρε το VAR διαπιστώνοντας σωστά πως υπάρχει χέρι του Μάε.

Έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στην ανάπαυλα έχοντας βάλει γερές βάσεις πρόκρισης, απέναντι σε μι Φερεντσβάρος που εκτός από την κατοχή της μπάλας που είχε στο πρώτο 15λεπτο δεν έκανε απολύτως τίποτα άλλο στο πρώτο 45λεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρος ο Στάνκοβιτς πέρασε μέσα τους  Μακρέκις και Πέσιτς, ωστόσο η εικόνα της ομάδας του δεν άλλαξε. Συνέχισε να είναι υποτονική μεσοεπιθετικά, με αρκετά λάθη μάλιστα και αδυναμία να απειλήσει ουσιαστικά τους Πειραιώτες. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ούγγροι κέρδισαν το πρώτο τους κόρνερ σε όλο το ματς, μόλις στο 59′(!), ενώ μια λίγο μεγαλύτερη πίεση εκεί γύρω στο 60′ δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό.

Ο προπονητής της Φερεντσβάρος έκανε δύο ακόμη αλλαγές στο 67′ (Ραμίρες και Μπεν Ρομντάν) και ένα λεπτό αργότερα λίγο έλειψε να έχουμε ένα ασύλληπτο γκολ από ραμπόνα του Ποντένσε!

Η πρώτη κίνηση από τον Μεντιλίμπαρ από τον πάγκο ήρθε στο 74΄ όταν πέρασαν μέσα οι Μασούρας και Ιμπόρα αντί των Φορτούνη και Όρτα. ΜΕ την αλλαγή του πρώτου να γίνεται ώστε ο Ολυμπιακός να έχει έναν παίκτη που μπορεί να εκμεταλλευθεί τους χώρους που άφηνε η άμυνα των  γηπεδούχων και του δεύτερου ώστε να ισχυροποιηθεί ο ερυθρόλευκος άξονας.

Λίγο αργότερα μπήκε και ο Γιόβετιτς που μάλιστα έχασε μια καλή ευκαιρία στο 83′ με ένα στυρτό σουτ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ντιμπούς. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε με τους Ούγγρους απλά να δέχονται τη μοίρα του αποκλεισμού καθώς ο Ολυμπιακός δεν τους άφησε κανένα περιθώριο.

• Σκόρερ: 45’πεν. Ελ Κααμπί
  • Κίτρινες: Βάργκα, Αμπού Φανί
  • Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν,
  • Βοηθοί: Νικολάς Ντανός και Ερβάν Φινζάν
  • VAR: ο Ζερόμ Μπρι, Βίλι Ντελαζόντ
  • 4ος: Ρούντι Μπουκέ.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντίμπους, Γουίνγκο (46΄ Μακρέτσκις), Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς (67΄ Ραμίρες), Ζακάριασεν (67΄ Ρομντάνε), Αμπού Φανί, Μαϊγκά, Μαρκίνιος (86΄ Κατόνα), Μπ. Βάργκα, Κόντρο (46΄ Πέσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο (90΄ Καρβάλιο), Έσε, Όρτα (74΄ Ιμπόρα), Ποντένσε, Φορτούνης (74΄ Μασούρας), Ελ Κααμπί (79΄ Γιόβετιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Σβηστά» και δίκαια στους «16» του Conference League ο Ολυμπιακός, με νέα νίκη επί της Φερεντσβάρος (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.