Τον πλήρωσε με το ίδιο «νόμισμα», «τεσσάρα» του Ολυμπιακού στον ΠΑΟΚ με υπογραφή Ποντένσε και Ελ Κααμπί

Σπουδαία διπλό του Ολυμπιακού στην Τούμπα, «διέλυσε» τον ΠΑΟΚ με 1-4 και μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε με το ίδιο… νόμισμα τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 1-4 στο γήπεδο της Τούμπας, στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Δικέφαλος είχε νικήσει στον πρώτο γύρο με 2-4 και οι «ερυθρόλευκοι» του έδωσαν ηχηρή απάντηση με «τεσσάρα», με τον Ποντένσε να έχει συμμετοχή σε όλα τα τέρματα, μετρώντας μάλιστα και ένα, ενώ είχε και μία ασίστ και τον Ελ Κααμπί να γράφει και αυτός δύο φορές το όνομά του στον πίνακα του σκορ. Ο Ναβάρο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τον Μουργκ μαζί με τον Κωνσταντέλια για τη βασική ενδεκάδα, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό μάλιστα να φοράει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Από την άλλη, εκπλήξεις έκρυβε η αρχική ενδεκάδα του Χοσέ Λουίς ομάδα, με τους ΌρταΤσικίνιο να παίρνουν θέση στα χαφ και τον Ναβάρο να ξεκινάει στην κορυφή.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν την κατοχή, ωστόσο τον Δικέφαλο να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μουργκ, το σου του οποίου κατέληξε άουτ.

Αυτή ήταν και η μοναδική τελική των γηπεδούχων μέχρι το 20ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους αντίθετα να μετρούν 3(1), έχοντας και την κατοχή στο 40%-60%.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδιζαν τη «μάχη» στη μεσαία γραμμή, επιχειρώντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Μία μεγάλη αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ μετά από εκτέλεση φάουλ, έδωσε την ευκαιρία στον Ποντένσε να πάρει μέτρα μόνος του, να βγάλει κάθετα μόνο του τον Τσικίνιο ο οποίος δεν μπόρεσε αρχικά να κερδίσει τον Κοτάρσκι, όμως το έκανε σε δεύτερο χρόνο ο Ναβάρο ανοίγοντας το σκορ στο 29ο λεπτό.

Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν γρήγορη απάντηση, με τον Ντεσπόντοφ μετά από δέκα λεπτά να φέρνει το ματς στα ίσια.

Οι 4(1)-6(3) τελικές του πρώτου μέρους και το 54%-46% στην κατοχή, φανερώνουν την εικόνα του πρώτου μέρους.

Έκανε «πάρτι» και έδωσε διαστάσεις θριάμβου ο Ολυμπιακός

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με την ίδια διάθεση στο δεύτερο μέρος, με τον Ποντένσε να πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ στο 54′ με σουτ έξω από την περιοχή, βάζοντας και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, χωρίς ωστόσο να μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ελ Καμπί που πέρασε στο 78ο λεπτό στην αναμέτρηση, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να διαλύσει τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων, κάνοντας το 1-3. Μάλιστα, ο ίδιος και ξανά με δημιουργό τον Ποντένσε, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση, κάνοντας το 1-4 στο 90ο λεπτό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Μπεντιλίμπαρ μπαίνει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού βρίσκεται στους πέντε πόντους από την κορυφή, από την οποία έπεσε πλέον ο ΠΑΟΚ.

Γκολ: Ντεσπόντοφ 39’ / Ναβάρο 29′, Ποντένσε 54’, Ελ Κααμπί 83’, Ελ Κααμπί 90’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (Γιόνι 72’), Οζντόεφ, Μεϊτέ (Σβαμπ 72’), Κωνσταντέλιας (Τζίμας 86’), Μουργκ (Αντρίγια 61’), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (Τόμας 61’).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Όρτα (Ιμπόρα 79’), Τσικίνιο, Φορτούνης (Μασούρας 76’), Κάρμο, Ροντινέι, Ναβάρο (Ελ Κααμπί 76’), Έσε, Μπιανκόν, Ποντένσε. (Ρέτσος )

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τον πλήρωσε με το ίδιο «νόμισμα», «τεσσάρα» του Ολυμπιακού στον ΠΑΟΚ με υπογραφή Ποντένσε και Ελ Κααμπί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.