WORLD FOOTBALL

Copa Africa 2019: Στα πέναλτι η Τυνησία, τα ζευγάρια των «8»

Προκρίθηκε η Ακτή Ελεφαντοστού νικώντας το Μάλι...

Copa Africa 2019: Βγήκαν τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης, μετά από τους αγώνες των «16» που έγιναν τη Δευτέρα. Μετά από τα τελευταία αποτελέσματα, τα ζευγάρια που έχουν προκύψει είναι τα εξής:

Τετάρτη: Σενεγάλη-Μπενίν (19:00), Νιγηρία-Νότια Αφρική (22:00) και Πέμπτη Ακτή Ελεφαντοστού-Αλγερία (19:00), Μαδαγασκάρη-Τυνησία (22:00).

Στο πρώτο ματς της Δευτέρας, η Ακτή Ελεφαντοστού επικράτησε με 1-0 του Μάλι! Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο επιθετικός της Κρίσταλ Πάλας, Ουιλφρίντ Ζαά στο 26′.

Μάλι: Ντιαρά, Αμαρί Τραορέ, Κονέ, Φοφανά, Ουαγκέ, Αϊνταρά (63′ Ανταμά Τραορέ), Λασανά Κουλιμπαλί (80′ Καλιφά Κουλιμπαλί), Σαμασεκού, Τζενεπό, Ντιαμπί (53′ Ανταμά Τραορέ), Μαρεγκά.

Ακτή Ελεφαντοστού: Γκμπουοό, Μπαγκαγιοκό, Κουλιμπαλί, Κανόν, Τραορέ, Σερεΐ Ντιέ, Γκμπαμέν, Κεσιέ, Πεπέ (68′ Κορνέ), Ζαά, Κοντζιά (85′ Μπονί).

Copa Africa 2019

Copa Africa 2019: Στα πέναλτι η Τυνησία

Το δεύτερο ματς της ημέρας κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Η Τυνησία του Γιασίν Μεριά του Ολυμπιακού, ήταν αυτή η οποία προκρίθηκε.

Μάλιστα η ομάδα του «ερυθρόλευκου» αμυντικού προηγήθηκε στο 73′ με το γκολ του Κενίσι. Η ισοφάριση ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με αυτογκόλ του Μπέντουι! Στην παράταση οι ομάδες έμειναν το 1-1 και οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Εκεί όπου προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης με 5-4, με τον Μεριά να ευστοχεί στη δική του εκτέλεση.

Γκάνα: Οφόρι, Άντι Γιάντομ, Κασίμ, Μπόγιε, Ραχμάν, Ακούα, Γουακάσο, Οουόσου, Πάρτεϊ, Αντ. Αγιού, Τζ. Αγιού.

Τυνησία: Ασέν, Κεχρίντα, Μπρο, Μεριάχ, Χανταντί, Σάαλελι, Σκιρί, Σασί, Μπαντρί, Κενίσι, Μσακνί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Copa Africa 2019: Στα πέναλτι η Τυνησία, τα ζευγάρια των «8»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.