WORLD FOOTBALL

Έρικσεν: Γκολ στην επιστροφή του στην εθνική Δανίας

Δείτε το γκολ που σημείωσε ο Κρίστιαν Έρικσεν

Έρικσεν: Η μεγάλη διεθνή επιστροφή του έγινε πράξη το Σάββατο στο φιλικό ματς που έδωσε η εθνική Δανίας με την εθνική Ολλανδίας.

Μόλις εννέα μήνες ύστερα από την καρδιακή προσβολή που υπέστη φορώντας την ίδια φανέλα, στη φάση των ομίλων του Euro 2020, επανήλθε!

Ο Κρίστιαν Έρικσεν πέρασε στον αγώνα της «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» με την έναρξη του 2ου μέρους.

Χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο, στο οποίο άρχισε την καριέρα του, και 2 λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα!

Ο 30χρονος μέσος σκόραρε και μείωσε σε 3-2 για τη Δανία, γράφοντας ιστορία με αυτόν τον παράδοξο, αλλά υπέροχο τρόπο. Η ζωή νίκησε τον θάνατο με αυτό το γκολ.

Η Ολλανδία επικράτησε 4-2 τελικά, όμως, όλοι θα θυμούνται αυτό το φιλικό για το γεγονός ότι ο Κρίστιαν Έρικσεν επέστρεψε και βρήκε δίχτυα.

Και δοκάρι ο Έρικσεν!

Στο 1ο ημίχρονο, η Δανία έκανε αναγκαστικές αλλαγές (Τόμας Ντιλέινι, Γιουσούφ Πόουλσεν) και δεχόταν γκολ.

Ο Στίβεν Μπέρχβαϊν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο Γιάνικ Βέστεργκααρντ ισοφάρισε στο 20′, οι Νέιθαν Ακέ και Μέμφις Ντεπάι διαμόρφωσαν το 3-1.

Έπειτα ήρθε το γκολ του Έρικσεν, προτού ο Μπέρχβαϊν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι ο Ντεπάι έφτασε τα 39 διεθνή γκολ και πως ο Έρικσεν σημάδεψε δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Τέλος, τα τελευταία τέσσερα γκολ του Μπέρχβαϊν σημειώθηκαν απέναντι στον Σμάιχελ σε επίπεδο εθνικών ομάδων και συλλόγων), ενώ η Δανία έκανε νέα αναγκαστική αλλαγή (Γιόακιμ Μάλε) στο β’ μέρος.

Αναφορικά με τα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, στο Ζίνσχαϊμ, η Γερμανία επικράτησε με 2-0 του Ισραήλ, με τον Χάνσι Φλικ να κάνει το 8/8 από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία.

Δείτε τα highlights του Ολλανδία-Δανία:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έρικσεν: Γκολ στην επιστροφή του στην εθνική Δανίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.