Βόλος ΝΠΣ – Άρης 0-3: Ο Νταρίντα έβγαλε το διαβατήριο και ο Καμαρά το «σφράγισε»! (vids)

Με γκολ του Νταρίντα στο 27' κι δύο ακόμη από τον Καμαρά (77', 80'πεν.) ο Άρης έκανε άλμα Ευρώπης στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Βόλος ΝΠΣ – Άρης 0-3: Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κι ένα ξέσπασμα μετά το 70′, ο Άρης πήρε μεγάλης σημασίας νίκη στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Πολύ όμορφα γκολ από Κμαρά

Στους 44 βαθμούς πλέον ο «Θεός του πολέμου» στους 40 έμεινε ο Βόλος, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται ξανά μαζί την Τετάρτη 3 Μαΐου (20:00), αυτή τη φορά στο Βικελίδης για την 8η αγωνιστική.

Με Πίρσμαν στο κέντρο της άμυνας ο Άρης

Με 4-2-3-1 παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες με τον Βόλο να έχει στην κορυφή της επίθεσης τον Οζέγκοβιτς, και τον Άρη τον Καμαρά. Να σημειώσουμε ότι στο κέντρο της άμυνας για τον «Θεό του πολέμου» αγωνίστηκε ο Πίρσμαν (στο πλευρό του Φαμπιάνο) καθώς, ελλείψει  του Μπράμπετς (τραυματίας) του ανέτοιμου Ενκουλού που έμεινε στον πάγκο.

Ανώτερος ο Άρης, γκολάρα ο Νταρίντα

Στο πρώτο μέρος, η υπεροχή του Άρη ήταν ξεκάθαρη, με την ομάδα του Τερζή να δημιουργεί αρκετές φάσεις, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι κατοχή της έφτασε ακόμη και το 72%-28%. Μάλιστα ο «Θεός του πολέμου», λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 10′ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ιτούρμπε από τα δεξιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ορεξάτος Πάλμα εκτέλεσε κόρνερ αλλά ο Νταμπό από την καρδιά της περιοχής δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά, αν και ανενόχλητος.

Ο Άρης που είχε αρχίσει να χτίζει σωστά τις επιθέσεις του, είχε μια ακόμη μεγαλύτερη στιγμή από τις δυο προηγούμενες στο 23′ όταν ο Πάλμα έσπασε ωραία τη μπάλα στα αριστερά, όμως το σουτ του επερχόμενου Καμαρά μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Εν τέλει η ομάδα του Τερζή άνοιξε το σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα (27′) όταν και πάλι με δημιουργό τον Λουίς Πάλμα, ο Νταρίντα έκανε χώρο για τον εαυτό του έξω από την περιοχή και πιάνοντας ένα αριστοτεχνικό σουτ νίκησε τον Κότνικ για το 0-1!

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ο Βόλος προσπάθησε να βγει μπροστά, όμως εκτός από μια φάση με τον Οζέγκοβιτς στο 30′ (από σέντρα του Άλχο) δεν είχαν να επιδείξουν κάτι άλλο επιθετικά. Ο Άρης έριξε το ρυθμό ως το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο είχε μία ακόμη καλή φάση στο 41′ όμως ο Καμρά δεν πρόλαβε τη μπάλα μετά τη σέντρα του Μαζικού.

Να σημειώσουμε ότι οι κιτρινόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε σε τράβηγμα στον Νταμπό από τον Οζέγκοβιτς, όμως μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR ο διαιτητής Ευαγγέλου έδωσε εντολή το ματς να συνεχιστεί. Κακώς όπως φάνηκε από το ριπλέι (βίντεο παρακάτω) καθώς υπήρξε καθαρό τράβηγμα πάνω στον παίκτη του Άρη.

Δεύτερο πέναλτι, ακυρώθηκε ως οφσάιντ

Περίπτωση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους υπήρχε και στις αρχές του Β΄ ημιχρόνου (στο 48′) όταν Μαζικού μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ανατράπηκε καθαρά από τον Πίρινεν. Ο Ευαγγέλου έδειξε τη άσπρη βούλα, όμως κατόπιν υποδείξεως του επόπτη για οφσάιντ ακύρωσε την απόφασή του. Με τον επόπτη συμφώνησε και το VAR κι έτσι το ματς συνεχίστηκε και πάλι.

Από εκεί και πέρα ο τερζής υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 50′, με τον Εμπακατά να περνάει στη θέση του Οντουμπάτζο λόγω κάποιου τραυματισμού.

Από την πλευρά του ο Κώστας Μπράτσος πέρασε από το 59′ και μετά τους Πιρες, Σι και Μεταξά, όμως δεν πήρε όσα περίμενε.

Ξέσπασμα μετά τις αλλαγές

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν ακόμη χαμηλότερος για περίπου 25 λεπτά, με τον Άρη να κοιτάει περισσότερο να διαχειριστεί το ένα γκολ που είχε πετύχει και όχι να ψάξει έντονα ένα δεύτερο ώστε ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη. Κάτι που συνηθίζει επί Τερζή στα δεύτερα ημίχρονα που παίζει.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ελπίζουν στην ισοφάριση και 2-3 περιπτώσεις (κορυφαία φάση του Ντέλετιτς ) πήγαν να γίνουν επικίνδυνοι εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη άγχους των αντιπάλων τους που έπαιζαν με τη «φωτιά».

Ο Άρης «φώναζε» για περαιτέρω φρεσκάρισμα και ο Τερζής το έκανε στο 73′ όταν έριξε μέσα τους Ματέο Γκαρσία και Καμάτσο (αντί Ιτούρμπε και Πάλμα). Η ομάδα του βρήκε και πάλι τα τρεξίματα που της έλειπαν και έτσι ήρθαν δύο ακόμη γκολ που έδωσαν πανηγυρικό τόνο στη νίκη.

Στο 77′ ο Εμπακατά έβγαλε εξαιρετική κάθετη από τα δεξιά στον Καμαρά και ο Μαυριτανός που δεν μένει ποτέ από δυνάμεις έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας με φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο (2-0)!

Τρία λεπτά μετά ο ανεβασμένος εσχάτως Καμάτσο «εισέβαλλε» στην περιοχή, ανετράπη από τον Πίρενεν και Ευαγγέλου καταλόγισε σωστά την εσχάτη των ποινών. Στη βούλα βρέθηκε ο Καμαρά που έκανε δύο τα δικά του γκολ σήμερα και τρία της ομάδας του (3-0) δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στην δίκαιη επικράτηση του Άρη.

Εκτός από το +4 στη βαθμολογία ο Άρης έχει πλέον και την ισοβαθμία καθώς μετρούν και τα τέσσερα ματς που έχουν δώσει σε κανονική περίοδο και πλέι οφ οι δύο ομάδες.