WORLD FOOTBALL

«Ανάσταση» με τεσσάρα η Λουκέρνη

Επικράτησε με 4-2 της Λουγκάνο για το Ελβετικό πρωτάθλημα

Μετά από δύο σερί ήττες, η Λουκέρνη ήθελε να πάει να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μία νίκη στο ελβετικό πρωτάθλημα. Και αυτή η νίκη ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς έριξε τεσσάρα στην Λουγκάνο, επικρατώντας με 4-2.

Ο προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, έπαιξε με σύστημα 4-2-3-1 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγωνιστικές (έχασε και στα πρώτα δύο ματς), παίρνοντας μια βαθιά ανάσα πριν βρει μπροστά της τους «ερυθρόλευκους», ανεβάζοντας λίγο την ψυχολογία τους.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γιάο στο 6’, για να ισοφαρίσει ο Ντεμχασάι στο 22’ και ο Σούρπφ στην λήξη του ημιχρόνου, έβαλε μπροστά την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Σούρπφ ανέβασε το σκορ σε 3-1 στο 58’, με τον Βέσελ να βάζει και πάλι την Λουγκάνο στο κόλπο, μειώνοντας στο 64’ σε 3-2.

Τελικά, την νίκη για την Λουκέρνη εξασφάλισε στην ομάδα της Λουκέρνης στο 74’ ο Ελέκε που είχε περάσει ως αλλαγή.

Το ματς είχε πολλά νεύρα και κάρτες, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε συνολικά δέκα κίτρινες. Η Λουκέρνη ωστόσο κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο «τρίποντο» που ήταν και οι πρώτοι της βαθμοί στο πρωτάθλημα, με την Λουγκάνο να μένει επίσης στους τρεις μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Ελβετίας.