Βόλος – Παναθηναϊκός: Τα γκολ των Ιωαννίδη και Σπόραρ (vid)

Πώς ξεκλείδωσε ο Παναθηναϊκός την άμυνα του Βόλου και έκανε το 0-1 με τον Φώτη Ιωαννίδη και πώς βρήκε δίχτυα στη συνέχεια και ο Αντράζ Σπόραρ.
Βόλος – Παναθηναϊκός: Τα γκολ των Ιωαννίδη και Σπόραρ  (vid)

Βόλος – Παναθηναϊκός: Για ένα ημίχρονο τον μπλόκαρε τελείως, αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου ο Φώτης Ιωαννίδης έδωσε και πάλι τη λύση.

Στο πρώτο μέρος οι Θεσσαλοί παίζοντας πάρα πολύ κλειστά, περιόρισαν τους διαδρόμους. Ο Παναθηναϊκός στις περισσότερες φάσεις δεν είχε τις απαιτούμενες εμπνεύσεις με αποτέλεσμα να μείνει άσφαιρος. Έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Μαντσίνι, αλλά γενικά δυσκολευόταν να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή με καλές προϋποθέσεις.

Σε μία φάση ο Παναθηναϊκός έστειλε την μπάλα στο πλεκτό, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε. Έκανε μία ωραία προσωπική ενέργεια ο Βέρμπιτς, έβγαλε τη σέντρα για τον Παλάσιος και εκείνος σκόραρε με κεφαλιά. Μόνο που εμφανώς δεν καλυπτόταν με αποτέλεσμα να σηκωθεί σωστά το σημαιάκι του βοηθού.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έγινε και το 0-1. Ο Κώτσιρας έκανε εξαιρετική κάθετη βγάζοντας έτσι εκτός θέσης την αντίπαλη άμυνα, ο Μαντσίνι πάτησε περιοχή, έκανε παράλληλο γύρισμα και προ κενής εστίας ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ.

Αυτό ήταν το έβδομο φετινό γκολ του 23χρονου επιθετικού. Είχε σκοράρει και λίγες μέρες πριν στην Τούμπα και είχε χαρίσει έτσι το τρίποντο στην ομάδα του διαμορφώνοντας με πέναλτι το τελικό 1-2.

Στο 65′ έγινε και το 0-2 από τον έτερο «πράσινο» φορ. Ο Αντράζ Σπόραρ έχοντας μπει στο ματς εκμεταλλεύτηκε άριστα τη σέντρα του Μαντσίνι και με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεύτερη ασίστ για τον Αργεντινό.

Οι φάσεις από το Βόλος – Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Παναθηναϊκός: Τα γκολ των Ιωαννίδη και Σπόραρ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.