WORLD FOOTBALL

Χωρίς νικητή το φιλικό Σουηδία-Δανία

Η Σουηδία υποδέχθηκε τη Δανία και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 εν όψει της συμμετοχής τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Στο μηδέν (0-0) έμειναν Σουηδία και Δανία στο πρώτο τους φιλικό προετοιμασίας εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου που αρχίζει στις 14 Ιουνίου στο Ρωσία. Το παιχνίδι διεξήχθη στη «Friends Arena» στη Σουηδία, παρουσία 41.558 θεατών.

Ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα δεν άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες. Μπεργκ, Ντουρμάζ και Χίλιεμαρκ βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα της Σουηδίας, αλλά στην πορεία αντικαταστάθηκαν –εκτός από τον τελευταίο που έπαιξε σε όλο το παιχνίδι.

Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό και για τις δύο ομάδες, ενώ θα ακολουθήσει ακόμη ένα. Η Σουηδία θα υποδεχθεί την προσεχή Κυριακή το Περού στο Γκέτεμποργκ, ενώ η Δανία θα φιλοξενήσει στο Μπρόντμπι το Μεξικό.

Να θυμίσουμε ότι η Δανία είναι στον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ μαζί με Αυστραλία, Γαλλία και Περού, ενώ η Σουηδία στον έκτο με Γερμανία, Νότιο Κορέα και Μεξικό.

Νίκη της Σλοβενία στην Ποντγκόριτσα

Ωστόσο φιλικά δίνουν και Εθνικές ομάδες που δεν προκρίθηκαν στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπως το παιχνίδι του στην Ποντγκόριτσα, μεταξύ του Μαυροβουνίου με τη Σλοβενία, όπου οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 2-0. Η Σλοβενία πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μπεζακ στο 39’, ενώ ο Ζάιτς πέτυχε το 2-0 στο 79’.

Στην εκπνοή οι Ιρλανδοί

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Ιρλανδοί επικράτησαν 2-1 των ΗΠΑ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Αβίβα Στάντιουμ” του Δουβλίνου. Οι Αμερικανοί προηγήθηκαν με τον Γουντ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Μπερκ (57′) και Τζατζ (90′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χωρίς νικητή το φιλικό Σουηδία-Δανία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.