WORLD FOOTBALL

Έσωσε την παρτίδα πριν από την Τούμπα η Μπενφίκα (vid)

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο τέλος τη Σπόρτινγκ (1-1)

Το γκολ του Ζοάο Φέλιξ στο 86ο λεπτό χάρισε στην Μπενφίκα τον βαθμό (1-1) στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Περισσότεροι από 60.000 θεατές έδωσαν το “παρών” στις εξέδρες του “Λουζ” και, μάλιστα, ετοίμασαν ένα εντυπωσιακό coreo.

Ο Ρούμπεν Ντίας απείλησε με κεφαλιά στο 6ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο δικές τους ευκαιρίες.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κατέγραψε μερικές αξιόλογες επεμβάσεις, προτού ο Πίζι τεστάρει τα αντανακλαστικά του Ρομέν Σαλίν στο 52′ με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ.

Η Σπόρτινγκ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όταν με τη συμπλήρωση 64 λεπτών ο Νανί ευστόχησε σε πέναλτι.

Ο Ζοάο Φέλιξ και ο Χάρις Σεφέροβιτς ρίχτηκαν λίγα λεπτά αργότερα στη μάχη, ώσπου μετά από σέντρα του Ράφα στο 86′, ο Φέλιξ ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά.

Η Μπενφίκα πάλεψε για την ανατροπή, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τον χρόνο, αλλά ο Σαλίν βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίζι (71′ Φέλιξ), Φέισα, Φερνάντες, Ράφα Σίλβα, Φερέιρα (71′ Σεφέροβιτς), Τσέρβι (58′ Ζίβκοβιτς).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπενφίκα και η Σπόρτινγκ παρέμειναν ισόβαθμες στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος, ενώ Πόρτο και Φεϊρένσε έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Φυσικά, η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των “αετών” είναι η ρεβάνς της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ (29/8, 22:00) στο πλαίσιο των πλέι-οφ του Champions League.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έσωσε την παρτίδα πριν από την Τούμπα η Μπενφίκα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.