Τσέλσι – Βιγιαρεάλ 6-5 πέν. (1-1 κ.δ. & παρ.): Ο… ανέλπιστος ήρωας Κέπα! (vids)

Ναι, μπορεί να το υπερηφανεύεται! Ο Τόμας Τούχελ άλλαξε τον τερματοφύλακά του στο 119', έριξε μέσα τον Κέπα και εκείνος τον δικαίωσε χαρίζοντας το Super Cup στην Τσέλσι κόντρα στην Βιγιαρεάλ.

Ο Τόμας Τούχελ έριξε λίγο πριν τη διαδικασία των πέναλτι τον Κέπα, ο οποίος τον δικαίωσε χαρίζοντας το 2o ευρωπαϊκό Super Cup στην Τσέλσι απέναντι στη Βιγιαρεάλ, μετά από 3 συνεχόμενους χαμένους τελικούς.

Με τον…αέρα της πολυαναμενόμενης ανακοίνωσης για την απόκτηση του Ρομέλου Λουκάκου, οι «μπλε» μπήκαν πολύ δυνατά στον τελικό, φτάνοντας την κατοχή της μπάλας πάνω από 75%. Έτσι, το απολύτως δίκαιο προβάδισμα ήρθε στο 27ο λεπτό. Ο Μάρκος Αλόνσο έκανε την κάθετη πάσα στα πλάγια για τον Χάβερτς, ο οποίος με τη σειρά του έβγαλε ιδανική σέντρα χαμηλά για τον Μαροκινό κι εκείνος πλάσαρε εξ επαφής τον Ασένχο.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» απείλησε έξι λεπτά αργότερα, με τον Μεντί να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Ντιά μέσα από την περιοχή.

Η φάση του ημιχρόνου ωστόσο ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το δυνατό σουτ του Πεντράθα μέσα από την περιοχή τράνταξε το δοκάρι.

Ουσιαστικά με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, καθώς στο 52ο λεπτό οι Ισπανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τη Βιγιαρεάλ, με τον Ζεράρ Μορένο να σημαδεύει το δοκάρι σε τετ-α-τετ με τον Μεντί.

Γενικότερα πάντως η ψυχραιμία και η μεταμόρφωση προς το καλύτερο σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο απέδωσε καρπούς για την ομάδα του Έμερι.

Στο 73’ ύστερα από απίθανα λάθη της Λονδρέζικης άμυνας, ο Ζεράρ Μορένο βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής μετά το ένα-δύο με τον Ντιά και ιδανικό τελείωμα έγραψε το 1-1. Με αυτόν τον τρόπο έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Βιγιαρεάλ με 83 γκολ, αφήνοντας οριστικά πίσω του τον Τζουζέπε Ρόσι!

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

H πρώτη καλή στιγμή του έξτρα χρόνου ήρθε στο 100ο λεπτό όταν ο Πούλισικ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από κοντά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 108’ η Τσέλσι έχασε νέα πολύ καλή ευκαιρία, αναγκάζοντας τον Ασένχο σε τεράστια απόκρουση στο σουτ του Μάουντ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία πριν οι δυο ομάδες πάνε στη διαδικασία των πέναλτι.

Μάλιστα, ο Τόμας Τούχελ προχώρησε σε αλλαγή τερματοφύλακα για αυτή τη διαδικασία, δείχνοντας εμπιστοσύνη στον Κέπα.

Η έμπνευση του Γερμανού τεχνικού αποδείχθηκε ευφυής. Ο Ισπανός απέκρουσε τα πέναλτι των Μαντί και Ραούλ Αλμπιόλ και μετά από 14 εκτελέσεις το τρόπαιο πήγε στο Λονδίνο με την Τσέλσι να ξεκινά με έναν τίτλο την νέα σεζόν.

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί (119’ Κέπα), Τσαλόμπα, Ζουμά (66’ Κρίστενσεν), Ρούντιγκερ, Μάρκος Αλόνσο, Χάντσον-Οντόι (82’ Αθπιλικουέτα), Καντέ (65’ Ζορζίνιο), Κόβατσιτς, Χάβερτς, Ζίγες (43’ Πούλισιτς), Βέρνερ (65’ Μάουντ).

Βιγιαρεάλ (Ουν. Έμερι): Σέρχιο Ασένχο, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεντράθα (58’ Εστουπινιάν), Καπού (70’ Γασπάρ), Τριγέρος (71’ Μόι Γκόμεθ), Πίνο (90’ Μαντί), Μορένο (85’ Μορλάνες), Ζεράρδ Μορένο, Ντιά (86’ Ράμπα).

Μέσι: Η Παρί δεν παίρνει ούτε… ευρώ για τις πωλήσεις των εμφανίσεων του Αργεντινού!

Παναγιώτης Ταχτσίδης: Γκολάρα στην πρεμιέρα της Αλ Φέιχα! (vid)

Συναγερμός στη Χαλκιδική: Πυρκαγιές στη Σιθωνία και στην Κασσάνδρα (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσέλσι – Βιγιαρεάλ 6-5 πέν. (1-1 κ.δ. & παρ.): Ο… ανέλπιστος ήρωας Κέπα! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.