WORLD FOOTBALL

Αϊντχόφεν: «Τριάρα» πριν από τον Ολυμπιακό

Η Αϊντχόφεν αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Φίτεσε κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κερδίσει με 3-1. Ο Μάριο Γκέτσε χάρισε τη νίκη με δύο τέρματα στο τέλος.

Η Αϊντχόφεν επικράτησε με 3-1 κόντρα στη Φίτεσε για την 23η αγωνιστική της Eredivisie. Τέσσερις ημέρες πριν από τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό για τη φάση των 32 του Europa League έδειξε «ανεβασμένη».

Στο παιχνίδι η PSV παρατάχτηκε χωρίς τους πέντε βασικούς του ποδοσφαιριστές, για λόγους rotation. Ειδικότερα οι Ντόνιελ Μάλεν, Φίλιπ Μαξ, Ράιαν Τόμας, Μάριο Γκέτσε και Τζόρνταν Τέζε βρέθηκαν στον πάγκο.

Το σκορ άνοιξαν νωρίς οι φιλοξενούμενοι με τον Αρμάντο Μπρόγια, μόλις στο τέταρτο λεπτό της συνάντησης. Μάλιστα, η Φίτεσε συνέχισε να πιέζει για να βρει και δεύτερο γκολ, με τις προσπάθειες των παικτών της να είναι ανεπιτυχείς.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι. Ο τεχνικός της ομάδας είδε το παιχνίδι να ζορίζει και έριξε στο παιχνίδι με την έναρξη του δεύτερου μέρους τους Μάλεν και Τόμας. Μάλιστα, πριν το από το τελευταίο 25λεπτο, έβαλε στον αγώνα και στους Τόμας και Γκέτσε.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 66ο λεπτό από τον Μάλεν, έπειτα από συνεργασία με τον Ζάχαβι. Η Αϊντχόφεν ανέβασε ακόμα περισσότερο την πίεσή της και κατάφερε να βρει γκολ νίκης.

Ο Γκέτσε ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς με δύο δικά του γκολ στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο Γερμανός έκανε την ανατροπή στο 86′ ενώ στο 89′ σημείωσε το τελικό 3-1.