Βόλος – Ατρόμητος 2-1: Στο +10 και χωρίς αντίπαλο για play off oι Θεσσαλοί (vids)

Στο +10 ο Βόλος και σίγουρα στην εξάδα. Ξανά αγγαρεία στα play out o Ατρόμητος!

ΒόλοςΑτρόμητος 2-1:  Με γκολ στις καθυστερήσεις, «κλείδωσε» και ο 5ος των play off! Aπομένει να κατοχυρώσει θέση και ο… Άρης!

Το τελευταίο του «χαρτί» στο Βόλο για μια θέση στην εξάδα, έπαιξε ο Ατρόμητος και «κάηκε» στις καθυστερήσεις.  Ο Βόλος επικράτησε 2-1 με το νικητήριο γκολ στα χασομέρια, αύξησε στους 10 βαθμούς τη διαφορά από τους Περιστεριώτες και τέσσερις «στροφές» πριν το τέλος έστω και αν το Ατρόμητος – ΑΕΚ παραμένει με… αστερίσκο, κλειδώνει θέση στα play off!

Βόλος, χωρίς ανακοίνωση δεν «παίζει». Αυτή τη φορά όχι για τη διαιτησία, αλλά για τα εισιτήρια που τελικά δεν πήραν οι φιλοξενούμενοι, με την ΠΑΕ Ατρόμητος να καταγγέλλει πως με προσωπική απόφασή ο Αχιλλέας Μπέος απαγόρευσε, παρά την αρχική συμφωνία, την παρουσία φίλων της ομάδας της στο Πανθεσσαλικό.

Οι Θεσσαλοί απάντησαν ότι δόθηκαν αμοιβαίες εξηγήσεις και διευκρινίσεις σε κατ ιδίαν συνομιλία μεταξύ Σπανού και Μπέου και δεν πρόκειται να απολογηθούν για την απόφασή τους.

Αυτά πριν τη σέντρα της αναμέτρησης. Οχι οτι το 90λεπτο είχε κάτι το ιδιαίτερο, με δεδομένο οτι παιζόταν μια θέση στα play off, την οποία μετά τ0 υπέρ της 1-0, κατοχυρώνει η ομάδα του Βόλου που πλέον άνοιξε στο +10 τη διαφορά από εκείνη των Δυτικών προαστίων.

Από ατομικά λάθη στην άμυνα, δημιουργήθηκαν οι όποιες προϋποθέσεις για να δούμε γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Στο 19′ από λάθος εκτίμηση του Στρούγγη, ο Πιρές στο δεύτερο δοκάρι και σε θέση βολής έστειλε τη μπαλα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Άλχο στην προσπάθεια του να απομακρύνει παραλίγο να βάλει αυτογκόλ.

Στις καθυστερήσεις ο Γκάγκι στέλνει τον Βόλο στα play off!

Το δεύτερο ημίχρονο και γκολ είχε και σασπένς, αφού ο νικητής κρίθηκε στις καθυστερήσεις. Καμία σχέση με το βαρετό μοτίβο του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με το ωραίο μακρινό σουτ του Λούνα στο 56′, ενώ απείλησαν και με Κούτσια (63′),  Ντέλετις (66′) και για δεύτερο γκολ.

Μια από τις πολλές αλλαγές που έκανε νωρίς ο Κρις Κόλμαν, έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς 20 λεπτά αργότερα. Ο Τζοβάρας από κοντά ισοφαρίζει σε 1-1 και τους Περιστεριώτες πλέον να είναι εκείνοι που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ.

Στο 87′ οι φιλοξενούμενοι χάνουν τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή, αλλά ο Ρομπάιγ, ούτε τελειώνει τη φάση, ούτε τη σπάει σωστά για τον Κιάρτανσον!

O Aτρόμητος δεν σκοράρει και το πληρώνει. Ουσιαστικά στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, ο Βόλος σκοράρει ξανά με τον Γκάγκι στο 90+2 και πλέον χρόνος για να μπει ξανά στο ματς η ομάδα του Κόλμαν δεν υπάρχει. Το 2-1 δεν έχει περιθώρια να αλλάξει πλέον και οι «κυανέρυθροι» ετοιμάζονται να ανοίξουν και πάλι το γήπεδο τους, για τους BIG4!

Βόλος – Ατρόμητος 2-1

Σκόρερ: 56′ Λούνα, 90+2′ Γκάτσι – 76′ Τζοβάρας

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Αλχο, Σιελής, Εσκοβάλ, Αρούνα, Σι, Γκάγκι, Λούνα, (66′ Τσοκάνης) Πιρές (80′ Καρτάλης), Τσιρίνος, Ντέλετιτς (90′ Πίρινεν), Κούτσιας.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντζόσον (67′ Οικονομίδης), Κουέν (58′ Καμαρά), Ρομπάιγ, Ροτάριου (67′ Τζαβίδας), Τζαβίδας (67′ Κιάρτανσον).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Ατρόμητος 2-1: Στο +10 και χωρίς αντίπαλο για play off oι Θεσσαλοί (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!