WORLD FOOTBALL

Copa America: Πέρασε η Κολομβία, διαλύεται η Αργεντινή (vids)

Τα πράγματα στο Copa America δεν είναι εύκολα. Η εικόνα της Αργεντινής συμβαδίζει με εκείνη των άδειων εξεδρών στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Αδειανή. Δίχως ελπίδα. Και μπόλικα προβλήματα.

Η δεύτερη αγωνιστική για τον 2ο όμιλο όχι μόνο δεν απέδειξε πως η Αργεντινή μπορεί να κατακτήσει το Copa America, αλλά μας έδειξε ότι πιθανότατα δεν θα έχει την ευκαιρία να το διεκδικήσει!

Αργεντινή – Παραγουάη 1-1 το τελικό σκορ. Με την… παρέα του Λιονέλ Μέσι να μην μπορεί να κερδίσει για δεύτερο διαδοχικό ματς.

Για να είμαστε δίκαιοι, η Αργεντινή ήταν τυχερή που δεν ηττήθηκε.

Η Παραγουάη προηγήθηκε με 1-0 με το τέρμα του Σάντσες (37’). Ο Μέσι ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (57’) και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκονζάλες (της Παραγουάης) δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ από την άσπρη βούλα. Με τον τερματοφύλακα της Αργεντινής, Φράνκο Αρμάνι να σταματάει την προσπάθειά του.

Και κάπως έτσι, η Αργεντινή έμεινε στη μιζέρια της. Να περιμένει το τελευταίο ματς απέναντι στο Κατάρ, προκειμένου να εξαντλήσει τις πιθανότητές για πρόκριση.

Γι’ αυτές αδιαφορεί η Κολομβία, η οποία επικράτησε με 1-0 του Κατάρ και είναι ήδη στην επόμενη φάση.

Δεν το έκανε με άνετο τρόπο, με τον Ντουβάν Ζαπάτα (διαβάστε το αφιέρωμα του Sportime στον Κολομβιανό) να βρίσκει στόχο τέσσερα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του ενενηντάλεπτου.

Με τον επιθετικό της Σαμπντόρια να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στο φετινό Copa America, μετά την αναμέτρηση με αντίπαλο την Αργεντινή, στην πρεμιέρα.

Δείτε τη βαθμολογία του ομίλου, με την Αργεντινή να βρίσκεται στην τελευταία θέση!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Copa America: Πέρασε η Κολομβία, διαλύεται η Αργεντινή (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.