Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης 3-3: Ματσάρα στην πρεμιέρα – Δείτε τα έξι γκολ

Φοβερό ματς στην πρεμιέρα της Super League, με εντυπωσιακές ανατροπές και τον Αστέρα να «χαμογελάει» στο τέλος, ισοφαρίζοντας στο 90+8'΄!
Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης 3-3: Ματσάρα στην πρεμιέρα  – Δείτε τα έξι γκολ

Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης 3-3: Τι Premier League, τι… Super League! Η πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος που έγινε στο Πανθεσσαλικό στάδιο τα είχε όλα. Τελικά «γέλασε τελευταίος» ο Αστέρας Τρίπολης καθώς με γκολ του Μπαράλες στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε έναν βαθμό που φαινόταν χαμένος.

Αν και οι πρεμιέρα συνήθως είναι «σούπα» στο ελληνικό πρωτάθλημα, αυτή της σεζόν 2022-23 ήταν σπάνιας ομορφιάς και σπάνιας εναλλαγής συναισθημάτων!

Ο ΝΠΣ Βόλος βρέθηκε αγκαλιά με μια σπουδαία νίκη καθώς γύρισε το ματς μετά την «ψυχρολουσία» του 28′ από τον Μπενίτο (η φάση ελέγχθηκε στο VAR). Η ομάδα του Όσβαλντ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ισοφαρίσει σε 1-1 με κεφαλιά του Φαν Βέερτ (33′) που συνεχίζει «ζεστός» από πέρσι καθώς φαίνεται.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τελική ανατροπή έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του Β΄ ημίχρονου όταν ο Φερνάντες έκανε το 2-1 στο 56′ (με φαλτσαριστό πλασέ). Μάλιστα ο Βόλος απέκτησε και διαφορά δύο τερμάτων στο 56′ όταν ο Ντέλετις έκανε το 3-1 μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Κι ενώ φαινόταν ότι οι Βολιώτες θα αρχίσουν με «τρίποντο» στο νέο πρωτάθλημα, ο Αστέρας αντέδρασε και μάλιστα δυναμικά! Αρχικά μείωσε (σε 3-2) στο 65′ με τον Τιλίκα (κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι), με τον… συνήθη ύποπτο Χερόνιμο Μπαράλες να «χτυπάει» στο 8ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας ισοπαλία με «γεύση νίκης» στους Αρκάδες!

Συγκεκριμένα με δημιουργό τον Ατιένθα, ο 35χρονος επιθετικός πέτυχε ένα τρομερό «σεντεφορίσιο» τέρμα από αυτά που μας έχει συνηθίσει τόσα χρόνια στα ελληνικά γήπεδα!

Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης 3-3:

Σκόρερ: Φαν Βέερτ 33′, Φερνάντες 56′ Ντέλετιτς 65′ – Μπενίτο 28′, Τιλίκα, 68′, 90+8′

ΒΟΛΟΣ (Τάνσο Όσβαλντ): Κλέιμαν, Άλχο (82΄ Άλχο), Σιελής, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Ματίγια (57΄ Ουεντραόγκο), Πάολο Φερνάντες (88΄ Τσέλιος), Βίκτορ Φερνάντες, Ντέλετιτς (82΄ Ουές), Φαν Βέερτ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Μουνάφο (71΄ Σόνι), Στάνκο, Μπερτόλιο, Γκαρντάφσκι (61΄ Σίτο / 78΄ Γκαρσία), Ριέρα (46΄ Τιλίκα), Μπενίτο (61΄ Μπαράλες)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης 3-3: Ματσάρα στην πρεμιέρα – Δείτε τα έξι γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.