WORLD FOOTBALL

Copa Africa 2019: Έγραψε ιστορία η Μαδαγασκάρη

To πανόραμα της διοργάνωσης
Copa Africa 2019: Έγραψε ιστορία η Μαδαγασκάρη

Copa Africa 2019: Πέρασαν Ουγκάντα και Μαδαγασκάρη.

Η Μαδαγασκάρη επικράτησε 2-0 της Νιγηρίας και κατέλαβε την 1η θέση του ομίλου στην πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση Copa Africa.

Νίκη και για τη Γουινέα, η οποία περιμένει να δει εάν θα περάσει ως 3η καλύτερη μέσω του 2ου ομίλου.

Αναφορικά με τον 1ο όμιλο, η Ουγκάντα έχασε 2-0 από την Αίγυπτο, όμως πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία
Αίγυπτος 9 (5-0)
Ουγκάντα 4 (3-3)
Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 3 (4-4)
Ζιμπάμπουε 1 (1-6)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αίγυπτος – Ζιμπάμπουε 1-0 (41′ Χασάν Τρεζεγκέ)
Λ. Δ. Κονγκό – Ουγκάντα 0-2 (14′ Καντού, 48′ Οκβί)
Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε 1-1
Αίγυπτος – Λ. Δ. Κονγκό 2-0
Ουγκάντα – Αίγυπτος 0-2 (36′ Σαλάχ, 45+1′ Ελ Μοχαμαντί)
Ζιμπάμπουε – Λ. Δ. Κονγκό 0-4 (4′ Μπολινγκί, 34′, 65′ πέν. Μπακαμπού, 78′ Ασομπαλόνγκα)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία
Μαδαγασκάρη 7 (5-2)
Νιγηρία 6 (2-2)
Γουινέα 4 (4-3)
Μπουρούντι 0 (0-4)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Νιγηρία – Μπουρούντι 1-0 (77′ Ιγκάλο)
Γουινέα – Μαδαγασκάρη 2-2 (32′ Καμπά, 66′ Καμανό / 49′ Αντριαναντεναϊνά,
55′ Αντριαμαχιτσινορό)
Νιγηρία – Γουινέα 1-0 (73′ Κένεθ Ομέρου)
Μαδαγασκάρη – Μπουρούντι 1-0 (76′ Γιεμαχαριτρά)
Μαδαγασκάρη – Νιγηρία 2-0 (13′ Νομεντζαναχαρί, 53′ Αντριαμαχιτσινορό)
Μπουρούντι – Γουινέα 0-2 (25′, 52′ Γιαταρά)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία
Αλγερία 6 (3-0)
Σενεγάλη 3 (2-1)
Κένυα 3 (3-4)
Τανζανία 0 (2-6)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Σενεγάλη – Τανζανία 2-0 (Κεϊτά Μπαλντέ, 64′ Ντιατά)
Αλγερία – Κένυα 2-0 (34′ Μπουνετζά, 43′ Μαχρέζ)
Σενεγάλη – Αλγερία 0-1 (49′ Μοχάμεντ Γιουσέφ Μπελαϊλί)
Κένυα – Τανζανία 3-2 (39′ και 80′ Ολούνγκα, 62′ Ομολό/6′ Σουβά, 40′ Σαμάτα)
1/7: Κένυα – Σενεγάλη (22:00), Τανζανία – Αλγερία (22:00)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία
Μαρόκο 6 (2-0)
Ακτή Ελεφαντοστού 3 (1-1)
Νότιος Αφρική 3 (1-1)
Ναμίμπια 0 (0-2)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Μαρόκο – Ναμίμπια 1-0 (89′ αυτ. Ιταμουνούα Κεϊμουίνε)
Ακτή Ελεφαντοστού – Νότιος Αφρική 1-0 (64′ Κοτζιά)
28/6: Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού (20:00), Νότιος Αφρική – Ναμίμπια (23:00)
1/7: Νότιος Αφρική – Μαρόκο (19:00), Ναμίμπια – Ακτή Ελεφαντοστού (19:00)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία
Μάλι 4 (5-2)
Τυνησία 2 (2-2)
Ανγκόλα 2 (1-1)
Μαυριτανία 0 (1-4)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Τυνησία – Ανγκόλα 1-1 (33′ Μσακνί-73′ Κάμπος)
Μάλι – Μαυριτανία 4-1 (Ντιαμπί 37′, Μαρεγκά 45′, Τραορέ 55′, 74′ / Ελ Χατσέν 72′)
Τυνησία – Μάλι 1-1 (Κχαζρί 70′ / Σαμασεκου 60′)
Μαυριτανία – Ανγκόλα 0-0
2/7: Μαυριτανία – Τυνησία (22:00), Ανγκόλα – Μάλι (22:00)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία
Καμερούν 4 (2-0)
Γκάνα 2 (2-2)
Μπενίν 2 (2-2)
Γουινέα-Μπισάου 1 (0-2)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Καμερούν – Γουινέα-Μπισάου 2-0 (66′ Μπανανά, 69′ Μπαόκεν)
Γκάνα – Μπενίν 2-2 (9′ Αντρέ Αγιού, 42′ Τζόρνταν Αγιού / Μίκαελ Ποτέ 2′, 63′)
Καμερούν – Γκάνα 0-0 Μπενίν – Γουινέα-Μπισάου 0-0
2/7: Μπενίν – Καμερούν (19:00), Γουινέα-Μπισάου – Γκάνα (19:00)

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες δύο θέσεις κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Facebook Twitter LinkEdin WhatsApp Viber E-mail Post
Εγγραφείτε στα Σελίδα του του Sportime στην πλατφόρμα των Google news για άμεση κι έγκυρη ενημέρωση.
Sportime Team

Αρθρογραφεί στο Sportime.GR και είναι συντάκτης του ιστότοπου αυτού.

ΣΧΟΛΙΑ