Τέζα η Γκενκ! Ο Αλεξανδρόπουλος έστειλε στο… και πέντε τον Ολυμπιακό σε ευρωπαϊκούς ομίλους (vids)

Με μαγική ενέργεια στο 90+5΄, ο νεαρός άσος έστειλε τον Ολυμπιακό σε ευρωπαϊκούς ομίλους για 13η σερί σεζόν!

Ο Ολυμπιακός κακός. Ωστόσο, για καλή του τύχη, ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος τον έστειλε με δικό του γκολ στα play-off του Europa League.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιούσε την χειρότερη εμφάνισή του μέχρι το 65ο λεπτό. Ώσπου ο Πέιντσιλ άφησε τη Γκενκ με δέκα παίκτες και στη συνέχεια έλαμψε το άστρο του Αλεξανδρόπουλου.

O 22χρονος μέσος σκόραρε στο 90+5΄, ισοφάρισε σε 1-1 τη Γκενκ και έστειλε τους Πειραιώτες σε ευρωπαϊκούς ομίλους για 13 σερί σεζόν. Το Conference League κλείδωσε, το Europa… ψήνεται.

Το φιλμ του αγώνα

Πιο δυναμικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, με τον Μαρτίνεθ να επιλέγει τον Ελ Κααμπί αντί του Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης. Έλεγξαν τον ρυθμό, άρχισαν σιγά σιγά να ανεβάζουν τα μπακ τους για να παράξουν φάσεις, αλλά οι αμυντικοί του Ολυμπιακού ανταποκρίνονταν αποτελεσματικά.

Στο 25ο λεπτό, οι Βέλγοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Πέιντσιλ έκανε την ντρίμπλα εντός περιοχής, ο Φρέιρε έβαλε άτσαλα το πόδι του και ο διαιτητής, Τομπίας Στίλερ έδειξε τη «λευκή βούλα». Πολλά παράπονα από τους Πειραιώτες, οι οποίοι στην αρχή της φάσης «φώναξαν» για φάουλ στον Ελ Κααμπί.

Κι όμως, εκεί, ο γίγαντας Πασχαλάκης βγήκε μπροστά. Εκπληκτική επέμβαση στο χτύπημα του Πέιντσιλ, αλλά το VAR έκρινε ότι ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» δεν πάτησε στη γραμμή πριν κάνει την απόκρουση.

Στην επανάληψη του χτυπήματος, οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ (30΄). Το σοκ, μεγάλο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατόρθωσαν να ελέγξουν κάπως τον ρυθμό μετά το 35΄.

Ωστόσο, η στατικότητα στην επίθεση και οι καλές αμυντικές τοποθετήσεις των γηπεδούχων, δεν επέτρεψαν ούτε μια τελική στο σύνολο του Μαρτίνεθ που έκλεισε το ημίχρονο παίρνοντας μηδέν στη δημιουργία.

Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» έπρεπε να λύσει πολλά στην ανάπαυλα. Κυρίως στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Γκενκ – Ολυμπιακός: Η Βραδιά του Αλεξανδρόπουλου

Σαν να μην έφταναν όλα τ’άλλα, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καμπανάκι. Ο Μαντί Καμαρά, ένας από τους αγαπημένους παίκτες του Μαρτίνεθ, αισθάνθηκε ενοχλήσεις, αλλά ευτυχώς συνέχισε.

Στο παιχνίδι και ο νεοεισελθέντας Αλεξανδρόπουλος στη θέση του Καρβάλιο που ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

Τελικές προσπάθειες συνέχιζαν να αγνοούνται και οι Βέλγοι ενέτειναν την πίεση. Στο 60΄,  ο Ροντινέι έβαλε σωτήρια το πόδι του, πριν το σουτ του Σορ κατευθυνθεί στην εστία του Πασχαλάκη.

Στο 65΄ συνέβη κάτι το ανέλπιστο. Ο σκόρερ της Γκενκ, Τζόζεφ Πέιντσιλ κλώτσησε τον Κίνι, με τον Στίλερ να τον αποβάλλει.

Αυτό ήταν ένα τεράστιο… δώρο με βάση την μέχρι τότε εξέλιξη του αγώνα. Με το που ήρθε η αποβολή, ο Μαρτίνεθ έριξε στο παιχνίδι τους Ελ Αραμπί – Μπιέλ.

Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, το πρώτο κόρνερ ήρθε στο 71ο λεπτό και καπάκι η πρώτη τελική, με το ανάποδο σουτ του Ιμπόρα.

Κι όμως, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 85΄, με την κεφαλιά του Μπιέλ που απέκρουσε ο Φάντερφοορτ.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να τα παίξει όλα για όλα και τα 8 λεπτά καθυστερήσεων του έδιναν μια ακόμα ζαριά.

Στο 90+1΄, ο  τερματοφύλακας των Βέλγων έκανε την απόκρουση του αγώνα στο τετ-α-τετ με τον Μπιέλ.

Ωστόσο, δεν έκανε το ίδιο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το παλικαρίσιο και μάγκικο γκολ του Αλεξανδρόπουλου. Ο νεαρός έπεσε με τάκλιν, ανέκτησε την μπάλα και με ξερό αριστερό σουτ άφησε άγαλμα τον Φάντερφοορτ.

Γκενκ – Ολυμπιακός 1-1: Η καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 30΄ πεν. Πέιντσιλ / 90+5΄

Κόκκινη: Πέιντσιλ 65΄ / Ροντινέι 90+8΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Ιμπόρα, Μαντί Καμαρά (80΄ Βρουσάι), Καρβάλιο (46΄Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης (90΄ Ντόι), Μασούρας (68΄ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (68΄ Ελ Αραμπί).

ΓΚΕΝΚ (Βόουτερ Βράνκεν): Φάντερφοορτ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι (90΄ Τολουβαλάσε), Καγέμπε (90΄ Ογιάν), Σορ (90΄ Μπονσού Μπα), Παϊντσίλ, Φαντερά (70΄ Γκαλάρσα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τέζα η Γκενκ! Ο Αλεξανδρόπουλος έστειλε στο… και πέντε τον Ολυμπιακό σε ευρωπαϊκούς ομίλους (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.