WORLD FOOTBALL

Copa Africa 2019: Έγραψε ιστορία το Μπενίν, πέρασε η Σενεγάλη

Προκρίθηκαν στους «8» της διοργάνωσης...

Συνεχίζει στη διοργάνωση του Copa Africa 2019 το Μπενίν, χωρίς να έχει καταφέρει να κερδίσει ούτε ένα ματς μέχρι τώρα, έχοντας μόνο ισοπαλίες! Το Μπενίν προκρίθηκε και στους «8» της διοργάνωσης, πραγματοποιώντας την έκπληξη απέναντι στο Μαρόκο.

Το Μπενίν πέρασε στους «8» μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι. Σε ένα ματς στο οποίο είχε αρκετή δόση τύχης και αρκετή ατυχία το Μαρόκο. Μάλιστα στο ματς προκρίθηκε χάρη σε γκολ ενός γνώριμου στην Ελλάδα, του Αντιλέχου! Ο ποδοσφαιριστής του Λεβαδειακού σημείωσε το γκολ στο 53′.

Το Μαρόκο πίεσε στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 1-1 στο 75′ με τον Εν Νεσίρι. Από εκεί και πέρα το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων το Μαρόκο κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε δύο λεπτά μετά ο Ζίγιεξ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση, εκεί όπου το Μπενίν έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Αντενόν στο 97′. Και πάλι όμως το Μαρόοκο δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και πήγαν στα πέναλτι.

Εκεί όπου οι Μπουφάλ και Εν Νεσίρι του Μαρόκου αστόχησαν και κέρδισε το Μπενίν με 4-1!

Copa Africa 2019: Πέρασε το φαβορί

Εν αντιθέσει με τον προηγούμενο αγώνα, στην αναμέτρηση Ουγκάντα-Σενεγάλη, προκρίθηκε στους «8» το φαβορί. Συγκεκριμένα, η Σενεγάλη επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του ποδοσφαιριστή της Λίβερπουλ, Μανέ.

Στο 15ο λεπτό ο Μανέ σημείωσε το μοναδικό γκολ του ματς. Ο ίδιος θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα, αλλά αστόχησε σε πέναλτι στο 61′.

Το ματς όμως έμεινε 1-0 υπέρ της Σενεγάλης και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Copa Africa 2019: Έγραψε ιστορία το Μπενίν, πέρασε η Σενεγάλη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.